AION - Tıkla oyna

Kullanıcı Adı:
şifre:
şifreyi Anımsa
şifrenizi mi unuttunuz?     ÜYE OL

Tüm Forumlar
 Kültür - Sanat - Bilim - Yaşam
 Öğrencilik Hayatı
 Matematik
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Yazıcı Dostu
Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa
Yazar Önceki Konu Konu Sonraki Konu
Sayfa: / 10

inter_23
Yönetici

Turkey
İleti 1749

İletim - 16/02/2011 :  19:43:15  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
alıntı:
inter_23 tarafından yazılan:

"Benim gözümde birini tartarken doğduğu/yetiştiği coğrafya veya ait olduğu milletin önemi sıfır ama "doğrucu Davut"luk yaparsam, saydığın isimlerden sadece Sinan Türk idi. Ve coğrafya olarak Sinan ile birlikte Hipokrat'ı Türkiye'ye ait yapabiliriz. İbn-i Sina ve Farabi, İran coğrafyasından. Herodot ise Yunanistan."

Zaten coğrafya diyoruz dikkat edersen. Millet demedik. Millet olarak bakacak olursak İbn-i Sina'da, Farabi'de Türktür. Yaşadıkları coğrafyaya dikkat edersek; Farabi Türk'tür. Çünkü Rey(Ray) şu anda İran topraklarında olmasına rağmen onun zamanında Harzemşahlar tarafından yönetilmiştir. İbn-i Sina ise; Horasan'da faaliyet gösterdi ki; Horasan yıllarca Türk hakimiyeti altında kalmış bir coğrafyadır. O yıllar Arap ve Fars kültürünün etkisinden dolayı isimler oralara daha yakındı. Çok uzattım farkındayım, lakin onlar Türk'tü. Ama sonuç olarak haklısın ikiside bu coğrafyadan değildir. Ayrıyeten Heredot bugünki Bodrum'da doğmuştur. Daha sonra sürgün yedikçe Yunanistan, Afrika, Mısır, Rusya (Karadeniz'in hemen kuzeyi) coğrafyalarında hayatına devam etmiştir. En son İtalya'ya giderek hayatının son anına dek orada yaşamıştır. Ama o da bir Anadolu çocuğudur.. Umarım açıklık kazanmıştır bu konu.

Bunun tartışması nasıl olur sizce? :) Girsek mi bu konulara.

High ya ebedi ittifakım :)

Ortamı o kadar yumuşatmaya çalışmama rağmen, Avaris hiç ödün vermedi. Sanırım daha sert olmak gerekiyor :)

Forum Başlangıç- 24/05/2002

"Bugünden sonra Divanda, Dergâhta, Bergâhta, Mecliste, meydanda Türkçe'den başka bir dil kullanılmayacaktır.."
Karamanoğlu Mehmet Han, 13 Mayıs 1277
Sayfanın En Üstüne Git

uckazaz
Yazar

Turkey
İleti 331

İletim - 16/02/2011 :  23:06:49  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Ben bu konuya girmem. Ne kendisini ne de aksini ispatlayacak argümana sahibim Ama bence Anadolu kültürünün, medeniyete etkisi ve üretilen tüm eserlerdeki yerini ele alan bir konu açılsa fena olmayabilir. Biri kesin, başka birine dokunacak bir laf eder
Sayfanın En Üstüne Git

CrAzY_IVAN
Editör

İleti 6191

İletim - 16/02/2011 :  23:46:39  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Siyasi tarih tartışalım. :D Edebiyatta vs. ben de zayıfım.
Sayfanın En Üstüne Git

inter_23
Yönetici

Turkey
İleti 1749

İletim - 16/02/2011 :  23:58:15  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
:) o kesin ya ne kadar çok kelle o kadar çok farklı görüş demek.

Tamam birisi önderlik etsin ve konuyu seçsin. Altuğ ben fikrimi söyledim beğenilmedi. Şimdi sıra sende :)

Forum Başlangıç- 24/05/2002

"Bugünden sonra Divanda, Dergâhta, Bergâhta, Mecliste, meydanda Türkçe'den başka bir dil kullanılmayacaktır.."
Karamanoğlu Mehmet Han, 13 Mayıs 1277
Sayfanın En Üstüne Git

CrAzY_IVAN
Editör

İleti 6191

İletim - 17/02/2011 :  00:01:35  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Sağ - Sol diyeceğim ama sert olacak. :D
Sayfanın En Üstüne Git
Sayfa: / 10 Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Yazıcı Dostu