Mortal Kombat 9 diye tabir edebileceğimiz ve iki yıl önce çıkan son MK oyunu epey beğenilmişti, sitelerden de yüksek notlar almıştı. Bizden de tam puanı koparan yapım, son yılların en iyi “Ölümcül Dövüşü”ydü ama her zamanki gibi yine PC platformuna gelmemişti. Yapımcı Ed Boon ise geçen iki yılın ardından tüm küstah açıklamalarını yedi ve biraz da bu platformdan ekmek yemek uğruna oyunu PC’ye port etti. Kendisi en son olarak da PC satışlarından memnun olmadığını söylüyordu, o günden bu yana ağzını bıçak da açmıyor. Stüdyo olarak da eleştirileri nedense kaale almıyorlar…

Yazıya biraz “sitemkâr” giriş yaptığımın farkındayım; ama kendime göre haklıyım da. Mortal Kombat PC incelememde oyunun hikâyesinden, içeriğinden vesaire pek de bahsetmeyeceğim ki zaten Abdurrahman Rai arkadaşımız konsol incelemesinde iki yıl önce son derece detaylı olarak bunların hepsinden bahsetmiş. Ben daha çok yeni neler eklenmiş, neler çıkarılmış onlara değineceğim.Aslına bakarsanız MK’nin PC sürümü içerik olarak konsolla birebir aynı. Oyun modları, karakterler, dövüşçüler direkt olarak aktarılmış. Sadece Sony’nin lisans haklarından dolayı Kratos yerine Freddy Krueger bulunuyor. Tüm modlar ve içerik her zamanki gibi sonuna kadar doyurucu ve başarılıyken, bazı teknik hatalar can sıkıyor. Örneğin; oyuna klavyeyle kontrol hiç koyulmasa daha iyiymiş diyebilirim. MK: Komplete Edition’ı klavyeyle oynamak beyhude çabadan ötesi değil. İyi bir "gamepad" ile denediğinizde ise "combo" ların, "fatality" lerin ve "x-ray" lerin hakkını veriyorsunuz.

Oyunun en büyük sıkıntısı ise teknik konularda başlıyor. Açıkçası grafikler iki sene önceye ait ve hiç de söylendiği gibi geliştirilmemiş. Günümüz AAA PC oyunları yanında çok da göz alıcı durmuyor, kötü de durmuyor. Uzaktan son derece başarılı gözüken modellemeler, yakın çekimde sizi hayal kırıklığına uğratıyor, "poligon" sayısı eksikliği dikkat çekiyor. Ek olarak "cut scene" sahnelerinde sık sık donmalar yaşanıyor ve senaryo modundaki ara videoları hızlıca geçme seçeneği hâlâ eklenmemiş. "Loading" lerin çok hızlı olduğu oyun bu yönden artı puan alırken, ses görüntü senkronizasyonunda ise sınıfta kalıyor. Çoğu zaman karakter konuşurken ağzı oynamıyor veya tam tersi oluyor.

Gelelim çoklu oyuncu seçeneklerine… MK ekibi oyunu nasıl port etmiş hiçbir fikrim yok; ama online moda bakmamışlar dahi desem yeridir. Konsolda gayet iyi işleyen sistem, PC’de resmen dökülüyor. Oyunda ne zaman "multi-player" a girsem, ilk birkaç gün hiç bağlanamadım çünkü oyuncu ararken öylece donup kalıyordu. Daha sonra araştırdığımda bunun genel bir sorun olduğunu fark ettim. Meğerse Steam’den “Region” ayarlarını değiştirmek gerekiyormuş. Rusya, ABD gibi daha yaygın bölgeleri seçince şansınız varsa 5-10 tane oynayan adam bulabiliyorsunuz lobide. Onlarla dövüşmeye kalktığınızda arkadan garip Rusça sesler geliyor ve lag canınızı sıkıyor.

Açıkçası PC’de iyi dövüş oyunu az değil, neredeyse hiç yok. Üstelik konu da Mortal Kombat gibi bir efsane olunca saygısızlık edemiyorum; ama bu Mortal Kombat Komplete Edition PC’nin kötü bir port olduğunu söylememe engel değil. Mutlaka zevk alacaksınızdır ve bu muhakkak ki fazlasıyla iyi bir dövüş oyunu; ama PC için hiç özen gösterilmemiş, oyunculara saygısızlık edilmiş. Üstelik 2011’de çıkan bir yapım için 30 dolarlık dijital satış fiyatı, soygundan başka bir şey değil!
website my boyfriend cheated on me quotes why do married men cheat on their wives
open cheat on wife women love to cheat

Sayfa 1/1