AION - Tıkla oyna

Kullanıcı Adı:
şifre:
şifreyi Anımsa
şifrenizi mi unuttunuz?     ÜYE OL

Tüm Forumlar
 Kültür - Sanat - Bilim - Yaşam
 Sinema & Tiyatro
 Gallipoli
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Yazıcı Dostu
Yazar Önceki Konu Konu Sonraki Konu  

R_Van Der VAARTTT
Seçkin Üye

Turkey
İleti 419

İletim - 29/10/2006 :  10:09:04  Bilgileri Göster  R_Van Der VAARTTT'in MSN Messenger adresini görmek için tıklayın  Alıntı yaparak Yanıtla
Dun televizyonda yayinlandi ...

Boyle rezil bir film gormedim. Turkleri resmen barbar olarak gostermisler, sanki bir neden yokken barbarligimizdan dolayi saldirmisiz gibi. Bunun yaninda Ataturk`ten ve Turklerden de cok az bahsedilmis, asil kahramanlar Ingilizlermis gibi. Yonetmeni de eski Deniz Kuvvetleri Amiral`inin oglu diye biliyorum.

Yağmurlu, bir günde, görmüştüm seni
Üstünde, çubuklu, formalar vardı
Bir anda, tutuldum, aşık oldum ben
Hayatın, anlamı, Siyah-Beyaz'dı.
Ölümle, yaşamı, ayıran çizgi ..
Siyahla, Beyazı, ayıramaz ki,
Her yolun, sonunda, ölüm olsa da,
Sevenleri kimse ayıramaz ki !!

HighVoltage
Yönetici

Turkey
İleti 1107

İletim - 31/10/2006 :  01:48:51  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Aynen öyle. O filmi sinemada izlemiştim. Grup olarak gitmiştik. Bu filme milli coşku ile gitmiştik, ancak tüm kafilenin filmden hatırladığı tek sahne karlı sahneydi. Çoğumuz böyle rezil bir filmi sonuna kadar izlemek yerine uyumayı tercih etmiştik sanırım :S Sonuna kadar izlemek için direnenlerin de gece rahat uyuyabildiklerini sanmıyorum :|

"Türk Birligi'nin bir gün hakikat olacagına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk Birliği'ne inanıyorum. Onu görüyorum. Yarının tarihi yeni fasıllarını Türk Birliği ile açacak. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'lügün varlığı bu köhne áleme yeni ufuklar açacak. Güneş ne demek, ufuk ne demek o zaman görülecek. Hayatta yegane varlığım ve servetim Türk olarak doğmamdı."

M.Kemal ATATÜRK
Sayfanın En Üstüne Git

мєятizм™
Üye

Turkey
İleti 509

İletim - 31/10/2006 :  17:53:09  Bilgileri Göster  мєятizм™'in MSN Messenger adresini görmek için tıklayın  Alıntı yaparak Yanıtla
Zaten daha film gösterime girmeden ortalık karışmıştı..Gerçekler saptırılmış milli duygudan uzak bir film..İngilizler,Anzaklar sanki çok mathah birşeyler yapmış gibi filmin her karesinde adları geçiyor..Çanakkale zaferinin mimarlarından olan Mustafa Kemal Atatürk sıradan bir insanmış gibi 5-10 dk gibi bir süreye sığdırılmış..Yönetmeni bir de Türk,nasıl bir Türk çok merak ediyorum :/

*CK
Sayfanın En Üstüne Git

|KRONDOR|
Editör

Turkey
İleti 8269

İletim - 03/11/2006 :  23:45:24  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Filmler karıştırılmış sanırım. Gallipoli, yabancılar tarafından çekilmiş bir film. Yabancı bir film olduğu için de Türklere övgüler dizmelerini beklemek abes kaçar. He, filmi tam olarak izleyemediğim için var mıdır, yok mudur konusunda bir şey söyleyemeyeceğim.

Belgesel olan Gallipoli ise, bana göre, oldukça başarılı bir belgesel. Türklerden fazla bahsedilmemiş olması çok doğal. Çanakkale Savaşı ile ilgili belgelerin çoğu (Mektuplar, anılar, günlükler vs.) yabancı kaynaklıdır. Doğal olarak da belgeselin çoğunluğunda yabancı kaynaklı belgeler gösteriliyor. Türklere ait belgelerin fazla bulunmamasının nedeni ise, o dönemde savaşa katılan atalarımızın eğitim seviyesinin çok düşük olması. Okuma yazma bilmeyen birinin mektup vs. yazmasını bekleyemeyiz elbette.

Hangi gerçeklerin saptırıldığını da merak ettim açıkçası.

Alper & Soner ERGÜL
Editör
asergul@oyunsitesi.com
Sayfanın En Üstüne Git

мєятizм™
Üye

Turkey
İleti 509

İletim - 04/11/2006 :  01:26:57  Bilgileri Göster  мєятizм™'in MSN Messenger adresini görmek için tıklayın  Alıntı yaparak Yanıtla
Bahsedilen film:

Yönetmen : Tolga Örnek

“Gelibolu”, Çanakkale Savaşı’nı bugüne kadar anlatılanlardan farklı bir bakış açısıyla ve tamamen tarafsız olarak ele alıyor. Yapımı için yedi ülkede yetmişten fazla arşiv taranan film, gerçek anı ve mektuplardan yola çıkarak siperdeki askerin acılarını, yaşadıklarını, duygularını arşiv, film, fotoğraf ve dramatik canlandırmalar aracılığıyla anlatıyor.

*CK
Sayfanın En Üstüne Git

|KRONDOR|
Editör

Turkey
İleti 8269

İletim - 04/11/2006 :  01:44:37  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Tamam, ben de farklı bir şey demedim zaten. Belgeseli tamamen izledim (DVD'den izlediğim için kamera arkası görüntüleri vs. da dahil), filmi de parça parça izledim. Her iki yapıt hakkındaki görüşlerim de yukarıda mevcut; ancak soruma cevap gelmemiş.

Alper & Soner ERGÜL
Editör
asergul@oyunsitesi.com
Sayfanın En Üstüne Git
  Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Yazıcı Dostu
Hızlı Geçiş:

0.05 Snitz Forums 2000