Tekrar selam sevgili okurlar,

     Bu aralar tarzımdan bayağı bir koptum ama olsun, maksadım size birçok konuda yardımcı olabilmek. Bu ve sonraki yazılarımda genellikle klasik oyun yazılarına yöneleceğim. Ve ikinci klasik oyunum olarak da ELİTE’i seçtim. Elite, benim çocukluğumda Commodore 64’ümdeki bir oyundu. Yaklaşık 5-6 yaşımda oynardım. Hakkındaki herşeyi unuttuğumu zannediyordum, ta ki birkaç gün öncesine kadar. Önce bu oyunu yazmama etki eden olayı bir kısaca anlatmak istiyorum.

     Elite, C64 zamanında babamın da çok severek oynadığı bir oyundu(ki benim babamın yapacağı en son şey bile değildir oyun oynamak!!!). Geçenlerde onun sözü açıldı ve ikimiz de oyunu ne kadar özlediğimizi farkettik. Ve hemen beraber internetten oyun hakkında bilgi almaya çalıştık. Ama nafile. Elite artık unutulmaya yüz tutmuş gibiydi. İçimi pis bir duygu kapladı. Öfke mi desem,uyuzluk mu desem, hangi tabiri kullanacağımı bilmiyorum. Bu oyun unutulamazdı. Bu kadar muhteşem bir oyun. Hemen bulabildiğim bilgileri buldum ve geniş bir araştırma sonucu yeterli bilgiye ulaştım. Ben Elite’a internetten ulaşamadım. Ama siz Türk okurlar, artık Elite elinizin altında olacak.

     Şimdi oyunun tarihçesini anlatayım size. Bu oyunun hikayesi 1982’de iki Cambridge öğrencisi olan David Braben ve Ian belle tarafından yazıldı. Ve 1984 kasımında Acornsoft tarafından bu hikaye, hayata getirildi. Ve insanlar, 80’li yıllarda bilgisayar oyunlarında köklü bir değişimin başlangıcına tanık oldular.

     Elite, C64’de bile olsa 3 boyutu ilk defa evlerimize taşıdı. Senelerce dünyanın en iyi oyunları arasında yer aldı. İspat mı istiyorsunuz? İyi, gidin bir arşivleri kurcalayın. Time Dergisi’nin 1988 Aralık’ı sayısına bakın. Aynen şu yazıyor.”Gelmiş geçmiş en iyi oyun”. Pek de haksız sayılmazlar.

     Oyunun hala dünya çapında çok sayıda fanatikleri var. USENET’te Frontier ve First Encounter adı altında bu oyun hala tartışılmakta. Bu oyunun 80’lerden beri bu kadar tutulması, onu gelmiş geçmiş en iyi oyunların arasına koymaya yetiyor da artıyor bile.

     Tarihçeyi geride bıraktık. Şimdi de oyunu bir tanıtalım:

     Oyuna 100 kredi ve Bir Cobra MKIII korsan uçağı ile başlıyorsunuz. Amacınız, galakside para kazanarak hayatta kalabilmek. Para kazanabilmek için de alışveriş, korsanlık, vb. Birçok yola başvurabiliyorsunuz. Uyuşturucu bile satmak mümkün. Oyun bu kadar geniş düşünülmüş, taa 80’li yıllarda. Ama işin ilginç tarafı bütün bu bilgileri, 8 galaksiyi ve yüzlerce gezegeni sadece ama sadece 22K’ya sığdırmışlar. Şu an suratlarınızın ifadesini düşünebiliyorum. Evet yanlış okumadınız 22K. Nasıl mı? David Braben bunu kendi ağzından anlatmış. Yazımın ilerleyen safhalarında bunu size anlatacağım.

     Gelelim ELİTE oyununun kimin fikri olduğuna. David Braben’in mi, yoksa Ian Bell’in mi? Onlara göre oyunun kimin fikri olduğu tam belli değil. Oyunun hikayesini Ian Bell yazarken, oyunun yapımını ve benzeri işleri David Brabens üstlenmiş. Oyunun içinde her ikisinin de hayalgücünün imzası var. İlerleyen zamanlarda nedendir bilinmez Cambridge’li iki iyi dostun araları açıldı ve yolları ayrıldı. Şimdi Elite’in içinde sadece David Brabens var. Neden mi ayrıldılar. Durun anlatayım. Oyun büyük sükse yaratmıştı ki 1985’te Elite’in 2. bölümü için kollar sıvandı. Yalnız proje öyle bir konuma gelmişti ki, her iki taraf da zıt düşünceler içinde idi. Fikir zıtlığı olunca, doğal olarak ayrılıklar başladı. Ian, fikirleri ile normal elite’in çok dışına çıkmıştı ve oyuna kendini yansıtan şeyler koymak istiyordu. Tabii ki bu da oyunun orijinalliğini bozacağından Ian kendi yoluna gitti. Ve sadece David Brabens kaldı geride.

open go husband cheat
i want an affair click love affairs with married men
cheat on my husband I cheated on my girlfriend website