Şimdi herkesi merak içinde bırakan sorumuzun cevabına gelelim. Tonlarca bilgi, 8 galaksi ve yüzlerce gezegen nasıl oldu da 22K’ya sığdı.David Braben şöyle anlatıyor:

     “Elite’daki yıldız sistemi rastgele seçim yöntemi ile yapıldı. Açıklamak gerekirse şöyle anlatayım, karışık olarak görünen bir sayı dizisi ele alın. Her zaman çift haneli olan bir sayı dizisi. İlk önce başlangıç için “tohum” denilen ilk iki sayımızı ele alalım. Mesela 12 ile 34’ü ele aldığımızda ortaya çıkacak sayı dizisi 12 34 46 80 26 06 32 38 70 08… olur. Bu bir örnekti. Bu metod Fibbonachi sırası olarak da bilinir çünkü bunu ilk düşünen şahsiyet oydu. Fakat bu proje hiç hayata geçememişti. Biz ise hayata geçirdik. Elimizdeki sıradaki numaraların her birine gezegenler, koordinatlar, ölçüler, ekonomi hesapları, vb. gibi şeyleri vermesi için ayarlıyoruz. Elite’da bir galaksi 8 Byte büyüklüğünde idi(ki o zamanlar 8 byte bayağı büyük bir rakamdı.). Fakat ilerleyen senelerde teknolojinin de gelişmesi ile 8 byte inanılmaz küçük bir rakam oldu ve Elite, insanların kafasında birçok soru işaretleri yaratmaya başladı. Elite’in PC versiyonu çıktığında yeni versiyona 280,000,000,000,000 tek galaksi koyulması planlanmıştı. Evet yanlış okumadınız. Ne 0’lar fazla ne de eksik. Tamı tamına 280,000,000,000,000 galaksi. Fakat tabii ki bu proje hayata geçemedi çünkü Acornsoft’ta görev yapan David Johnson bunu çok aptalca buldu.(Bence de aptalca,çünkü insanlar daha 8 galaksi içinde nasıl gezineceklerini düşünürken böylesine büyük bir rakamdan bahsediyorlar. Ama böyle bir şey olsa idi, dünyada bir ilk yapılmış olacaktı. Bir düşünsenize,her sabahki gibi güzel kahvaltınızı edip Elite’in başına oturuyorsunuz. Ve kafanızdaki soru şu:” Bugün 280,000,000,000,000 galaksinin içinden hangisini seçsem acaba. Şunun özellikleri böyle ama şununki de böyle. Ufff ne kadar zormuş seçmek.”.Enteresan bişey.)

     Üstünde değinmek istediğim bir konu daha var, o da “Elite, PlayStation'da çıkacak mı?”.

     Alınan cevapta da “olabilir de olmayabilir de”. David Braben ile Ian Bell arasındaki ayrılık buna engel oluşturuyor çünkü. Fakat Ian kendi haklarını satışa çıkardığı anda bu değişebilir tabii ki. Hiçbir şey belli değil, ama büyük bir ihtimal çıkmayacakmış.

     Elite oyunu internetten Download edilebilir. Fakat acaba bu kanunlara uygun mu? İan Bell ve David Braben bu oyunu beraber çıkarmışlardı. Oyunun yarısı onun, yarısı Ian’ındı. Ian ile ortaklıkları bozulunca, Ian kendi sahip olduğu yarısını şirketlere satmayı planladı. Ama bunun hakkında kesin bir bulgu yok. Kanunlara göre oyunun internetten alınabilmesi için diğer ortağın da izninin alınması gereklidir. Şu anda görülüyor ki, Ian kendi hissesini başka şiketlere satma aşamasında. Bu yüzden Ian’dan izin alınamıyor. Ve tabii ki bu da oyunun netten yüklenmesini KANUN DIŞI kılıyor. Fakat bazı sayfalar bunu iplemiyor olmalı ki, C64 emülatörleri ile Elite’in C64 versiyonlarını indirip oynayabilme şansı tanıyorlar. Ve tabii ki diğer versiyonlarını da. Bakalım bu işin sonu nereye varacak.

     Dediğimiz gibi.Elite oyunu tam bir şaheser. Grafiklerin eskiliği, oyunun zevkinden bir parça bile alıp götürmüyor. Peki,bu muhteşem oyunun konu ile birlikte herşeyini yazmak ne kadar zaman aldı. Şöyle bir baktığınızda “en azından 20 yıl,yok yok 25” diyorsunuz. Fakat oyun tam 2 senede yazılmış. Başlangıcından sonuna kadar. Herşeyi 2 yılda tamamlanmış.2 seneden sonra David Johnson(acorn müdürü) oyunun piyasaya sürülebilecek mükemmelliğe ve yeterliliğe sahip olduğu hakkında onay verdi. Ve oyun piyasaya sürüldü. Sürülme de ne sürülme.

     Elite oyunu böyle bir oyun işte. Oh be rahatladım. Size son bir şeyi söyleyerek yazımı bitirmek istiyorum. Frontier firması, Elite 4 için 2000’in Ocak’ında kolları sıvamış. Yani şu an Elite 4 yapım aşamasında. Herşey bugünün 3 boyutuna ayarlı, konu yine David Braben’in, oyun yine aynı muhteşem oyun. En erken Haziran’da çıkması bekleniyor ama bir bakalım. Oyunu grafikleri yüzünden beğenmeyen arkadaşlarım Elite 4 çıktığı zaman hemen edinseler çok iyi olur. Yoksa çok şey kaçıracaklar. Elite oyununu 2000 teknolojisi ile oynamak da bana ayrı bir zevk verecek doğrusu. Oyunun yapımına başlanması, PC GAMER’in yurt dışı sayılarında bayağı bir konuşuldu. Ama buradakilerde neden konuşulmadı bir türlü aklım almıyor. Neyse, simulasyon severler. Bekleyin. Elite 4 geliyor. Geliyor, diğer simulasyon oyunlarının köklerini kurutmaya. Geliyor ortalığı dağıtmaya.

     Bu yazımda buraya kadardı sevgili okurlar. Umarım beğenmişsinizdir. Elime geçen bütün bilgileri yazdım burada size. Ve bir dahaki yazımda da size Elite 4’ten görüntüler getirmeye çalışacağım. Bunun dışında, herhangi bir sorunuz varsa, bana hemen e-mail atabilirsiniz. Seve seve cevaplarım.(Bu arada umarım bendeki değişikliği farketmişsinizdir,YAZILARIM UZUN ARTIK!)

Bol oyunlu ve Bol eğlenceli günler...

how many women cheat website why are women unfaithful
website redirect why do married men cheat on their wives
reasons why husbands cheat cheat women unfaithful spouse
website women who cheat on men online
i want an affair click love affairs with married men
i want an affair married looking to cheat love affairs with married men
women affairs online cheat husband
open reasons women cheat why do wife cheat