AION - Tıkla oyna

Kullanıcı Adı:
şifre:
şifreyi Anımsa
şifrenizi mi unuttunuz?     ÜYE OL

Tüm Forumlar
 Kültür - Sanat - Bilim - Yaşam
 Sağlık
 Aspirin
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Yazıcı Dostu
Yazar Önceki Konu Konu Sonraki Konu  

HighVoltage
Yönetici

Turkey
İleti 1107

İletim - 05/04/2007 :  12:26:50  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Söğüt kabuğundan elde edilen toz, çağlar boyunca kullanılmıştı; fakat bu toz, aspirinle akraba salisilik bileşeni içerirken, mide bozuklukları ve kanamalara da yol açabiliyordu. Aspirin adı verilen salisilik asiti, 1853 yılında Alsalsı Charles Frederick Von Gerhardt buldu; fakat bu buluş kırk yıl süreyle unutuldu. 1893 yılında Bayer firmasında çalışan Felix Hoffmann, babasının romatizma ağrılarına karşı her türlü çareye başvurmuş, sonunda salisilik asiti denemeye karar vermiştir. Fakat insan yapımı salisilik asit beklenmedik biçimde babasına çok iyi gelince Bayer şirketi harekete geçti. 'spiraea ulmaria'dan üretilmesine karar verilen ilaca asetil'in a'sı, spiraea'nın spir'i ve o zaman ilaç adlarında adet olduğu üzere -in eki takılarak Aspirin adı konuldu. 1899'da piyasaya toz, 1915'te hap olarak çıktı. 1919 Versailles Antlaşması ile müttefikler İngiltere, Fransa, Rusya ve ABD, Alman ilaç patentleriyle birlikte Aspirin'in patentini de savaş tazminatı olarak aldılar. 1921'de ilaç firmaları Aspirin üretimi nedeniyle mahkemelik olduklarında, patente bağlı olmadığı kararı alındı. Eczacı Şakir İsmet Somer 1931 yılında kurduğu laboratuarında ürettiği ilk müstahzar(kullanıma hazır duruma getirilmiş) ilacına Asabrin adını vermişti. İlk soyadını Bayer olarak alan Şakir İsmet Bey, Bayer firmasıyla mahkemelik oldu, hem ilacı hem soyadını kaybetti.
Daha geniş bilgi için: http://tr.wikipedia.org/wiki/Aspirin

"Türk Birligi'nin bir gün hakikat olacagına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk Birliği'ne inanıyorum. Onu görüyorum. Yarının tarihi yeni fasıllarını Türk Birliği ile açacak. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'lügün varlığı bu köhne áleme yeni ufuklar açacak. Güneş ne demek, ufuk ne demek o zaman görülecek. Hayatta yegane varlığım ve servetim Türk olarak doğmamdı."

M.Kemal ATATÜRK

AftieL
Üye

İleti 52

İletim - 13/10/2011 :  20:37:37  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Bilgi için teşekkürler :)
Sayfanın En Üstüne Git

kannam_
Üye

İleti 51

İletim - 15/10/2011 :  22:40:48  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
teşekkürler