Kingdom Come: Deliverance, her şeye bir Kickstarter projesi olarak ve gerçekçi, Orta Çağ Avrupa'sı RPG oyunu vaadleriyle başladı. Warhorse Studios tarafından geliştirilen oyunun başında, Mafia: The City of Lost Heaven ve Mafia 2 oyunlarıyla gönüllerde taht kuran ünlü yapımcı Daniel Vavra bulunuyor.

Kingdom Come: Deliverance, bugüne kadar çıkan tüm RPG-aksiyon oyunlarından farklı bir yapıya sahip. Oyunun sloganları arasında dahi zindanların olacağı fakat ejderhaların olmayacağı söyleniyor. Yani hiçbir fantastik öğe olmadığı gibi, sadece Orta Çağ Avrupa'sını konu alıyor ve açık bir dünyada, serbest oynanabilirlikle karşımıza çıkıyor. Kingdom Come: Deliverance, şu anda erken erişim aşamasında ve beta sürümünü oynamak mümkün. Beta sürümde hikayenin giriş kısmı, bazı görevler, önemli tarihi bir savaş yer alıyor. Tabii ki yine pek çok özellik karşımıza çıkıyor ama oyun uçsuz bucaksız bir dünya sunduğu için, sadece tadımlık bir lezzet de diyebiliriz.

Daha Gerçekçisi Görülmedi
Yapım süreci epey zahmetli geçen Kingdom Come: Deliverance, 2016 yılının son çeyreğinde Windows, OS X, Linux, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkacak ve tek kişilik oynanacak. Kingdom Come: Deliverance'ın en büyük özelliği devasa bir haritada geçiyor olması ve tarihi savaşları konu alması. 1403 yılında başlayacak olan oyunda, pek çok tarihi olaya tanıklık edeceğimiz gibi, bugüne kadar hiçbir oyunda karşımıza çıkmayan teknik özelliklere sahip. Kılıç savaşları, hiç olmadığı kadar ayrıntılı tasarlanmış ve bölgesel saldırılar, bölgesel savunmalar yapabiliyoruz. Buna ek olarak kale kuşatmaları ve devasa savaşlar da olacak. Ayrıca RPG yönü de dikkat çekiyor ve balık tutma, madencilik, hırsızlık, yemek pişirme, alkol üretme ve ilaç yapma gibi çeşitli uğraşlar da mevcut.


Bu türe yakın olarak Skyrim'i örnek verebiliriz ve Kingdom Come: Deliverance, Skyrim'in gerçekçiliğinin kat kat üstüne çıkmayı amaçlayan bir yapım. Aynı zamanda ondaki gibi fantastik öğeler yok ve dövüş mekanikleri de çok daha gelişmiş durumda. Betasını test ettiğim kadarıyla rahatlıkla söyleyebilirim ki, bugüne kadar hiçbir oyunda Kingdom Come: Deliverance'ın sunduğu dövüş mekanikleri ve gerçeklik bulunmuyor.

Oyuna başlarken üç yol, üç yöntem seçebiliyoruz. Bunlardan birisi diplomatik yöntemler, yani her şeyi konuşarak çözmek olarak karşımıza çıkarken, diğeri de kaba kuvvet. Üçüncüsü ise ikisinin ortası. Yani oynayış tarzınıza göre birini seçebiliyorsunuz. Bunun dışında oyunda kılıçlar, bıçaklar, baltalar, çekiçler, oklar ve tatar yayları bulunuyor. Buna rağmen en iyi dövüş mekanikleri şüphesiz kılıçlarda sağlanmış ve kılıç dövüşleri çok daha gerçekçi. İlerleyen zamanlarda ok kullanımı da geliştirilirse, tadından yenmez olacaktır.

Betayı oynayınca bile, henüz bu tamamlanmamış hâli karşımıza neler çıkaracağını gösteriyor. Oyun görsel olarak inanılmaz derecede güzel, kaplamalar harika, modellemeler müthiş ve fizik motoru da bir o kadar iyi. CryEngine ile yapıldığını görüyoruz fakat Kingdom Come: Deliverance pek çok optimizasyon sorununa da sahip. Aslında beta konusunda yapımcı firma uyarıda bulunuyor ve bu süreçte çeşitli hataların, optimizasyon eksikliklerinin ve FPS düşüşlerinin karşımıza çıkacağı konusunda bizi uyarıyor. Yani çok çok iyi bir bilgisayarınız olmadan, şimdilik Kingdom Come: Deliverance'ı sabit 35-40 FPS üstü oynamanız mümkün değil. Yine de tam sürüm çıktığında bu eksikliğin giderileceğini umuyorum çünkü böyle muhteşem bir yapıma teknik sorunların sekte vurmasını istemem.