Sesler de gerçekten güzel tabi öyle mükemmel müzikler yok ama efektler gerçekten iyi. Mesela ekranınızda bir adam ağaç kesiyor, başka bir adam taş çıkarıyor bunların seslerini duyabiliyor o bölgeye yaklaştıkça sesin arttığını hissediyorsunuz. Mesela sawmill’in oralardaysanız kulağınıza bir odun kesilme sesi geliyor (tabi diğer bir sürü sesle birlikte).

     Evet, şimdi gelelim benim en hayran olduğum bölüme yani binaların birbirine bağlı olmasına ve uyumuna. Bunu size örnekle açıklayacağım zaten bu örnek hemen hemen bütün oyunun temelini oluşturuyor. Şimdi oyunun amacı belli bir bölgeye ulaşmaktı değil mi? Bunun için barracks yada başka bir savaş binası yapmamız lazım. Bunu yapmak için neye ihtiyacımız var tabii ki odun ve kayaya, bunun için hemen ağaçların yanına woodcutter’ı taşların yanına quarry’i dikiyoruz. Eee odun lazım ama binalar odunla olmaz onu işlemek için hemen woodcutter’ın yanına bir tane sawmill yapıyoruz. Bu binaları yaptıktan sonra krallığımızın ham madde sorunu çözülmüş oluyor (tabi ne kadar çok bina o kadar hızlı üretim felsefesini unutmayın..). Artık savaş binaları yapabiliriz ama sadece binayla ve bize başta verilen birkaç askerle büyümek imkansız belli bir süre sonra askere ihtiyacımız olacak. Asker yapmak içinde tabi ki kılıç lazım kılıç yapmak için de demire, demir yapmak için de kömür ve demir madenine ihtiyacımız var.

     Sonuç olarak en önce gerekeni ilk yapmamız lazım olduğu için hemen oyunda belli olan maden kurabileceğimiz bölgeye bir bayrak dikip oraya bir geologist gönderiyoruz ve o bizim için madenleri buluyor. Bulunan madene göre coal mine ve iron mineları dikiyoruz... Ardından buradan çıkacak madenleri işlemesi için iron smelter’ı, ve iron smelter'dan çıkacak demiri de kılıç ve kalkana çevirmesi için armory’yi dikiyoruz. Evet ama bunları yaparken unutmamamız gereken birkaç çok önemli şey var. Birincisi madenlerde çalışan işçilerimiz yemek yedikleri için onların yemek ihtiyacını karşılamamız lazım. Bunu da farm (çiftlik) yaparak sağlıyoruz ama tabii ki işimiz bitmiyor. Farm'dan çıkan buğdayları işlemek için mill (yani değirmen), mill'den çıkan unu işleyip ekmek yapmak için bakery (fırın) ve well’e (kuyu) ihtiyacımız var. İşte bütün bu binalar yapılınca ekmek yapmaya hazır oluyoruz.

     Siz tabii bi fishery kurup kolayca balık da avlamayı yada bir hunter kurup av yapmayı seçebilirsiniz (ama balıklar ve av yapılacak hayvanlar bitiyor belli bir süre sonra). Ya da bir pig farm (domuz çiftliği) yanına da bir slaughterhouse (kasap) koyup et ihtiyacını sağlamanız mümkün. Ayrıca her binada bir alet kullanıldığı ve zamanla elinizdeki aletler bittiği için bir metalworks yapmanızda fayda var.

     Dediğim gibi oyunda 31 çeşit bina var ve hepsinden burda bahsedecek değilim (zaten istesem de yapabilir miyim bilmiyorum). Artık gerisini siz kaparsınız. Ya da hayal edersiniz (nede olsa eski oyun
J)...


     Bazılarınızın "Yaw bu oyun çok karışık!" dediğini duyar gibiyim (tabi bunlar sadık real timecılar değil), eğer bu tipte bir oyunu ilk defa oynayacak biri iseniz başta karmaşık gelebilir ama oyunun güzelliği de bunu çözüp krallığı başarıya ulaştırmaktan geçmiyor mu? Ayrıca oyunun başındaki tutorial bölümü size her şeyi iyi bir şekilde anlatıyor merak etmeyin.

     Ben hala bu oyunu bilgisayarıma kurup bu harika küçük insanlarla mükemmel bir saat gibi işleyen krallıklar kurmaya bayılıyorum ve bence bu oyun hala bir sürü real time stratejiden çok daha üstün. Oyunun eksikleri yok mu? Tabii ki var ama çıktığı zamana göre bunlar eksiklik değildi ve ayrıca bence oynamayı etkileyecek derecede büyük bir eksikliği de yok, sadece küçük kusurlar. Etraftaki real timelara bakıyorum da hala Settlers II' deki gibi basit ve inanılmaz derecede kullanışlı bir menüye sahip oyun yok. Sonuç olarak The Settlers II gerçekten zamanına göre çok iyi bir oyundu (bence hala öyle) ve oyun piyasasında hak ettiği yeri alamadı.

     Başka bir oyunda tekrar görüşmek ve bu oyununda en az Settlers kadar iyi olması dileğiyle.

reasons why husbands cheat cheat women unfaithful spouse
website why husbands cheat online
online reason women cheat redirect
cheat on my husband I cheated on my girlfriend website