Yalnızca Monkey Island gibi bir korsan macerasında bu soru sorulur: Hangisi keskindir? Kılıcın mı yoksa zekan mı? Guybrush’ın kişiliğini bu cümle ile özetleyebiliriz. Yıllardır devam eden Guybrush ve zombi korsan LeChuck’ın savaşı The Curse of Monkey Island’ta devam ediyor.

Sempatik, yakışıklı ve güçlü değil ama zeki dostumuz Guybrush mükemmel bir macera ile geri döndü. Monkey Island serisiyle 1990 yılında tanıştık (The Secret of Monkey Island). İlk çıktığında sadece bir diskete sığan bir oyundu Monkey Island. Daha sonra 1993 yılında serinin ikinci oyunu çıktı (LeChuck’s Revenge) ve son olarak da 1997 yılında The Curse of Monkey Island. Fantastik atmosferi, büyüleyici grafikleri, bir sinema filmi kalitesindeki diyalogları, kaliteli esprileri ve sürükleyici konusuyla maceraseverlerin gönlünde ayrı bir yer edindi. Daha çıktığı zaman tüm oyunseverler The Curse of Monkey Island’ı bir macera klasiği olarak gördü.

Oyunumuzun başında Guybrush’ı günlüğüne bir şeyler yazarken buluyoruz. O rahat rahat denizin ortasında günlüğüne bir şeyler karalarken Elaine, LeChuck ile çok sıkı bir savaşa giriyor. Bir tarafta zombi korsanlar ve bir tarafta insanlar. Guybrush da sempatik ve laubali tavrı ile iki grubun arasına dalıyor ve yine keskin zekasıyla zombi korsan LeChuck’ı yeniyor. Fakat çok büyük bir hata yapıyor. LeChuck’ın gemisindeki hazineden bir yüzük alıyor. Evlenmeyi düşündüğü sevgilisine yani Elaine’e bu yüzüğü uzatıyor ve diyor ki: “Elaine, will you marry me?” (Elaine, benimle evlenir misin?). Elaine bu tatlı teklifi tam kabul edecekken küçük korsan Wally geliyor. Bunun lanetli bir yüzük olduğunu ve LeChuck’a ait olduğunu söylüyor. Elaine yüzüğün LeChuck’a ait olduğunu öğrenince çok sinirleniyor. Guybrush’a sıkı bir yumruk atmak üzere hazırlanıyor ama yüzüğün laneti buna izin vermiyor. Biricik aşkımız saf altın bir hale bürünüyor. İşte bu olaydan sonra sürükleyici bir macera bizi bekliyor. Elaine’in üzerindeki laneti kaldırmaya ve LeChuck’ı sonsuza dek yok etmeye çalışacağız.

Oyunumuzun amacı Elaine’in üzerindeki laneti kaldırmak. Oyuna başlarken karşımıza kolay ve zor olmak üzere iki seçenek çıkıyor. Zor seçeneğinde bulmacalar var (with puzzles). Bu özelliği diğer macera oyunlarında göremezsiniz. Oyunu bulmacalı oynamanızda fayda var çünkü bulmacasız hiçbir anlamı yok. Daha sonra başlıyoruz Elaine’i nasıl kurtaracağımızı araştırmaya. Yaptığımız konuşmalarla ve oyundaki diğer karakterlerin yardımıyla Elaine’i nasıl kurtaracağımızı öğreniyoruz ama bu o kadar da kolay olmuyor. Oyundaki diyalogları çok iyi takip etmelisiniz. Uzun ve sürükleyici bir macera sizi bekliyor.

The Curse of Monkey Island’ın grafikleri oyun dünyasında ayrı bir yere sahiptir. Günümüzde oyun grafikleri gerçekçiliğin sınırlarını zorlasa da Monkey Island yapımcıları macera oyunlarına 2D grafiklerin ne kadar yakışacağını bu oyunla bize gösterdi. Ayrıca diğer oyun yapımcılarına da ufak bir ders verdi. Önemli olan kaliteli grafikler değil, oyunun içeriğidir. Özenle çizilmiş karakterler, fantastik mekanlar. Her birinin ayrı bir havası var. Ayrıca oyuna ek olarak 3D animasyonlar da eklenmiş. Bu sayede oyun arasında kaliteli 3D filmler izliyoruz. Oyunun 2D olması her bilgisayarda rahatlıkla çalışmasını sağlıyor. Oyunu isterseniz 3D desteği ile de oynayabilirsiniz.

how many women cheat website why are women unfaithful
how many women cheat why men have affairs why are women unfaithful
go marriage affairs why wife cheat
how often do women cheat on their husbands men having affairs online
redirect i dreamed my wife cheated on me how do i know if my wife has cheated
go redirect my wife cheated
reasons why women cheat why women cheat with married men reason why husband cheat
types of women who cheat cheat on husband reasons why women cheat on their husbands