Betrayal at Krondor, Red Baron ya da Heart of China gibi önemli klasiklere imza atmış olan Dynamix’in bir başka klasiği. Aynı zamanda da, gelmiş geçmiş en başarılı FRP oyunlarından biri olmasına karşılık, en az ilgi gören ve tanınan oyunlardan biri de. Oyunun bu kaderi, Sierra’nın bu oyunu, biraz da Betrayal at Antara denilen vasat çalışmalarının bir tanıtımı olarak bedava dağıtmaya başlamasıyla da değişmedi. Oyuncular arasında hangi 3D kartın daha hızlı olduğunun tartışıldığı bir dönemde, sanırım kimsenin 1993 yılından kalma bir oyunla ilgilenecek durumu yoktu.

Oysa Betrayal at Krondor, her yönüyle klasik olarak anılmayı hakkeden son derece başarılı bir oyun. Bir dungeon içinde neden orada olduğunuzu bilmeden önünüze geleni kesip biçtiğiniz tipik FRP oyunlarının aksine, Betrayal at Krondor’un, ünlü yazar Raymond E. Feist’in Riftwar romanlarından, yazarın da katkısıyla uyarlanan, sağlam ve ilgi çekici bir hikayesi var. Oyun da tıpkı bir kitap gibi dokuz bölümden oluşmakta. Oyunun başındaki göreviniz bir tutukluyu Krondor’a götürmek. Ancak oyun ilerledikçe yönettiğiniz ekip yeni gelişmelerle karşı karşıya kalmakta ve yeni görevler izleyen bölümlerin konusunu oluşturmakta. Böylelikle Betrayal at Krondor, edebiyatla bilgisayar oyunu arasında bir yerlerde oluşmuş. Bu sayede bu oyunu oynamak aynı zamanda bir kitap okuma hissini de veriyor. Ancak dialoglarda nisbeten ağır bir İngilizce’nin kullanılmış olması, kimi oyuncular için sıkıcı olabilir. Yine de her bir bölümün amacını bilmek oyunu zevkle oynamak için yeterli.

Betrayal at Krondor’un arayüzü, her oyun geliştirici takımın ders almasını gerektirecek kadar başarılı. Bu arayüz sayesinde oyundaki ekibi yönetmek son derece kolay. Örneğin bir savaş anında bile hata yapmanız oldukça zor. Yolculuk esnasında ekranın alt kısmında altı adet ikon beliriyor. Bunlar soldan sağa; Yol işareti olan ikon, büyü, mola, harita, hızlı kaydetme (bookmark), ve options (seçenekler).

Yol ikonunu tıklarsanız, tamamen üç boyutlu olan oyun ortamında, yoldan çıkıp kaybolma tehlikesinden kurtulursunuz. Ancak yol kenarlarında da hazine sandıkları ya da içinden değerli eşyalar çıkan çukurlar vs. bulunmakta. Dolayısıyla arada yoldan çıkıp sağa sola bakmakta fayda var. Kaldı ki arada haritayı kullanmak, kaybolmadan hedefe varmak için yeterli.

Büyü ikonu hem yolculuk aşamasında hem de savaş esnasında beliriyor. İkona tıkladığınızda büyücünüzün yapabileceği büyüler sıralanıyor. Oyunun en zevkli yanı da büyü yapmak zaten. Tabii ki savaş sırasında yapılacak büyüler yolculuk sırasında yapılamıyor. Ancak karanlıkta yolu aydınlatmak ya da bir düşman grubu ile karşılaşınca ortalığı sis ile kaplatıp gizlenerek geçmek gibi ilginç büyüler yolculuk esnasında da yapılabiliyor ve yararlı da oluyor.

online reason women cheat redirect
what makes women cheat My girlfriend cheated on me open
women that cheat on their husbands boyfriend cheated on me how many women cheat on husbands