AION - Tıkla oyna


Kullanıcı Adı:
şifre:
şifreyi Anımsa
şifrenizi mi unuttunuz?     ÜYE OL

 Tüm Forumlar
 Kültür - Sanat - Bilim - Yaşam
 Öğrencilik Hayatı
 Matematik
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Yazıcı Dostu
Önceki Sayfa
Yazar Önceki Konu Konu Sonraki Konu
Sayfa: / 10

Lord_vampir
ÜyeTurkey
İleti 238

İletim - 13/06/2011 :  18:53:24  Bilgileri Göster  Lord_vampir için bir AOL İletisi Gönder  Lord_vampir için bir ICQ İletisi Gönder  Lord_vampir'in MSN Messenger adresini görmek için tıklayın  Lord_vampir için bir Yahoo! Messenger İletisi Gönder  Alıntı yaparak Yanıtla
Matematik evren var oldukça gelişimini sürdürecektir. Çünkü matematik, insanların birtakım istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Mesela tarih öncesi insanlar dostlarını ve düşmanlarının sayısını merak etmişler; ve hangilerinin kazanabileceğini tahmin etmek istemişlerdir. Böylece toplama işlemi doğmuştur. Ama öyle bir nokta vardır ki, matematik burada kesinlikle olmalıdır.

Bu konunun adı limit'tir ve hemen hemen hepiniz, bunu lise hayatınızda görmüşsünüzdür. Fakat limit konusu size tamamen ezberci bir metodla anlatılır. Matematiğin temeli limittir. Bakın size limiti nasıl basit bir yolla anlatacağım; okumayı burada kesmeyin, mutlaka ilginizi çekecektir.

Matematikçi amcamızla fizikçi dayımız bir gün sohbet ediyorlar.

Bir tenis topu düşünün ve bunu karşı duvara attığınızı hayal edin. Bir matematikçiye göre asla o top karşı duvarı vuramaz.

Neden?

Şu nedenden ötürü; top ile duvar arasındaki mesafe 'x' olsun ve siz topla bu x yolunu bir 'v' hızıyla alın. Herhangi bir t zamanda top, x yolunun yarısını (x/2) daha sonra onun da yarısını (x/4) onun da yarısını derken (x/8, x/16, x/32...) sayı gitgide küçülecek ve asla payda sonsuz olamayacaktır.

Fakat fizikçinin yaptığı şey ise çok basittir, topu duvara atmak ve bir zafer kazanmışçasına metematikçiye gülmek.

Bu noktada "limit" denilen konu doğmuştur ve fizikçiyle matematikçinin araları düzelmiştir.

İşte bunun gibi evrensel olayları kolaylaştırmak için matematik doğmuştur. Ve unutmayın, matematik tamamen uydurulmuş bir konudur. Yani 1+2=radyatör de olabilirdi.

Birkaç insanın uydurduğu bir bilim dalını yapamamak da ayrı bir komedidir. İşte bu mantıkla giderseniz; matematik yapmaktan zevk alırsınız.

Size bir link; Toykan Doğan adlı bir yazarın kaleminden; okursanız ilginizi çekecektir;

https://docs.google.com/leaf?id=1wfm2bhr-jhltiPovBWR5O8X5QKEHlcGELMtSS4i-NQU&hl=tr
Sayfanın En Üstüne Git

katherine
ÜyeTurkey
İleti 23

İletim - 28/07/2011 :  17:23:49  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Önemli bir ders.Aslında çoğu konusu bana kolay gelse de,her 5 çocuktan 3'ü zorlanabiliyor.Bazı konularda bol miktarda test çözmek iyi pekiştiriyor.Ama zaten sorun da bu:Hiçbir zaman Mat testi çözesim gelmiyor...
Sayfanın En Üstüne Git

kannam_
Üye

İleti 51

İletim - 15/10/2011 :  11:44:36  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Önemli bir dersdir.
Sayfanın En Üstüne Git

edebikelam
ÜyeTurkey
İleti 132

İletim - 16/01/2012 :  20:29:30  Bilgileri Göster  edebikelam'in MSN Messenger adresini görmek için tıklayın  Alıntı yaparak Yanıtla
Lisedeyim ve hocayı seviyorum ama dersi sevmiyorum. tam ısındım diyorum ki sınavda stresten yapamıyorum. şimdi gel de bu dersten nasıl nefret etme?
Sayfanın En Üstüne Git
Sayfa: / 10 Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Önceki Sayfa
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Yazıcı Dostu
Hızlı Geçiş:

0.09 Snitz Forums 2000