1977 yılında ilk filmiyle başladı Star Wars efsanesi. Efsane diyorum, çünkü günümüze kadar hala büyük bir beğeni ile hem filmleri hem de oyunları takip ediliyor. Yeni çıkacak filmleri Star Wars fanları tarafından yıllar öncesinden heyecanla beklenir. Star Wars’ın peşinde bu kadar büyük kitleleri sürüklemesinin elbette haklı nedenleri vardır. Şu anda oynadığımız Jedi Academy oyunu da bu haklı nedenlerden sadece bir tanesi. Bana göre Star Wars’ı diğer filmlerden farklı kılan tek yanı, LIGHTSABER (Işın Kılıcı). Star Wars filmlerinde büyük bir ustalıkla kullanılan ışın kılıcını izlemek büyük bir keyifti. Ayrıca müsabakalar sırasında kılıcın çıkardığı sesi unutmak mümkün değildi. O zamanlar bana sadece izlemek düşerdi ve gün gelip ışın kılıcını bizzat kullanacağım hiç aklıma gelmezdi. Gelişen teknolojiyle artık ışın kılıcı kullanmanın verdiği müthiş keyfi biz de yaşıyoruz. Hatta bu oyunda daha da ileri giderek kendi kılıcımızı kendimiz yapıyoruz diyebilirim. Bundan önce çıkan Jedi Knight oyunlarında kılıç kullanmanın keyfini tadanlar olmuştur. Eğer daha önceki oyunları oynamayanlar varsa en azından bu oyunla ışın kılıcının tadına varsınlar. Bir daha bırakamayacaklarını garanti ederim. Neyse, muhabbeti burada kesiyor ve çözüme geçiyorum.

Başlamadan önce birkaç önemli noktayı belirtmek istiyorum.
- Bu çözüm “Jedi Knight” zorluk seviyesine göre hazırlanmıştır. Diğer zorluk seviyelerindeki düşman sayılarında artış yada azalma olabileceği gibi dövüşlerde de zorluk seviyesi artar ya da azalabilir.
- Rahat olduğunuz zamanlarda mutlaka etrafı bir kolaçan edin. İşinize yarayacak sağlık, zırh, patlayıcı vs. bulabilirsiniz. Etrafı kolaçan ederek ayrıca birçok gizli alanlara (Secret Area) ulaşıp sağlık, zırh ve çeşitli silahları elde edebilirsiniz.
- Düşmanları öldürmek için kullanmak istediğiniz silah veya güçler tamamen size kalmış bir olay. Genelde Işın Kılıcı kullanacağınızdan pek fazla sorun da kalmıyor. Sadece ulaşamayacağınız düşmanlar karşısında diğer silahlara başvurmak zorunda kalabilirsiniz. Bazı düşmanlarınızı silah kullanmadan da öldürebilirsiniz. Mesela yüksek bir yerdeyseniz “Push” gücünüzü kullanarak onları aşağıya itebilirsiniz. Çok zevkli oluyor :)
- Geçtiğiniz her görevin sonunda deneyim kazanıyorsunuz ve deneyimlerinizi güçlerinizi geliştirmekte kullanabiliyorsunuz. Her görevin başında karşınıza kullanmak istediğiniz silahları seçebildiğiniz ve güçlere “Rank” (rütbe) ekleyeceğiniz bir ekran çıkacak. Silah seçimi ve hangi güçlere “Rank” ekleyeceğiniz tamamen sizin seçiminize kalmış bir olay. Ama bazı bölümlerde hangi silahı almanız gerektiğini belirteceğim. Çünkü söyleyeceğim silahı almazsanız oldukça zorlanacağınız gibi, o bölümü geçmeniz imkansız hale de gelebilir. Ayrıca kullanmak istediğiniz favori güçleri belirleyerek o güçler üzerinde yoğunlaşmanızda da fayda var. Yani her güce eşit “Rank” eklemektense, favori gücünüze daha fazla “Rank” eklemek daha mantıklı olacak.
- Oyunda görevler karşınıza beşer beşer çıkacak. Arada bazı özel görevlerle devam edeceksiniz. Her beşerli görevin ilk dördünü tamamladığınızda, kalan son görevi tamamlamadan akademiye dönebilirsiniz. Bu durumda akademiye dönmek ya da kalan görevi tamamlayıp gücünüzü arttırmak elinizde. Yani ister hemen akademiye dönüp diğer görevlere geçersiniz, ister kalan görevi tamamlayıp akademiye dönersiniz. Son görevleri es geçmemenizi tavsiye ediyorum. Es geçtiğiniz her bölümde, geliştirmek istediğiniz güçlere bir Rank ekleme şansından oluyorsunuz. Her akademiye dönüşünüzde güçleriniz artmış olarak ve daha güçlü bir Jedi olarak dönmüş olacaksınız.
- Başlamadan önce özellikle güçlere kolay ulaşabileceğiniz tuşları atayın. Benim yaptığım gibi güçleri sırasıyla F1, F2 … tuşlarına atarsınız ulaşma şansınız kolay olur.
F1: PUSH (İtme gücü)
F2: PULL (Çekme gücü)
F3: SPEED (Hız gücü. Bu gücü kullandığınızda düşmanlarınızdan daha hızlı hareket edebilirsiniz)
F4: SENSE (His gücü. Duvarların arkalarında kalan nesneleri ve düşmanları görebilirsiniz)
F5: ABSORB (Düşmana karşı daha etkili saldırılar yapmak ve korunmak için kullanabilirsiniz)
F6: HEAL (İyileşme gücü. Sık sık başvurmak zorunda kalacaksınız)
F7: MIND TRICK (Akıl karıştırma gücü. Düşmanların aklını bir süreliğine karıştırır)
F8: PROTECT (Koruma gücü. Asit yağmurlarından korur ve dövüş esnasında daha az hasar almanızı sağlar)
F9: DRAIN (Kırmızı şimşek. Bu güç aktifken düşmanı yakaladığınızda onun gücünü tüketebilirsiniz)
F10: GRIP (Boğaz sıkmak. Düşmanlara dokunmadan uzaktan boğazlarını sıkarak öldürebilirsiniz)
F11: LIGHTNING (Şimşek gücü. Düşmanlara ufak çaplı hasarlar vermek için kullanabilirsiniz)
F12: DARK RAGE (Öfke, hiddet)
- İşte bana göre oyunun en güzel yanı. Oyunu farklı sonlar ile bitirebileceksiniz. Yani her şey tamamen size bağlı olacak. Oyunun sonlarına doğru yapacağınız bir seçimle kalan bölümleri “Aydınlık” tarafın ya da “Karanlık” tarafın hizmetinde sürdürebileceksiniz. İlgili bölüme geldiğinizde ayrıntılı bilgiyi bulacaksınız. Evet, hazırsanız başlıyoruz.

Çıkan ekrandan hangi ırk ile oynamak istediğimizi ve kılıcımızı belirliyoruz. Hangi ırkı seçersek seçelim, adımızı değiştiremiyoruz. Adımız Jaden Korr. Akademiye gitmek üzere bir uzay gemisinin içindeyiz. Ancak gemiye yapılan bir saldırı sonucu düşüyor ve kendimizi Jedi öğrencisi bir arkadaşımızla (Rosh Penin) yerde buluyoruz. Artık akademiye kendi başımıza gideceğiz. Henüz görev almış değiliz. Bu bölüme ısınma bölümü de diyebiliriz. Sağ tarafa yönelip derenin içinden geçerek ağacın yanına gelin. Işın kılıcınızı ağaca doğru sallayıp ağacın devrilmesini sağlayın. Karşı tarafta kalan Rosh yanınıza gelecek. Onunla birlikte iki tane yaratık da gelecek. Gelen yaratıkları kılıçtan geçirdikten sonra Rosh’la birlikte dere boyunca ilerleyin. Aslında yaratıkları öldürme işini Rosh’a bırakabilirsiniz ama onun sağlığı da sizden sorulacağı için bu işi bizzat yapmanızda fayda var. Demir kapının yanına geldiğinizde kısa bir intro ile Rosh’un kapıyı açtığını göreceksiniz. Açılan kapıdan geçip soldaki yaratığı doğrayın ve devam edin. Taştan yapılmış köprüyü geçtikten sonra karşınıza bir yaratık daha çıkacak. İşini bitirip devam edin ve derenin karşısına geçerek orada bulunan ağacın yanına gelin. Ağaca kılıcınızı sallayıp devirin ve devrilen ağacın üzerinden yürüyerek yolunuza devam edin. Yolunuzun üstündeki yaratığı kılcınızla ikiye bölüp kısa bir intro girene kadar devam edin. Evet, karşınızda iki düşman askeri var. Onları kılıcınızın sıcaklığı ile tanıştırdıktan sonra aşağıda bir Dark Jedi’ın sizi beklediğini göreceksiniz. Aşağıya atlayıp ilk kılıç kılıca mücadelenizi yapın. Onu yendikten sonra gelen kısa bir intro ile Tavion görünecek. (TAVION: Desann’ın öğrencisi, oyunun sonunda karşılaşacağınız mahlukat. Jedi Knight 2 - Jedi Outcast’ı oynayanlar Desann’ı iyi tanır.) İntro bittiğinde bölümü de bitirmiş olacaksınız.

woman affair click click here
reasons why husbands cheat read unfaithful spouse
wife cheat will my wife cheat again read here
redirect i dreamed my wife cheated on me how do i know if my wife has cheated
what makes women cheat wife cheat story open
types of women who cheat cheat on husband reasons why women cheat on their husbands