Geçtiğimiz aylarda çıkan Football Manager 2012 için zaten oldukça detaylı bir inceleme yazısı hazırlamıştım fakat biliyorum ki bu oyuna başlamak isteyip de sırf detayları yüzünden korkan büyük bir kitle var. Bu tam çözüm yazısında ise elimden geldiği kadar oyunun ince detaylarından bahsedip, sizi şampiyonluğa götürecek püf noktalarını başlıklar altında anlatmayı deneyeceğim. Oyunsitesi.com olarak bir tam çözüm yazısıyla daha sizlerleyiz.

Transfer

Bir 10 sene önce falan ilk CM ile tanıştığım günleri hatırlıyorum da, ilk transferimi yapmam -gerçek zaman dilimiyle- belki de haftalar sürmüştü. İlk başlığımız transfer sistemi ve püf noktaları olsun o zaman.

Transferde en önemli nokta doğru teklifi doğru zamanda yapabilmek. Doğru tekliften kastım almak istediğiniz oyuncunun kulubüne sunacağınız teklif. Örneğin; oyuncunun bonservis değeri 5 milyon dolar olarak gözükebilir ama neredeyse hiçbir zaman bu fiyata alamazsınız. Bu rakam fazla fazla artar daima. Tam fiyatını öğrenmenin en iyi yöntemi bir maçını izlemesi için scout (gözlemci) yollamaktır. Gözlemciniz vereceği raporda size bu futbolcunun ortalama satış fiyatını söyleyecektir. Söylemiyorsa da "kulubü satmak istemiyor" diye belirtir zaten. Kulubünün satmak istemediği oyuncuları almak içinse maalesef büyük paraları gözden çıkarmak durumundasınız; bonservisinin 2-3 hatta 4-5 katı kadar bir miktar bu.

Transfer teklifini sunduğunuz ekranda ilk seçeceğiniz şey Flexibility> Non-Negotiable olsun. Böylece karşı takıma pazarlık imkanı sunmamış olacaksınız. Bu belki mantıken saçma gelse de FM oynuyorsanız daima pazarlıksız oturun masaya çünkü abuk subuk tekliflerle gelecektirler size. Bundan sonraki aşama ise Additional Fee> Monthly Installments. Buradan da mutlaka ama mutlaka 48 Months'u seçin ve vereceğiniz parayı ayarlayın. Basic Offer> Fee kısmını ise 0 olarak bırakın. Bu da demek oluyor ki oyuncunun kulubüne peşin ödeme yapmayacaksınız ve tüm parayı aylık taksitlere bölerek ödeyeceksiniz. Normal veya taksitli seçeneği yapay zeka zaten ayırt edemiyor bu nedenle "ya kabul etmezlerse" diye bir kuşkunuz olmasın. Bu şekilde kulüp ekonominiz çok rahatlayacaktır. Belki ilk aşamada fark edemeseniz de uzun vadede yararlarını görürsünüz.

Bunların dışında kulübü yine satmak istemiyorsa oyuncuyu "ayartmayı" deneyebilirsiniz. Medya ve basına hakkında güzel demeçler verirseniz etkilenebilir ve kulüpten ayrılmak isteyebilir. Bir oyuncu kulubünde daima mutsuzsa bir şekilde satışa konulur zaten.

Ayrıca transfer listesindeki oyuncuları da daima kontrol edin. Alınması en kolay olanlar bunlardır çünkü, pazarlıksız ve sorunsuz kulüpleri zaten satmak istedikleri için size verecektir. En önemlisi de diğer kulüplerin tekliflerini gözleyin. Başka bir kulüp 10 lira verirken, siz 11 verirseniz oyuncuyu direkt alırsınız.

Oyuncu Seçimi ve Mevkiler

FM 12'de başarıyı getiren en önemli şey budur. Nokta atışı oyuncular alamıyorsanız işiniz zor demektir çünkü. Her ne kadar yeni oyunla scout'larımız son derece yardım sever ve başarılı olsa da yine de saçmaladıkları veya en iyileri bulamadıkları oluyor. Birini transfer edeceksiniz ve yeteneklerine bakıyorsunuz; tek yere bakmayın. Oyuncuyu genel olarak değerlendirin ve komple olup olmadığına bakın. Tabii bu bulunduğunuz lig ve takıma göre değişkendir.

woman affair women who cheat on their husband click here
open cheat on wife women love to cheat
how often do women cheat on their husbands men having affairs online
women affairs online cheat husband
how many guys cheat catch a cheat why do women cheat on their husbands
women that cheat on their husbands read here how many women cheat on husbands