Çok uzun süre önce duyurulan Watch Dogs, eminim ki yeni nesil veya ileriki bir tarihte eski nesil denince akla ilk gelen yapımlardan birisi olacak. İlk “trailer” ı yayımlandığında yer yerinden oynadı, aylarca GTA serisiyle kıyaslandı, ertelendi, çıkacağı platformlar düşündürdü, grafik kalitesinin zamanla düşürülmesi tartışıldı; ama her şeye rağmen oyun nihâyet çıkışını yaptı. Sonda diyeceklerimi, bir kez daha yazının başında söyleyeceğim: Watch Dogs, büyük beklentilerin altında biraz olsun ezilen bir oyun. Aslında bu durumu Ubisoft seçti ve gerekmediği hâlde kendisini Grand Theft Auto ve Rockstar Games ile kıyasladı. Hayır, her şeye rağmen elimizde hiç de "kötü" diyebileceğimiz bir yapım yok, aksine fazlasıyla iyi!

Watch Dogs, her ne kadar sıradan gözükse de, aslında özel ve "görünmez" olan bir adamın, Aiden Pearce'ın hikâyesini anlatıyor. Sadece telefonunu kullanarak dahi herkesi ve her şeyi "hack" edebilme yeteneğine sahip olan Aiden, insanların kişisel bilgilerine ulaşabiliyor, banka hesaplarına erişebiliyor, güvenliklerin hangisinin destek birim çağırabileceğini öğrenebiliyor ve daha nicesini yapabiliyor. Kısacası, ana karakterimizin yapabilecekleri neredeyse sınırsıza yakın. Hatta örnekleri çoğaltmak gerekirse, video kameralara girerek etrafı görebiliyoruz ve diğer kameraları da "hack" ederek bunu bir zincir hâline getirebiliyoruz. Trafik ışıklarını, barikatları dahi erişime kapayabilen kahramanımız, her yönüyle bir "dahi" gibi duruyor!Bilindiği gibi oyun GTA serisiyle çokça kıyaslandı. Aslında tüm bu karşılaştırmalar boşuna da değil zirâ birçok ortak yönleri bulunuyor. Farklılıklar? Onlar da en azından benzerlikler kadar çok! Örneğin, en düşük zorluk seviyelerinde dahi karakterimiz Aiden çok fazla hasar alabiliyor ve kısa sürede ölüyor. Bunun için de gizlilik ve hack elementlerini sıkça kullanmamız gerekiyor. Mesela bir arabaya erişim sağlayıp alarmını çalıştırabiliyoruz, böylece korumaların dikkati dağılıyor veya bir elektrik panelini hackleyerek patlama yaratabiliyoruz. Bu yönüyle de biraz olsun sıradan bir açık dünya TPS olmaktan çıkıyor Watch Dogs.

Watch Dogs'ta dört ana yetenek ağacı bulunuyor. Bunlar arasında en önemlisi tabii ki “hacking” ağacı. Hack dışında “Focus”, “Driving” (araç kullanımı) ve “Craft” gibi başka ağaçlar da mevcut. Her birinde açabileceğiniz farklı yetenekler bulunuyor, böylece karakteriniz gittikçe daha yetenekli bir hâle bürünüyor ve kendinize farklı bir patika seçebiliyorsunuz. Aslında oyunun başında bütün yetenek ağaçları açık durumda; ama ben bunun yerine en azından ilk bölümlerde kapalı olmalarını tercih ederdim.

Kurgusal bir Chicago kentinde geçen Watch Dogs, içerik olarak kesinlikle geniş olan ve oyuncuya birçok alternatif sunan bir yapım. Kısacası, içerik ve yan görevler bakımından dolu bir tecrübe yaşatıyor ve böylece kendi oynanabilirliğini arttırıyor. Hâli hazırda bulunan görevlerin yanı sıra, “online” şekilde diğer oyuncuları da ziyaret etme şansınız bulunuyor. Böylelikle ödüller için diğerlerini "hack" edebiliyorsunuz ya da size karşı olan birini avlayabiliyorsunuz.
go marriage affairs why wife cheat
wife cheat how can people cheat read here
website women who cheat on men online
how often do women cheat on their husbands men having affairs online
how often do women cheat on their husbands why married men cheat on their wives online
what makes women cheat wife cheat story open
types of women who cheat cheat on husband reasons why women cheat on their husbands

Sayfa 1/2