Ageod ve Slitherine işbirliğiyle hazırlanan Wars of Napoleon, Napolyon devrini en gerçekçi ve ayrıntılı anlatan strateji oyunu olma amacını güdüyor. Zamana karşı savaştığımız ve modern Avrupa'yı tekrar feth ettiğimiz oyun, tarihsel yönüyle dikkat çekiyor.

Özellikle bu tip harita üzerinde oynanan strateji oyunlarına meraklıysanız, Wars of Napoleon'da ilginizi çekecek çok sayıda şey var. Oyun gerçekten ordu ve kaynak yönetimi konusunda son derece kompleks bir yapıya sahip. Aynı zamanda Avusturya, Rusya, Prusya, İspanya'nın yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu da mevcut.

Toplamda dört farklı senaryoya sahip yapım, 1805-1815 yıllarını konu alıyor. Wars of Napoleon'da ordularınızı yaratıp yönetebiliyor, birbirlerini destekletebiliyorsunuz. Devasa gemi filoları yapabildiğimiz oyunda, kaynak ve birim yönetimi son derece başarılı. Öğrenmesi basit gözükse de, özünde son derece ayrıntılı bir yapım. Yeni binalar, üniteler yapılan başarılı strateji oyununda 400'den fazla tarihi generalin portresi bulunuyor ve bunlar yine aynı şekilde tarihsel seçeneklerle destekleniyor. Ülkeniz veya ordunuz üzerinde reform dahi yapabiliyorsunuz.Yeni arayüzüyle generaller arasında bir hiyerarşi sunan ve ordunuzu daha kolay yönetmenizi sağlayan Wars of Napoleon, ittifaklar kutmanıza da olanak tanıyor. Aynı zamanda yeni tarih ekranıyla ordunuzun ve rdüşman ordusunun gelişimini de kontrol edebiliyorsunuz. Ordunuza özel emirler de verebileceğiniz oyunda, diplomasi konusu oldukça başarılı aktarılmış. Gerektiğinde koalisyonlar kurabiliyoruz, gerektiğinde daha saldırgan olabiliyoruz, geçiş hakları istiyoruz ve dahasını gerçekleştiriyoruz.

İttifaklarla yardımlaşmanın son derece yararlı olduğu Wars of Napoleon, nüfus ve ülke üzerinde hükmetme şansı da tanıyor. Detaylarına hayran kaldığım yapımda, ülkenize özgü madalyalar dahi verebiliyorsunuz. Örneğin, başarılı bir generalinize üstün hizmet madalyası takabiliyorsunuz. Kaynakları, parayı, silahları ve atları çok dikkatli kullanmanın gerektiği yapımda, her ülkenin farklı güçleri ve zayıflıkları mevcut.

Sonuç olarak, bu tip strateji oyunlarını sevenlere, Napolyon dönemine ilgili olanlara muhakkak tavsiye edebileceğim bir yapım. Olumsuz eleştirilere aldırış etmeden alın derim.