Ultimate Chicken Horse, co-op olarak oynanan fakat bunu arkadaşların karşı karşıya mücadele ederek yaptığı bir parti oyunu. Worms gibi klasikleri de andıran Ultimate Chicken Horse, aslında tamamen başlı başına bir tür oluşturabilecek derecede başarılı. İlk olarak Steam Greenlight'tan "Yeşil Işık" alan ve Kickstarter'da da yeterli fonu toplayan oyun, geçtiğimiz günlerde Steam'de resmi olarak satışa sunuldu 24 TL'lik satış fiyatının hakkını emin olun verecek.

Ultimate Chicken Horse, bahsettiğimiz gibi bir parti oyunu ve hazır bölümlerde oynayabileceğiniz gibi, kendi bölümlerinizi de sayısız seçenekle yaratma şansınız bulunuyor. Dolayısıyla kendini tekrar etmekten çok uzak, mücadelenin üst düzey olduğu bir yapım. Temel olarak A noktasından B noktasına gidilen yapımı dört kişiye kadar oynamak mümkün. UCH'de bir at, bir koyun, bir tavuk ve bir rakun seçilebilir karakterler olarak yer alıyor. Hepsinin kendine özgü sesleri ve animasyonları bulunuyor. Zaten oynarken en çok beğendiğim nokta ise müzikler, sesler ve komik atmosfer oldu. Muhtemelen her bilgisayarda rahatlıkla çalışacak olan yapımın grafikleri de, sesleri de çizgi film havası katıyor ve hem basit, hem de olağanüstü bir görsellik sunuyor.

Dediğim gibi, temel amaç A noktasından B noktasına gitmek. Bölümlere arkadaşlarınızla aynı noktada başlıyorsunuz ve engelleri aşarak kırmızı bayrağa ulaşmaya çalışıyorsunuz. Tabii ki bu sırada karşınıza çeşitli engeller çıkıyor ve bu engeller de bizzat siz ve rakipleriniz tarafından konuluyor. Her yeni bölüm başlangıcında bir tuzak-engel seçiyorsunuz ve istediğiniz noktaya yerleştiriyorsunuz. Bunların arasında bombalar, dikenli teller, testereler, golf sopaları, tatar yayları gibi çok ilginç ve bir o kadar komik tuzaklar bulunuyor. Bazen defalarca deniyorsunuz, bazen de o sırada karakteriniz ölebiliyor. Bölümlerden sıkıldıkça değiştirmek veya bir yenisini yaratmak mümkün. Fakat umarım yakında Steam Workshop desteği eklenir de, insanlar buradan da paylaşımlarda bulunabilirler.

Genel olarak özetlemek gerekirse, Ultimate Chicken Horse eğlenceli bir oynanabilirlik vaad ediyor. Başında dakikaların, saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz fakat maalesef dediğimiz gibi bu bir parti oyunu ve tek başınıza oynamanız mümkün değil. Herhangi bir single player seçeneği olmadığı gibi, multiplayer olarak da oynamak mümkün değil. Yani gamepad kullanarak, birkaç arkadaşınızla lokal olarak oynayabiliyorsunuz. Fakat güzel haberlerimiz de var çünkü yapımcı Clever Endevaour bunun üzerinde çalışıyor ve en kısa sürede çoklu oyuncu kısmındaki bugları çözmeye çalışıyor. En yakın zamanda ise multiplayer oyunların hizmete açılacağının sözünü veriyorlar. Yani oyuna bu da eklenince muhtemelen tadından yenmez bir hâl alacaktır.

Sonuç olarak, karakterlerin bir at, koyun, tavuk ve rakun olduğu, saçma isimli ve basit grafikli bir oyun ancak bu kadar eğlenceli olabilirdi. Fiyatını hak eden, hele hele multiplayer seçenekleri de eklendikten sonra üzerinde saatler harcayabileceğiniz bir oyun olmuş.