Oldum olası yaratıcı oyun fikirlerini, senaryosuyla öne çıkıp grafik ve seslerden öte, asıl farklılığı yaratan oyunları sevmişimdir. Karakterlerle aranızda bağ kurduğunuz, içine girip çıkmak istemediğiniz oyunlardan bahsediyorum. O yüksek çözünürlüklü kaplamaları, bol poligonlu karakter tasarımlarını, inanılmaz görüntü efektlerini kim ne yapsın ki elde This War of Mine gibi bir başyapıt varken? Polonya menşeli stüdyo 11 Bit, zaten Anomaly serisiyle zamanında dikkat çekmişti ve şimdi de bana kalırsa zirve noktasına ulaştılar. Gelin kısaca göz atalım oyuna. Ben kısaca göz atacağım ama bence siz başında uzun uzun durun.

"Savaş kimin haklı olduğuyla değil, kimin sağ kaldığıyla ilgilenir"
This War of Mine son zamanlarda bolca karşılaştığımız hayatta kalma oyunlarına farklı bir soluk getiriyor. Amacı bolca aksiyon ve gerilim yaratmaktan öte, sizi duygusal bir ikilemin içine sürüklemek, kararlar vermenizi sağlamak, savaşın yarattığı yıkımı hissettirmek. Bu yönüyle de oyun türevlerinden ince bir çizgiyle ayrılıyor. Başladığımızda bize rastgele üç farklı karakter veriliyor ve hepsinin hikâyeleri, geçmişleri, meslekleri ve uzmanlık alanları farklı. Yıkık dökük bir evin içindeyiz ve burayı adam edip, hayatta kalmamız gerekiyor. Bunun için de gündüzleri evde oturup, güvenli olan geceleri yağmaya çıkmamız gerekiyor.

Bir iç savaş sonrası distopik atmosferde geçen This War of Mine kesinlikle savaşın tüm şiddetini yansıtıyor ve aynı zamanda gerçekçi şekilde sunuyor. Örneğin, oyunun başında üç karakterimiz var ve bunların üçüyle de yağmaya çıkmak riskli çünkü geceleri evinize başka gruplar gelip sizi soyabiliyor, hatta karakterlerinizi yaralayabiliyor. Bu nedenle bir karakteri yağmaya gönderip, bir karakteri gardiyan olarak bırakabiliyorsunuz. Tabii o sırada diğeri de uyuyup dinlenebiliyor. Bu gibi kombinasyonlar çeşitli ve tamamen sizin şartlarınıza bağlı. Yağma yaptığımız bölgeler çok çeşitli ve oyunda geçen her gece sonrası yeni bölgeler açılıyor ve bunların hakkında bilgi veriliyor. Örneğin, yemek, ham madde, medikal ürün çok fazla ama risk de bir o kadar deniliyor. Karar da size kalıyor tabii. Tabii çok farklı durumlarla da karşılaşıyorsunuz. Mesela savaşı evlerinde geçirmiş yaşlı ve hasta bir çiftin evine gidiyorsunuz, gıdalarını çalmamanız, onları öldürmemeniz için size yalvarıyorlar. Yine karar size kalıyor çünkü erzağınız yoksa bu yaşlıların her şeyini alıp ölüme terk edebilirsiniz ama eğer karakteriniz duygusal bir tipse ardından depresyona girip birkaç gün yaptığı şey yüzünden kendine gelemiyor. Bu gibi duygu durumları This War of Mine'da harika yansıtılmış ve karakterler intihara kadar gidebiliyor.

Oyunda topladığınız her malzemenin hayati önemi var. Benim size tavsiyem en azından evinizdeki kişi sayısı kadar yatak yapmanız yönünde, böylece kimse yerde uyumak zorunda kalmasın. Aynı zamanda yemek ve ilaç stoklarınızı daima köşede tutun çünkü her an ihtiyaç duyabilirsiniz. Radyo gibi, ocak gibi, soba gibi ev eşyalarını da bir an önce yapmaya kalkın. Kışın ne zaman geleceğini bilemezsiniz çünkü kış vakti bir de ortaya ısınma sorunu çıkıyor.

This War of Mine, açlıkla, soğukla, psikolojik problemlerle, yorgunlukla ve hatta ölümle sınandığımız harika bir deneyim. Uzun bir oynanış süresi var ve bittikten sonra diğer karakterleri, yeni deneyimleri tatmak adına tekrar da oynama şansınız bulunuyor. Türü sevip sevmemeniz önemli değil, sırf savaşın o berbat atmosferini görmek adına bence bir kez olsun denemelisiniz.

website my boyfriend cheated on me quotes why do married men cheat on their wives
reasons why husbands cheat cheat women unfaithful spouse
wife cheat how can people cheat read here
i want an affair click love affairs with married men
i want an affair click love affairs with married men
how often do women cheat on their husbands why married men cheat on their wives online
reasons why women cheat click here reason why husband cheat
types of women who cheat cheat on husband reasons why women cheat on their husbands