Geçtiğimiz yıllarda satışa çıkan The Stronghold Collection'da, eskimeyecek orta çağ strateji oyunu Stronghold serisinin belli başlı oyunları, Stronghold, Stronghold 2, Stronghold Crusader, Stronghold Crusader Extreme ve Stronghold Legends yer alıyor. Yeni Windows'larla da uyumlu olan bu paket, serinin hayranlarına olduğu gibi gerçek zamanlı strateji sevenlere de hitap edecek türden.

İlk olarak tabii ki her şeyin başladığı, orijinal kale simülasyonu oyunu Stronghold yer alıyor. Serinin ilk oyunu oldukça ayrıntılı bir kale yönetim simülasyonu ve her ayrıntı düşünülmüş. Kaldı ki bu oyunu bu denli efsaneleştiren de daha önce eşi benzeri görülmemiş bir mikro yönetim sunuyor olmasıydı. Yani sıradna bir strateji-savaş oyunu olmaktan öteye gidiyordu. İlk Stronghold'un campaign kısmı eğlenceli ama bazı noktalarda çok da zorlaşabiliyor. Neyse ki eski bir oyun ve istediğiniz gibi hile yaparak işleri lehinize çevirebiliyorsunuz. Ayrıca görevler de eğlenceli ve hepsinde farklı stratejiler izlemek gerekiyor. Bence ilk Stronghold'un tek eksi yanı skirmish yani tekli savaş modu olmaması.

Stronghold 2 ise Firefly'ın ilk büyük hatası oldu ve harika bir konsept bozuldu. Ana senaryo modu iki kısma ayrılıyor: Savaş ve barış. Barış senaryosu kesinlikle çok kötü ve tamamen mikro yönetime eğilerek gelişim kaydetmeye çalışıyorsunuz. Kulağa eğlenceli gelebilir ama her görev aynı haritada geçiyor ve bir dakika sonra kendini tekrar etmekten başka bir şey olmuyor. Matthew Steele olarak oynanan savaş senaryosu biraz daha iyi olsa da, o da yeterli etkiyi yaratamıyor. Savaş senaryosunda iyi yolda veya kötü yolda gitmeniz mümkün ve buna belli birkaç bölüm sonra karar veriyorsunuz. İkinci oyunun ilkine göre artılarından birisi ise daha oynanabilir olması ve herhangi hile gereksinimi yaratmaması. Fakat yine de açıkça söylemek gerekiyor, hem ilk oyunla hem de Crusader ile kıyaslandığında Stronghold 2 gerçek bir hayal kırıklığı

Stronghold Crusader ve Stronghold Crusader Extreme oyunları ise muhtemelen serinin en sevilen oyunları. Haçlı Seferleri üzerine yoğunlaşan Crusader, skirmish modlarıyla dikkat çekiyor ve özellikle çoklu oyuncu kısmında çok iyi işler çıkarıyor. Ayrıca Stronghold Crusader'da 16 oynanabilir karakter var ve hepsi farklı taktiklere sahip. Multiplayer modu ve 1080p çözünürlük seçeneği de olan yapım, muhtemelen başında en çok vakit geçireceğiniz Stronghold'lardan birisi olacak. Ayrıca çeşitlilik olarak da serinin diğer oyunlarına göre daha bol ve hem Arap kaleleri, hem Avrupalı kaleleri yer alıyor ve genişlik sunuyor.

Stronghold Legends ise yine 2006 yılında çıkan ve tıpkı ikinci oyun gibi hayal kırıklığı yaratan başka bir Stronghold oyunu. Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri'nin hikayesini takip eden oyun her ne kadar kağıt üstünde eğlenceli gözükse de, çok tavsiye edemeyeceğim.

Sonuç olarak, Stronghold Collection strateji severlere ve Stronghold oyunlarını tek bir seferde edinmek isteyenlere hitap eden oldukça başarılı bir paket. Yapılan düzenlemeler, yeni çözünürlük ve platform seçenekleriyle fiyatını sonuna kadar hak eden bir koleksiyon paketi.