SimCity oyunları kabul etmek gerekir ki her yönden bağımlılık yapıcı ve ayrı bir türü ortaya çıkaran yapımlardı. Elbette serinin sonuncusunu saymazsak! Hemen ardından gelen ve yine "Sim" fikrine dayandırılarak yapılan The Sims oyunu ise şehri mahalleye taşıyarak, sıradan insanların hayatına konuk olmamızı sağlıyordu. Artık şehirle değil, bir haneyle ve onun üyeleriyle ilgileniyorduk. Kısacası, gerçeğe en yakın yaşam simülasyonu karşımızdaydı. Ardından gelen onlarca ek paket, devam oyunları, ek paketler, devam oyunları ve ek paketler derken The Sims dünya çapındaki büyük markalardan biri hâline geldi. Yediden yetmişe, oyun oynamayan bireyler dahi ismini bildi. Belki ben de yeni Sims oyunlarını 2000 yılındaki heyecanla oynamıyorum ama hâlâ da takip ediyorum. "Sim" fikrini üreten ve bu noktaya getiren Will Wright, bu denli bir başarıyı düşünür müydü bilmiyorum ama kendisinin gerçek bir dahi olduğu da apaçık ortada.

Sims 4'ün iyi yönleriyle başlayalım. Bunlardan ilk aklıma gelen yeni Build Mode mekanikleri oldu. Artık eşyaları koyarken evde herhangi bir engelle karşılaşmıyorsunuz. Sabırsız oyuncuların direkt olarak asıl deneyimi yaşamasını amaçlıyor. Yeni Build Mode ile daha az kısıtlanıyorsunuz ve daha esnek tasarım çeşitliliğine kavuşuyorsunuz.

Gelelim değişim gösteren ve iddialı olan Create-A-Sim Mode'a. Elimizde hem görünüş, hem de karakter açısından geniş bir seçenek yelpazesi bulunuyor. Şişman ve mutsuz? Tamamdır. Zayıf ve neşeli? O da tamam. Güzel ve sinirli? Hallederiz. Çirkin ve zeki? Sims 4'te onu da yaratabilirsiniz. Ve daha bunun gibi birçok farklı seçenek bulunuyor. Sim'lerinizi görünüş ve kişilik olarak çeşit çeşit oluşturma şansınız var. Kısacası, özelleştirme konusunda The Sims 4 hiç olmadığı kadar iyi bir iş çıkarmış. Üstelik online seçenekler sayesinde başka insanlarla tasarımlarınızı paylaşma şansınız da var.

Her ne kadar dördüncü oyunda bolca duygu durumu olsa da ve bunları başarılı şekilde yansıtsa da, maalesef oyundaki simülasyonların birçoğu benzer şekilde. Garip senaryolar ve gösterişsiz animasyonlar birbirini takip edip duruyor. Bu yüzden de Sims 4, o eski büyüye ve çekiciliğe sahip olmaktan uzak kalıyor. Eksiler tabii ki bu kadarla sınırlı kalmıyor. Birçoğumuz serinin son üyesi olduğundan ötürü, dördüncü oyunun en detaylısı olmasını beklerken hayal kırıklığına uğradık. İçerik olarak ciddi manada zayıf olan yapım, anlaşılan EA vasıtasıyla ve ek paketler aracılığıyla cebimizi boşaltacak. Sims 3'teki o canlı, interaktif mahalle sistemi gitmiş ve yerine eski usül gelmiş. Serbest dolaşım yerine bolca bekleme ekranı bizi bekliyor, gerçekçiliğe balta vuruluyor. Bir kulübe gidiyoruz ama sokakta yürüyemiyoruz. Parti veriyoruz ama komşularımızla "loading" ekranı görmeden buluşamıyoruz. İşe sahip oluyoruz ama işe giderken ortadan aniden kayboluyoruz. Neler oldu sana Sims? Elbette içerik kısıtlaması bunlarla sınırlı değil. Sevilen havuzlar ve emekleme evresi olarak bilinen Toddler'lar da kaldırıldı. Aradan geçen beş senelik yapım sürecini de düşününce akılda soru işaretleri kalıyor, insan düşünmeden edemiyor: "Acaba ek paketler çoktan hazır ve sadece satışa sunulmayı mı bekliyor?" diye.

how many women cheat redirect why are women unfaithful
go marriage affairs why wife cheat
go marriage affairs why wife cheat
open unfaithful wives husband cheat
i want an affair why people cheat love affairs with married men