”Pazar günü kanepede uzanıp futbol maçı izlemek… Şu…şehirdeki yağlı sosisli sandviç kokusu. 4 Temmuz, aile barbeküleri. Tepede uçan uçağın sesi. Sadece tek bir huzurlu gece; temiz bir vicdanla. Hepsi gitti…”

Naughty Dog’u tüm bu güzel işlerinin yanı sıra özel bir firma yapan asıl şey ise detaylara verdikleri önem. Örneğin, oyun esnasında toplanabilir dergiler buluyorsunuz ve her seferinde Joel Ellie’ye bunlar hakkında bir şeyler söylüyor. Dondurma kamyonlarını anlatıyor, eski dünyanın nasıl olduğunu anlatıyor ve tüm bunlar insanı gerçekten etkiliyor. Uzun altyazılar, diyaloglar sizi tüm bu maceranın içine çok daha iyi çekiyor ve yolculuk nereye gidecek diye merak etmeye başlıyorsunuz. Campaign modunu bitirmek ise yaklaşık 15 saat sürüyor.

Last of Us, oyun olarak da bir karışım niteliğinde; gizlilik, aksiyon ve hayatta kalma mücadelesi arasında geçiyor. Joel standart siper alma ve ateş etme mekaniklerine sahip bir karakter. Naughty Dog zaten oyunculara bu konuda serbestlik tanımış ve önünüzde ne şekilde ilerleyeceğinize dair epey seçenek var. Daha zor seviyelerde oynadığınızda ise oyun çok daha mücadeleci ve gerçekçi bir hâl alıyor.

“Survival” kısmı oyunda her ne kadar yoğunlukta olsa da, yağmalama ve toplama işlemleri de bir o kadar yoğun. Bu yılın yine en iyi yapımlarından olan Bioshock Infinite’da olduğu gibi durmadan itemlar topluyoruz ve bu da her zaman eğlenceli olmuştur. The Last of Us’da da malzemelerin daima nadir bulunur olması, toplama işlemlerini ilgi çekici ve eğlenceli hâle getiriyor. Joel yeni silahlar, parçalar vesaire buluyor devamlı. Upgrade sistemi de sağlık barını, şarjör doldurma hızını ve craft hızını etkiliyor. Oyunda silahlar çoğu zaman önemli rol oynuyor ve bilhassa yüksek zorluk seviyelerinde mermi bulmak daima sorun oluyor. Silahlar toplanan parçalarla upgrade ediliyor. Her ne kadar silah mekanikleri yer yer sıkıntı olsa da, kilitlenme özelliğini açmak da mümkün.

Senaryo benim için gayet yeterliydi fakat Naughty Dog online modlarda da beklediğimden çok daha iyi iş çıkarmış. Uncharted’ın bir üst seviyesinde olmuş ve multiplayera Supply Raid ve Survivors olarak iki oyun tipi eklenmiş. Çoklu oyuncu seçeneklerini gayet doyurucu buldum ve kesinlikle insanı koltuğa çiviliyorlar, zirâ tek hatada ölümle burun buruna geliyorsunuz.

Görsel olarak da elimizde çarpıcı bir oyun bulunuyor. Son zamanlarda bir sürü yeni jenerasyon oyun görüntüsü gördük ve buna rağmen yapım firması PlayStation 3’ü maksimum kapasitede kullanarak yapabileceği en iyi işi yapmış. Hava durumu efektleri büyüleyici, içinde bulunduğunuz dünya son derece etkileyici ve sırf bu tasarım yüzünden etrafta bulunan her dükkana ve eve girip bakmak istiyorsunuz. Neredeyse hiçbir şey tekrar kullanılmamış, sıfırdan tasarlanmış. Bir daha gördüğünüzü tekrar görme şansınız yok. Üzerinde büyük emekler harcandığı her hâlinden belli oluyor. Seslendirmelerin mükemmelliğinden zaten bahsetmiştim, aynı şekilde ses efektleri ve müzikler de gayet başarılı. Belki oyunun teknik anlamda tek sorunu aşırı derecede uzun olan loading süreleri oluyor.

The Last of Us sadece üst seviye bir oyun olmamış, aynı zamanda yeni nesile bir vasiyet, bir moel niteliğinde. Crafting mekanikleri, kusursuz hikâye anlatımı ve oynanabilirliğinin yanı sıra, onu özel yapan asıl şey de bu. Sürpriz online modları yapıma değer katsa da, sadece senaryosuyla ilgilenenler bile fazlasıyla tatmin olacak. Sadece yılın en iyi yapımı olmaya değil, PlayStation 3’ün en kült oyunu olmaya da aday. Sadece şunu diyebilirim: unutamayacaksınız.

how many guys cheat all wife cheat why do women cheat on their husbands
women that cheat on their husbands boyfriend cheated on me how many women cheat on husbands