Online oyunlar konusu gelince, Star Wars Battlefront serisi hatıralarımın en "aziz" köşesinde yatar her zaman. Xbox ve PlayStation 2 ile çevrimiçi konsol oyunculuğu ilk kez başladığında, SOCOM, Halo ve tabii ki Ghost Recon gibi artık klasikleşmiş online shooter oyunları vardı fakat Battlefront oyunları her zaman daha farklı şeyler sunmuştu. Favori karakterlerimin de yer aldığı devasa savaşlar, asla eskimediler. Hatta Battlefront oyunlarını sunucular kapanana kadar oynadım ve DICE ile EA, Battlefront 3'ü yeniden yapacaklarını duyurunca epey de heyecanlandım.

Star Wars Battlefront, birçok harika oyun öğesi taşıyor fakat aynı zamanda bugüne kadar gördüğüm en etkileyici grafik motorlarından da birine sahip. Endor hiç olmadığı kadar canlı ve bereketli gözüküyor, Hoth ise karlarla kaplı, ıssız bir savaş alanı olarak göze hitap ediyor. Bütün bölgeler, grafik motorunun da etkisiyle muazzam duruyor.

Battlefront'ta temel olarak iki alan var: Multiplayer kısmı ve görevler. Görevleri bir ya da iki oyuncuyla beraber oynayabiliyorsunuz. Buna online olarak sunuculardan girmek de dahil, ekranı ikiye bölerek öyle oynamak da dahil. Üç çeşit görev var ve bunlardan ilki, oyuncuya sistemin tanıtıldığı eğitim alanları. Daha sonra savaşlar var ve burada arkadaşlarınızla veya tek başınıza yapay zekaya karşı savaş verebiliyorsunuz. Hatta tanınmış karakterlerle oynamak da mümkün. Üçüncüsü ise en zevkli olanı, survival yani hayatta kalma görevleri.

Bu hayatta kalma görevleri 15 düşman dalgasından oluşuyor ve git gide tahmin edeceğiniz gibi zorluk seviyesi de artıyor. Burada toplanabilir nesneler ve çeşitli güçlendirme seçenekleri de yer alıyor. Açıkçası burada oyunun temel mekaniklerine aşina olanlar epey eğlenecektir.

Tabii ki Battlefront'un "kalbi" daha önceden de olduğu gibi çoklu oyuncu seçenekleri olarak karşımıza çıkıyor. DICE burada nokta atışı yapmış diyebilirim. 4 gezegende geçen, 9 farklı modla oynanan 13 harita mevcut. Modlar geniş bir yelpazedeler ve kimisi geniş arazilerde geçerken, kimisi daha yakın çatışma içeriyor. Deathmatch tarzı küçük haritaları oynamak isteyenler de, devasa haritalarda araç kullanmak isteyenler de tatmin olacaklardır. Hepsi de gayet çeşitli şekilde oyunun bütününe serpiştirilmiş vaziyette.

Ben en çok Walkter Assault gibi büyük haritalı savaşlardan zevk aldım. Burada bir taraf, diğerini durdurmaya çalışıyor. Ayrıca Drop Zone'u da çok beğendim ki bunu Call of Duty serilerinden hatırlarsınız. Oyuncular rastgele olarak düşen pod'lara hızlıca koşup kontrolü alıyorlar ve sonra korumaya çalışıyorlar. Ayrıca Fighter Squadron adlı bir de sadece uçuş yapabildiğimiz bir mod var ve o da epey keyifli. Kısacası, ne zaman birinden sıkılırsanız, diğerine geçip eğlenmeniz mümkün oluyor ve çeşitlilik herkesi memnun ediyor.