FireFly Studios, muhtemelen herkesin savaş stratejisi oyunu Stronghold serisi ile hatırlayacağı bir firma. 2003 yılında çıkardıkları Space Colony ise o dönem büyük beğeni toplayan, farklı türleri bir araya getirişiyle kendine özgü kitle edinen bir yapımdı. Şimdi ise oyun tekrar düzenlendi ve Steam platformuna geldi. Tabii tahmin edeceğiniz gibi, yeni başarımlar ve Steam Workshop desteğiyle beraber.

Space Colony, temelinde bir uzay stratejisi oyunu fakat öyle bildiğimiz bol savaşlı, Homeworld tarzı olanlardan değil. Daha çok sevk ve idareye, ekonomi yönetimine dayanan bir yapıdan oluşuyor. Uzayda insanların koloni kurma çabasından yola çıkan oyun her ne kadar derinlikli bir senaryoya sahip olmasa da, içinde barındırdığı karakterler fazlasıyla eğlenceli. Teksaslı alkolik bir kadın, ilginç bir metalci tip vesaire derken, karakterleri tanıyoruz, sevmeye başlıyoruz.

Oyunun senaryo kısmı bölüm bölüm ilerliyor ve her seferinde karşımıza koloni şirketi tarafından verilen farklı görevler çıkıyor. Şunu inşa et, saldırganlara karşı savunma yap, maden topla veya kolonicilerin aralarını düzelt gibi. Son dediğimi anlamayanlar için oyunu biraz daha açayım. Space Colony, ciddi derecede Sims oyunlarını andırıyor çünkü karakterlerin de aralarında bir sosyal ilişki bulunuyor ve hepsinin temel ihtiyaçları var. İki kolonici kavgalı olabiliyor ve işlerin yolunda gitmesi için bu ikisini barıştırmanız istenebiliyor. Hatta bu sosyal ilişkiler aşk yaşamaya kadar varabiliyor. Ayrıca başta da dediğim gibi, belli temel ihtiyaçlar var: para, eğlence, sosyal ilişkiler, yiyecek, uyku, sağlık ve hijyen gibi. Bunlar ters gittiğinde tayfanın da morali bozuluyor ve işler aksıyor. Aynı zamanda her karakterin belli uzmanlık alanları bulunuyor. Örneğin, Norveç'ten geldiğini söyleyen fakat İsveç aksanıyla konuşan Stig Svennson, madencilikte oldukça başarılı ve onu bu alanda kullanmak daha akıllıca oluyor. Zaten oyunda görevlerde sıkıştığınız yerlerde isterseniz bazı ipuçları alabiliyorsunuz, dolayısıyla nasıl hareket edeceğinizi çabucak kavrıyorsunuz.

Tabii ki karakterlerin böyle ihtiyaçları olunca, onları sağlamak için de yapmanız gereken şeyler oluyor. Bir temizlik robotu yapmadan, etraftaki pisliği nasıl temizleyebilirsiniz ki? Belki de tayfamızdan bazılarının canı çok sıkıldı ama nasıl eğlenecekler? Bir dans pisti yaratarak işe koyulabiliriz. Tabii ki bu tip yapıların yanı sıra, koloninin ilerlemesi için de inşa edeceğimiz şeyler bulunuyor. Oksijen üretim merkezi, madenler veya hava motoru gibi şeyler. Eğer kolay modda oynarsanız, bunların üretimini rahatlıkla kazandığınız parayla gerçekleştirebiliyorsunuz. Kaldı ki, oyun bence genel olarak kolay bir yapıda ve bölümler görevleri tamamlayarak kısa sürede geçilebiliyor.

Her ne kadar doyurucu uzunlukta bir campaign kısmına sahip olsa da, elbette bitireceksiniz veya sıkılacaksınız. Bu noktada da isterseniz sandbox kısmına geçerek serbest olarak, dilediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Aynı zamanda editor de bulunduğu için, istediğiniz gibi kendi haritanızı veya campaign modunuzu yaratmanız mümkün oluyor. Üstelik bunları Steam Workshop'ta paylaşarak başkalarına sunabiliyorsunuz veya onların yaptığı haritaları deneyebiliyorsunuz. Bu da bence oyunun süresini uzatan önemli bir etken.

Space Colony, kendine has bir görselliği, mizah dili olan başarılı bir strateji - simülasyon oyunu bence. Daha önce denemediyseniz veya bir de Steam desteğiyle oynamak isterseniz kesinlikle önerebilirim, özellikle türün meraklılarına.