Rebellion tarafından üretilen Sniper Elite oyunları türe kattığı yeniliklerle olmasa da, yaşattığı doyurucu aksiyon hissiyle hep tutulan bir seri oldu. Geçtiğimiz yıllarda çıkan ikinci oyun ve ek paketlerin ardından, üçüncü oyun da kaçınılmaz olmuştu. Yeni Sniper Elite oyunu ise bizi daha farklı bir coğrafyaya, Afrika'ya götürse de, yine aynı şeyleri sunuyor diyebiliriz.

İkinci Dünya Savaşı'nda, Kuzey Afrika cephesinde Karl Fairburne adlı, "Çöl Hayaleti" olarak bilinen bir keskin nişancıyı yönettiğimiz oyunda her zamanki gibi klişe bir senaryomuz var. Bu nedenle de eğer heyecan verici bir hikâye arayışındaysanız, maalesef beklediğinizi bulamayacaksınız. Aslında Sniper Elite 3 bu yönüyle 50 dolarlık bir yeni nesil oyundansa, mobil platformlara çıkan bir yapım izlenimi yaratıyor ve hayal kırıklığı kaçınılmaz oluyor. Karl Fairburne'un hikâyesi hem oldukça tutarsız şekilde sona eriyor, hem de oyun içinde yer alan ara sahneler yetersiz kalıyor.

Senaryo anlatımının yanı sıra, oyunun görev yapısı da oldukça modası geçmiş durumda ve başarısız. Öyle ki, PlayStation 2 dönemindeki bir askeri aksiyon oyunu oynadığım hissine kapıldım. "Üç tane uçaksavarı yok et", "Binanın zayıf noktalarına beş tane patlayıcı yerleştir", "Aracın zayıf noktalarına üç kere ateş ederek yok et" gibi görevler kesinlikle sıkıcı, yaratıcılıktan uzak. Hiçbir şekilde bir roman okuduğunuz veya yeni bir oyunla karşılaştığınız izlenimine de kapılmıyorsunuz.

Neyse ki aksiyon öğeleri son derece başarılı ve Sniper Elite 3, keskin nişancılık temalı aksiyon oyunları arasında en iyilerinden biri. Yine merminin yörüngesi, yer çekimi ve rüzgar gibi faktörler atışlarımızda önemli yer tuttuğundan, gerçekçilik hissi de bir o kadar artıyor. Ayrıca gizlilik faktörleri de bulunuyor ve isteğe göre oyuna daha sessiz şekilde devam edebiliyoruz. Kusursuz şekilde zamanladığınız bir atışınızın ardından, emin olun büyük keyif alacaksınız. Üstelik "killcam" özelliği de hâlâ devam ediyor. Öldürdüğünüz askerlerin kemikleri parçalanıyor, organları ve kanı sıçrıyor. Elbette bu sahneler çocuklar için pek hoş değil ve yetişkinler için de başlarda izlemesi keyifli olsa da, tekrar etmeye başladıktan sonra özelliğini yitiriyor.

Çizgisel ilerleyen senaryo modunu sıkıcılıktan kurtaran bir diğer etken de, eşli oyunlara olanak sağlıyor oluşu. Sniper Elite 3'ün her bölümünü bir arkadaşınızla beraber oynamanız mümkün ve böylece aldığınız keyif de katlanıyor. Bunun yanında farklı keskin nişancılarla karşı karşıya gelebileceğiniz bir çoklu oyuncu modu da bulunuyor.

Yaklaşık 6-7 saatte bitirebileceğiniz Sniper Elite 3'ün görsellerine de değinmek gerek. Sadece x-ray ölümleri değil, bölümlerin tasarımları da oldukça canlı. Her ne kadar ışıklandırmalar geride bıraktığımız jenerasyondan kalmış gibi dursa da, kare oranları son derece akıcı ve manzaralar da bir o kadar muazzam. Animasyonlarda ve kontrol noktalarında yaşanan bugları da saymazsak, Sniper Elite 3 teknik yönlerden "olmuş" bir yapım.

Uzun uzadıya anlatmaya gerek yok, niye yok? Üçüncü oyun da bir öncekinden pek farklı değil. Senaryo ve bölge değişmiş, grafikler iyileştirilmiş ve huzurlarımızda Sniper Elite 3! Biraz sanal vahşet, biraz aksiyon arayan oyun severlere rahatlıkla tavsiye edebilirim.

cheat wife click here women love to cheat
go open why wife cheat
website want my wife to cheat online
go women who love to cheat my wife cheated
types of women who cheat cheat on husband reasons why women cheat on their husbands