Hepinizin dikkatini çekmiştir bence, son yıllarda sadece eski filmlerin değil, eski oyunların da sık sık restore edilmiş, yüksek çözünürlüklü grafiklere sahip sürümleri çıkıp duruyor. Bu durumdan rahatsız olanlar var. Yani firmaların tembelliğe kaçıp, yeni fikir üretmekten çok eskileri ısıtıp önlerine koymasından rahatsız olan bir kitle var. Diğer yanda mı? Bunu yıllardır bekleyen, çocukluklarını, gençliklerini tüketen oyunları HD hâlleriyle oynamak için can atanlar...

Resident Evil HD Remaster'da ihbar bölgesine giden STARS ekibinin başına gelenler anlatılıyor. Chris Redfield veya Jill Valentine karakterlerinden birini seçerek başlayabileceğimiz oyun kısa sürede ürkütücü bir felaket senaryosunu bize sunuyor ve zombi köpeklerin saldırısından kaçan Stars ekibi yakında gördükleri bir köşke sığınıyor. Sadece dört kişi kalan ekibimizin ürkütücü macerası da burada başlamış oluyor.

"Survival-horror" türünü şekillendiren ve her ne kadar son oyunlarıyla hayal kırıklığı yaratsa da sadece ismiyle bile gerçek bir efsane olan Resident Evil'ı uzun uzadıya anlatma gereği duymuyorum. Bu yüzden size kısaca bu HD sürümde nelerin yer aldığından bahsedeceğim. Oyuna başlarken tabii ki ilk iş olarak ayarlara girdim ne var, ne yok diye. İlk dikkatimi çeken de kontrol seçenekleri ve ekran desteği oldu. RE: HD Remaster'da hem orijinal, hem alternatif kontrol şemaları bulunuyor. Alternatif şemada kontrolörün analog çubuğuyla karaktere yön vermek mümkün oluyor. Üstelik bu kontrolleri oyun esnasında da değiştirmeniz mümkün.

"Daha gerçekçi" biçimde korkmaya hazır mısınız?
Oyunun tabii en dikkat çekecek yönü, hatta yapılma amacı dahi yüksek çözünürlüklü grafikler. Açıkçası son zamanlarda yapılan, sanki laf olsun diye piyasaya sürülmüş restorasyonlu HD oyunlara hiç benzemiyor. Tam aksine, Resident Evil'ın görselleri bence göz alıyor. Zaten korku oyunu olduğu için, gerçekçilik artınca daha da korkutmayı başarıyor. Çözünürlüğün arttırılması sebebiyle çevredeki eşyalar da çok daha gerçekçi gözüküyor ve üç boyutlu modellerin de eski hâlleriyle hiç alakası yok. Bloom filtresi, Anti aliasing desteği de derken abartmıyorum ama sanki günümüzde çıkmış bir oyunu oynadığınız hissine kapılacaksınız.

Bu güncel sürümde yer alan önemli bir değişiklik de geniş ekran (16:9) desteğinin eklenmiş oluşu. Orijinal hâliyle oynamak mümkün olsa da, geniş ekranda atmosferin içine çok daha giriyorsunuz. Aynı şekilde, kontrollerde olduğu gibi ekran modunu da oyun esnasında değiştirmek mümkün. Tabii ki bu görsel evrimin yanı sıra Resident Evil HD'nin işitsel yönleri üzerinde de çalışılmış. Örnekleme oranlarının yükseltildiği ve 5.1 kanallı ses çıkışının eklendiği oyun, ses ve müzikleriyle de tatmin edici olmayı başarıyor.

20 Ocak'ta çıkacak olan, efsanevi serinin bu yeni hâlini herkese rahatlıkla önerebilirim. Özellikle eskiden oynamayan varsa, en azından bu sürümü denemeli bence. Konsol sahibi olmayanlar için Steam başarımları, Steam sıralama listeleri, Steam Cloud desteği ve oyun kumandası desteği de gayet iyi bir alternatif olarak duruyor.

how many women cheat redirect why are women unfaithful
i want an affair click love affairs with married men
what makes women cheat My girlfriend cheated on me open