Vae Victis Games, İtalya menşeli ufak ve bağımsız bir oyun stüdyosu fakat bundan sonra adlarını daha sık duyacağız gibi gözüküyor. Yaklaşık bir senedir Racecraft adlı oyunlarını erken erişimde tutan ve geliştirmeye devam eden firma, ilginç işler başarıyor. Racecraft, özünde bir pist yarışı ve daha çok Formula 1 oyunlarını andırıyor. Fakat bu oyunu özel kılan şey, kendine özgü yapısı - teknolojisi ve çoklu oyuncu özellikleri olacak.

Racecraft, sandbox bir sürüş oyunu ve procedural teknolojisini kullanıyor. Bu yarış oyunları anlamında bir ilk çünkü Racecraft'ta sayısız çoklukta, gerçekçi yarış pistleri yaratmak mümkün. Yani bu pistler rastgele oluyor ve bu da procedural generation dediğimiz olay sayesinde gerçekleşiyor. Oyun sektörünün son yıllarda sıklıkla kullandığı bu teknoloji yardımıyla daha hızlı haritalar, bölümler yaratılıyor, üstelik bu bölümler fazlasıyla rastlantısal oluyor. Böylece oyun kendini tekrar etmiyor ve yeniden oyananabilirlik artıyor. Bu teknolojiyi kullanan Racecraft, aynı pistlerde dönüp durmaktan sıkılanlar ve farklı mücadeleler arayan oyuncular için biçilmiş kaftan niteliğinde. Camilla adlı procedural bir grafik motoru kullanan yapımda kendi pistlerinizi yaratabiliyorsunuz ve bunları kayıt edip, başkalarıyla paylaşabiliyorsunuz. Bu da yarış oyunlarında ilk defa karşımıza çıkan bir durum. Üstelik pistler gerçek hayattakine oldukça benziyorlar ve gerçekçi şekilde tasarlanıyorlar. Racecraft, bu yönüyle tüm diğer yarış oyunlarından sıyrılmayı başarıyor.

Her ne kadar single player kısmı epey doyurucu ve çeşitli olsa da, Racecraft çoklu oyuncu özellikleriyle öne çıkması gereken bir yapım. Şu anda bunlar, araba modifiyeleri ve araba çeşitleri eklenmiş değil. Yapım erken erişim aşamasında olduğundan ötürü, biraz daha beklemek gerekecek ve tabii ki oyun modları da zaman içinde artacaklar. Devamlı olarak geliştirilen yapıma önümüzdeki aylarda kariyer modu, multiplayer modu, pistleri Steam'de paylaşma, yani atölye desteği, Occulus VR ve HTC Vive desteği eklenecek. Böylece oyundaki resmi Racecraft liglerine katılabileceğiz, kendi online yarış liglerimizi yaratabileceğiz ve bunları yayınlayabileceğiz. Şu anki haliyle bile bambaşka bir deneyim sunan oyuna bahsettiğim bu özellikler eklendiğinde muhtemelen iyice kendine bağlayacaktır. Ayrıca VR desteği ve sesli komutlar da işleri iyice güzel hâle getirecek.

Oyuna multiplayer tam anlamıyla entegre edildiği vakit co-op oynama seçenekleri de olacak ve multiplayer modunda farklı roller yer alacak. Örneğin bir yarış ekibinde oyuncular farklı işler yapacak. Kimisi sürücü, kimisi teknik direktör, kimisi pist mühendisi, kimisi tamirci, kimisi de araç tasarımcısı olabilecek. Dolayısıyla iş iyiden iyiye takım oyununa dayanacak. Görsel olarak Racecraft'ın grafik motoru beni tatmin etti. Fiziklerde bazı sıkıntılar var ve tam bir simülasyon havasında değil fakat göze hitap konusunda oyun genel olarak başarılı. "Plastiğimsi" olarak tanımlayabileceğim kaplamalar ve renk paleti var. Her ne kadar ben bunu beğensem de, hoşlanmayan kullanıcılar da olacaktır fakat.

Genel olarak özetlersek, aslında özetleyemeyeceğiz çünkü Racecraft henüz Early Access, yani erken erişim aşamasında bulunan bir oyun. Eklenecek çok şeyi var ve bunlarla beraber çok daha kademe atlayacak. Fakat şu hali bile, sunduğu procedural yarış tecrübesiyle vereceğiniz parayı hak ediyor.