Konami firması geçen yıl büyük bir rekabete girerek PES 2015 ile oldukça başarılı bir işe imza atmıştı. Hatta oyun için tüm zamanların en iyilerinden dersek abartmış da sayılmayız. Tamamen yenilenmiş, geliştirilmiş ve yeniden cilalanmış hâliyle FIFA 15 için artık ciddi bir rakipti. Beklendiği gibi bu yıl da PES 2016 çıkışını yaptı ve artık tartışmalara noktayı koyma zamanı.

Pro Evolution Soccer 2016, aslında serinin yirminci yılı olması açısından da özel bir yapım. Bir kez daha Metal Gear Solid V'in başarılı grafik motoru FOX Engine ile karşımıza çıkıyor ve etkilerini de oyun içinde sıklıkla görüyoruz. PES 2016 ile birlikte yeni bir fizik sistemi oyuna eklenmiş durumda. Bu da daha geliştirilmiş bir çarpışma sistemini karşımıza çıkıyor ve her şey gerçek hayattaki futbol maçları gibi gözüküyor. Ayrıca yapay zeka da gelişmiş durumda ve daha siz hamlenizi yapmadan düşünüp ona göre bir karar verebiliyor. Bu da fark edilir derecede iyi bir savunma sistemini karşınıza çıkarıyor. Hatta oyun düşük zorluk seviyelerinde dahi sizi çoğu zaman zorlayacaktır. Eğer eski PES serilerindeki gibi rakibi çalımlayarak kaleye gitmeyi bekliyorsanız, pek fazla hayal kurmamanızı tavsiye ederim.

Oyunda birçok değişiklikler var ve bunların çoğunluğu olumlu olsa da, bazı problemler de yok değil. Örneğin, hakemlerde sıkıntı var ve çokça faulleri es geçiyorlar. Net faul olan pozisyonlarda düdük çalmamayı tercih edebiliyorlar ve bu muhtemelen yeni fizik sistemiyle alakalı bir durum.

Bu tip talihsiz problemler dışında, PES 2016 "saha içinde" kesinlikle kazanan taraf gibi gözüküyor. Evet, oyun gayet hızlı ilerliyor fakat aynı zamanda da sistemli. Derin olsa da, içine girmek de sizi çok zorlamıyor. Görünen o ki, geçen yılki muazzam oyunu biraz daha cilalayarak karşımıza çıkarmış Konami. Ayrıca başarılı top fiziği sayesinde artık replay dediğimiz tekrar görüntüler de bambaşka bir hâl alıyor. Hatta bugüne kadarki spor oyunları içinde en iyi replay sistemi bu oyunda bile diyebilirim.

PES 2016 gayet gerçekçi bir hisse sahip ve sizi kendine bağlamayı, bunu da devamlı ödüllendirerek yapmayı başarıyor. Hem simülasyonu, hem de daha seri bir oyunu bir araya getirmiş yapımcı firma. Yeni başlayanların zorluk çekmediği gibi, seri oyunlarına yıllardır aşina olanların da beğenisini kazanacaktır. Fizik sisteminin yanı sıra, Master League de devam ediyor ve bu sene yeni özelliklere sahip. Bu modda artık daha iyi bir transfer mekaniği, dinamik hava sistemi ve geliştirilmiş bir MyClub kısmı mevcut. Bu da hâliyle daha akıcı online maç tecrübelerine, RPG vari bir Be a Legend kariyerine yol açıyor.