Genellikle bir oyuna bakıp, onu görselliğine ve estetiğine göre yargılarız. Mesela Ori and the Blind Forest'a baktığınızda bir pazar günü ailenin yanında oynanabilen içinizi ısıtan bir oyun olduğunu düşünürsünüz. Bu oyun kesinlikle 'kapağına bakıp da yargılanacak kitap'lardan değil.

Oyunda tatlı mı tatlı küçük bir karakter olan Ori'yi oynuyorsunuz. Oyunun ilk 10-15 dakikası oyuncuya, oynadığınız karakter Ori ve onun için bir ebeveyn figürü olan karakter ile arasındaki duygusal ilişkiyi çok güzel anlatıyor. Ve bunu sizi üzerek başarıyor. Eğer bir çocuğunuz varsa daha fazla üzülebilirsiniz. Ama Ori'nin onun koruyucusu olacak ruh Sein'i bulması çok zaman almıyor. Yerinden durmayan bir yapısı olan Ori, kocaman bir ormanı keşfederken, Sein onun sadık koruyucusu oluyor. Onların yapmak için yola çıktıkları şey ise, Işık'ı ormana geri getirmek.

Ori and the Blind Forest, adıyla çok şey anlatan bir oyun, bir Metroidvania oyunu. Birbirine bağlanmış labirent şeklinde bir dünya ve Ori ya da Sein ilerledikçe çeşitli yetenekler elde ediyorlar. Oyun her ne kadar kolay olarak başlasa da, genel zorluk seviyesinin üstüne çıkması çok zaman almıyor. Bulmaca oyunlarını her ne kadar sevmesem de Ori and the Blind Forest'taki bulmacalar bu tür içindeki diğer oyunlardakine benzemiyor. Geniş dünyadaki karışık bulmacaları sıkılmadan yapıyorsunuz.

Ori and the Blind Forest'ın muhteşem güzelliğinin arka planına sizi çok geçmeden zorlamaya başlayacak zeki bir mekanik saklanmış. Bazı yerlerde önünüze gelen kapıyı, saatler sonra hatırlayıp onu açmak için dönüyor, karşılaştığınız yaratıklardan kurtulmak ve onları öldürmek için çeşitli taktikler geliştirip ona göre hareket etmeniz gerekiyor. Bazen geçmek istediğiniz bir bölgenin önündeki engeli kırmak için üstünüze doğru koşan bir yaratığı oraya yönlendirmeniz ve yaratığın hareketini o engeli kaldırmak için kullanmanız gerekebiliyor. Geçeceğiniz diğer haritayı açmak için Map Fragment toplamanız gerekiyor ve bunu ararken karşınıza keşfedecek başka bir bölge çıkıyor. Oldukça güzel ve zekice hazırlanmış bir dünya sunuyor bize Ori and the Blind Forest.

Yaratıkları öldürmek için ise pek fazla seçeneğiniz bulunmuyor. Ori sadece kendini korumaya odaklı fakat Sein'in hafif enerji saldırılarıyla yaratıklara vurabiliyorsunuz. Ori kendini korumaya odaklı dedik ancak, platform yönü oldukça gelişmiş bir karakter Ori. İlerledikçe kazandığı yetenekler sayesinde yüksek yerleri, uzak mesafeleri çok rahatlıkla geçebiliyor.

Ori'nin sahip olduğu enerji barı ise birçok şey için kullanılabiliyor, oyuncunun tercih ettiği özelliği tercih ettiği zamana göre. Mesela, Sein'in patlayıcı alevini tetikleyebiliyor. Bu etrafta yüksek derecede bir patlama efekti yaratıyor ve bazı yıkıntıları yok etmek için kullanılabiliyor. Bir diğer özelliği yukarda bahsettiğim bazı kapı açmalarında bu enerjiyi kullanabiliyoruz. Ayrıca bu enerjiyi kullanarak oyunu kaydedebiliyorsunuz ve bu kaydettiğiniz enerji ile Ori'nin ve Sein'in yetenek ağaçlarını da ayarlayabiliyorsunuz. Enerjiniz olması durumunda istediğiniz anda istediğiniz şekilde yetenek ağacını ayarlayabiliyorsunuz. 3 adet yetenek ağacı bulunmakta. Bunlardan biri Sein'in atak yetenekleri, diğeri etraftaki orbları otomatik alma gibi bazı şeyleri Ori için kolaylaştıran yetenekler ve üçüncüsü de haritadaki bazı toplanabilir şeyleri gösteren yetenek.

Oyunun görselleri ve müziklerinin türünde tek olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle muazzam bir iş başarılmış bu konularda. Denemeniz durumunda sizin de benimle aynı görüşte olacağınıza eminim. İyi oyunlar olsun, Ori'ye dikkat edin.