4 yıl sonra nihayet bir Mortal Kombat oyunu bizlerle; yeni jenerasyona uygun karakterler, geliştirilmiş hikaye modu ve her zamankinden daha fazla içerik... Tabi bunlar bir oyunun güzel olmasını kesinleştirecek özellikler değil. Daha önce Mortal Kombat’ı değiştirecek diye düşündüğümüz karakterler ya da oyun modları görmüştük. Şimdiki sorun ise: Mortal Kombat X aynı hatayı yaptı mı?

Yüzeysel olarak Mortal Kombat X, 2011’deki Mortal Kombat’ın bir başka versiyonu gibi görünebilir. Son güncellemeye kadar oyunda 28 karakter var iken, şu anda sadece 24 karakter var (Goro, ön sipariş ile oyunu alan oyunculara verilecek). Hikaye modu ise 12 bölüm ve 5 saatin altında bir sürede bitirebiliyorsunuz. 2011’deki oyunda ise hikaye modu 17 bölümden oluşuyordu ama Mortal Kombat X’in her yönüyle 2011’deki oyundan iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hikaye olarak Mortal Kombat 2011’in bıraktığı yerden devam ediyor X. Outworld lidersiz ve EarthRealm inanılmaz güçsüz durumda, Shinnok Raiden’a ve geriye kalan güçlerine saldırı düzenliyor. Shinnok Elder Gods’ın kendisini NetherRealm’e sürgün etmesinden dolayı intikam peşinde. Mortal Kombat X hikaye modunda Injustice’teki formülü kullanıyor. Her bölüm 4 savaştan oluşuyor ama Mortal Kombat X’in en büyük farkı, dövüşler arasındaki videolarda oluşturmuş.

Mortal Kombat X’in hikaye modunun en büyük handikapı ise, oyun sonunun tamamlayıcı olmaması, yani bazı karakterlere ne olduğunun açıklanmaması. Oyun sonu creditslerinde gelecek hikaye için bir vdeo var, orayı izlemeden geçmeyin.

Mortal Kombat X’e neden X konulduğunu düşündünüz mü? Bunun birkaç sebebi var. Birincisi, seride 10. Oyun olması. İkincisi, yeni jenerasyon konsollar için yapılan ilk Mortal Kombat oyunu olması. Sonuncusu ve en önemlisi, yeni jenerasyon dövüşçülere bir tanıtım özelliğinin olması. 7 tane yeni karakter bulunuyor: Cassie Cage (Johnny Cage ve Sonya Blade’in kızı), Jacqueline Briggs (Jax’ın kızı), Takeda (Kenshi’nin oğlu), Kung Jin (Kung Lao’nun kuzeni), Kotal Kahn (Outworld’ün yeni imparatoru), D’vorah (Kotal Kahn’ın hizmetçisi), Ferra/Torr (Kotal Kahn’ın adamları) ve Erron Black. Mortal Kombat X’in karakterlerini mükemmel yapan özellik¸ bu kadar eşsiz ve güçlü kişilikleri olan karakterler olması.

Oyunun mekanikleri 2011’deki oyunun mekanikleri ile aynı. Halen 2 yumruk, 2 tekme tuşu, korunma ve fırlatma mevcut. Ekranın sol altında Enerji barı bulunuyor ve darbe aldıkça doluyor. Bu bar kombolardan kaçmanızı ya da X-Ray kullanmanızı sağlıyor. Fatalityler her zaman olduğu gibi yine rahatsız edici ve oldukça kanlı.

Mortal Kombat X’in en büyük farkı ise her karakterin 3 farklı özelliğinin olması. Dövüşe başlamadan önce seçeceğiniz 3 özellikten birine göre karakterinizin yapacağı hareketler ve kombolar değişkenlik gösteriyor. Bu da oyuna çeşitlilik katıyor. Tabi genel olarak karakterin dövüş sistemi aynı kalmaya devam ediyor. Onun dışında eski Mortal Kombat oyunlarından alıştığımız ‘kule’ sistemi Mortal Kombat X’te de devam ediyor. En alttan başlayıp sırayla en üstteki boss’a kadar giden uzunlu kısalı kuleler. Uzun lafın kısası, 2011’deki Mortal Kombat’ın üstüne bir hayli koyulmuş bir şekilde karşımıza çıkarılmış Mortal Kombat X. NetherRealm’in bir araya getirdiği en iyi hikaye olmakla kalmayıp muhtemelen en iyi dövüş hikayesine sahip bir oyun ortaya çıkmış. Sonuç olarak; Mortal Kombat X gerçekten çok güzel bir oyun olmuş.