Magicka serisi, 2011 yılında PC'ye özel olarak başarılı bir dönem geçirdikten sonra PlayStation 4'e geçişini yapmıştı. Bu kez, komedi yönü güçlü olan zindan yağmalama oyunu konsollara uygun hale getirildi ve sonuç biraz kötü oldu.

Büyücülerin Savaşı diye bilinen bir savaştan sonra büyücü nüfusu bakımından ıssızlaşan dünyada, acemi bir büyücü olarak başlıyorsunuz oyuna. Genel nüfus ise, büyücülerin geldiği bu durum sonunda onlara tepeden bakıp küçük düşürücü davranışlar sergiliyorlar. Dünyayı baştan sona gezerken yaptığınız görevlerin aslında oyun içinde o kadar da önemli olmadığının farkına varıyorsunuz.

Oyundaki büyü kullanım stili ise bugüne kadar çıkan oyunlar içerisinde en derin sisteme sahip stillerden biri olabilir, bu yüzden oyunun başında biraz korkutucu geliyor. Su, Yıldırım, Ateş, Buz, Hayat, Ölüm, Kaya ve Kalkan olmak üzere elinizin altında 8 adet element mevcut. Oyun size 'Element İlerlemesi' tarzında bir ilerleme sunmuyor, elementlerle ilgili herşey oyunun başında size açık olarak veriliyor. Asıl olay ise bu elementlerin hangi kombinasyonlarının ne şekilde etki edeceğini bulmak. Örnek olarak, Ateş ve Kaya patlayan bir ateş topu yaparken, bunu Yıldırım ile destekleyince 2 katı hasar verebiliyorsunuz. Oyunun başında, sizden vampir olduğunu gizleyen Vlad isimli bir vampir rehber tarafından tutorial veriliyor. Bu tutorial size elementler hakkında temel bilgiyi veriyor, ancak oyunun içinde kendiniz görene kadar tabii ki yararlı bilgiler alamıyorsunuz.

Not edilmesi gereken nokta ise Magicka 2, tek oyuncu modu düşünülerek tasarlanmadı. Düşmanlarınız sınırsız ve hızlı davranmadığınız taktirde ekranı doldurmaları çok uzun sürmüyor ve oyun tek oynadığınızda ona göre zorluğunu düşürmüyor. Tek başınıza oynamak mümkün ancak çok falza ölmeyi kabul etmeniz gerekiyor. Ancak tek başınıza oynamanın ödülü farklı, onu belirtelim. Eğer ısrarlı olursanız, oyunda çok iyi bir noktaya geliyorsunuz. Oyun kombinasyonları ve düşmanların zayıf yönlerini ezberlemeyi gerektiriyor.

Kontrolleri PC platformuna göre tasarlanmış bir oyunu konsollara çevirirken, kontrollerde sorunlar oluşuyor tabii ki. Oyunda ilerledikçe kombo yapmanızı gerektirecek yeni büyüleri açıyorsunuz ve bu komboların yaparken, konsola çevirmeden kaynaklanan hatalardan dolayı çok zorlanıyorsunuz.

Ayrıca oyunda birkaç bölgede bug ile karşılaşabiliyorsunuz, nerdeyse her oyunda olduğu gibi. Mesela, Chapter 6'da bir boss savaşında, bazen karakterinize istediğiniz yer büyü yaptırtamıyorsunuz ve bu siz oyundan çıkıp tekrar girmediğiniz sürece düzelmiyor. Karşılaşılan bir diğer sorunda ise oyun tamamen kapanıyor ve mavi ekran alabiliyorsunuz. Bu sorunlar dışında pek "bug dolu" diyebileceğiniz bir oyun değil.

Sonunda toparlamak gerekirse, Magicka 2 tadında bir zorluk seviyesiyle keyif dolu bir büyücü dünyasını bize yaşatıyor. Dark Souls seviyesinde bir zorlukta olmasa da, Legendary Mode'daki bir Halo oyunu zorluğu barındırıyor; bir yığın düşman arasında checkpointlere yetişmek için acele edermişçesine... Eğer hızlı hızlı geçerek oynamazsanız, oyunda sizi baya güldürecek noktalar da mevcut. Game of Thrones, The Hunger Games, Skyrim ve hatta Papers Please'e yapılan göndermelere denk gelebilirsiniz.