DONTNOD Entertainment adını hiç duydunuz mu bilmiyorum ama bu firmanın 2013 yılında çıkardığı Remember Me oyunuyla gönlümde yeri büyüktür. Her ne kadar Remember Me o yıl "ortalama üstü" bir oyun olarak değerlendirilse de, gerek oynanış mekanikleriyle, gerek senaryosuyla, gerek de teknik özellikleriyle beni adeta "büyülemişti". Aradan geçen bir buçuk yılın ardından Fransız firma yeni bir kadın karakterle, yeni bir oyunla karşımıza çıkıyor. Üstelik bu sefer aksiyon türünden maceraya geçiş var fakat eminim Life is Strange'i oynarken de, bol bol Remember Me'yi hatırlayacaksınız.

Max adlı, 18 yaşına yeni basmış genç bir kızın hikâyesine tanıklık ediyoruz Life is Strange'de. Kendisi Blackwell Academy adlı bir okulda fotoğrafçılık okuyor, hatta çocukluğundan beri tek hayali de başarılı bir fotoğrafçı olmak. Çevresinde pek sevilmeyen, arkadaşı olmayan ve insanların kendisini "hipster" olarak nitelendirdiği bir kız. Bir gün derste uyuya kalıyor ve kendisini korkutan bir kabus görüyor, sınıftan çıkıp tuvalete gittiğinde ise başına garip bir olay geliyor ve zamanı geri alabilme özelliğini fark ediyor. Max, bu yeteneğini "iyilik" namına kullanmaya karar veriyor.

Aslında Heavy Rain'i ve Remember Me'yi oynayanlar bu rewind, zamanı geri alma gibi konulara hafiften aşinadır diye düşünüyorum. Belki size senaryo pek etkileyici gelmemiş olabilir ama bana en azından iki buçuk saatlik bu ilk bölüm epey potansiyel vaadetti. Yapımcı firma oyundaki kararların ve zaman geri alınarak değiştirilen seçeneklerin geleceği ve geçmişi tamamen etkileyeceğini belirtiyor. Bu kısa ve uzun vadeli süreçte olacak ama nasıl işleyecek henüz ben de emin değilim. Kararlar diğer macera oyunlarında olduğu gibi kağıt üzerinde mi etkili olacak, yoksa gerçekten fark edecek miyiz? Bunu ilk bölümden söylemek zor açıkçası ama ben her şekilde şu "rewind" olayını beğendim.

Life is Strange'in oynanabilirlik kısmı hakkında diyecek pek bir şey yok çünkü ortada pek bir "oyun" yok. Son dönemdeki adventure oyunlarındaki modaya bunda da ayak uydurulmuş. Adeta interaktif bir film gibi ilerliyoruz. Karşımıza çok nadir bulmacalar çıkıyor ve bunları çözmek hiç zorlamıyor. Buna rağmen diyaloglar, monologlar hepsi çok doyurucu geldi. Çevredeki çoğu nesneyle iletişime, etkileşime geçebiliyoruz ve Max'in iç sesini dinlemek bile bir dizi, bir film havası yaratıyor. Dolayısıyla Life is Strange için tekrarlamam gerekiyor, oyun ciddi bir potansiyele sahip. Tek canımı sıkan nokta ise beş farklı bölümden oluşması ve bunların aralıklarla satışa sunulması. İlk bölüm çıktı fakat ikincisi ve diğerleri için ne kadar beklemek zorundayız? Neden diğer tüm macera oyunu yapan firmalar Telltale Games'in başımıza sardığı şu saçma "episode" halinde oyun yayınlama uygulamasını takip ediyor? Zaten oyunun ilk bölümü hepi topu 2-3 saat sürüyor ve diğer bölüm çıkana kadar neler yaşandığını bile unutmuş olacağız. Neyse ki fiyat olarak epey uygun, ilk bölüm 10 TL, tamamı ise 31 TL.

Oyun görsel olarak bence doyurucu olmuş. Gerçekçilik ve cell shade arası bir görsellik kullanılmış. Remember Me'yi kullanılan Unreal 3 grafik motorunun etkisiyle de bayağı andırıyor. Buna rağmen Life is Strange son derece pastel renklere sahip. Muhteşem gölgeler veya kaplamalar yok belki ama büyüsüne kapılıyorsunuz işte. Üst düzey teknolojiler kullanmadan nasıl başarılı grafikler yapılacağını merak eden yapımcılara örnek olmalı bu oyun. Oynadığım süre boyunca herhangi bir bug veya hataya da rastlamadım fakat canımı sıkan tek şey, karakterlerin konuşurkenki yüz ifadeleri oldu. Mimik diye bir şey yok, üzüntü ve sevinç karşılığı yok. Buna rağmen seslendirmeler muazzam derecede kaliteli ve kullanılan indie müzikler de sizi daha bir bağlıyor.

Life is Strange, macera oyunlarını sevenlere gözü kapalı tavsiye edebileceğim bir DONTNOD Entertainment yapımı. Sıradışı bulmacalar falan beklemeyin fakat güzel bir hikâyeye ve görselliğe sahip. En azından ben merakla ikinci bölümü bekliyorum neler olacağını görmek için.

wife cheat how can people cheat read here
reasons why women cheat why women cheat with married men reason why husband cheat
how many guys cheat catch a cheat why do women cheat on their husbands