2013 yılında çıkan ilk Kingdom Wars oyunu free-to-play modeldeydi ve tüm eleştirilere rağmen, epey kişi tarafından da oynanmıştı. Yapımcı firma Reverie World Studios ise bunun ardından ikinci oyun olan Kingdom Wars 2: Battles'ı geliştirmeye başladı. Uzun bir süredir geliştirilme ve erken erişim aşamasında olan oyun, geçtiğimiz günlerde ise resmi olarak satışa sunuldu. Fantastik bir evreni gerçek zamanlı stratejiyle yoğuran Kingdom Wars 2: Battles, belki aşırı derin bir yapım değil ama kesinlikle RTS açlığını dindirecek cinsten.

Yeni oyun başarılı çoklu oyuncu özelliklerinin yanı sıra, bu sefer bölümler hâlinde ilerleyen bir senaryo anlatımına da sahip. Oyunda Orc, insan ve Elf ırkları mevcut ve tahmin edeceğiniz gibi, aralarındaki mücadele konu alınıyor. Tabii dolayısıyla her ırkın kendine has özellikleri ve yapıları var. Her ne kadar konu pek derin olmasa da, anlatım şekli epey hoşuma gitti çünkü her bölümde ırklar ve mekanlar değişiyor. Örneğin, insanlarla Orc akınlarına karşı kalenizi savunuyorsunuz ve daha sonra da püskürtülen Orc'ların kontrolünü ele alarak, bu "yeşil ırkı" tekrar diriltmeye çalışıyorsunuz. Arada böyle bir döngü söz konusu ve böylece kolayca sıkılmak mümkün değil. Ayrıca oyuna yeni senaryo ek paketleri her ay ücretsiz olarak da eklenecek.

Şehir kurma mekaniklerini oldukça beğendiğim Kingdom Wars 2'de üç ana gereksinim; taş, altın ve yiyecek bulunuyor. Yiyecekler çeşitli hayvanlardan, taş maden ocaklarından, altın ise askerlerin üzerinden ganimet olarak elde ediliyor. Tipik strateji oyunlarındaki gibi bina ve ünite geliştirmeleri mevcut fakat oyunu özel hâle getiren kuşatma aşaması oluyor. Bir kaleyi kuşatmak veya savunmak epey eğlenceli. Düşman askerleri merdivenlerle ve çeşitli kuşatma silahlarıyla saldırırken, surları savunmak hem zor, hem de keyifli oluyor. 25'in üzerinde defansif ve ofansif kuşatma seçeneği bulunurken, üzerinize akın eden düşmana mancınık ve kızgın yağlarla karşı koymak gerçek bir savaş deneyimi sunuyor.

Kingdom Wars 2'de senaryo ve skirmish modlarının yanı sıra, parlayan bir multiplayer söz konusu çünkü gerçek bir MMO deneyimi de yaşatıyor. Oyuncu kitlesinde arkadaşlar edinmek, guild ve ittifaklara katılmak mümkün. Co-op seçenekleri ve crafting de olduğu için, çoklu oyun seçenekleri kendine bağlıyor.

Tahmin edeceğiniz gibi Kingdom Wars 2: Battles büyük bütçeli bir oyun değil fakat buna rağmen tatmin edici görsellere sahip. Savaş efektleri, bina ve karakter tasarımları iyi düzeyde. Kusursuz demiyorum çünkü yakından bakınca poligon eksikliği göze çarpsa da, savaş esnasında zaten buna pek dikkat etmek mümkün olmuyor. Ses öğeleri ise gayet iyi olmuş diyebilirim. Özellikle seslendirme konusunda senaryo modunda başarılı iş çıkarılmış.

Sonuç olarak, son dönemlerde MMO öğeleri de barındıran bir gerçek zamanlı strateji oyunu arayanlar için KW2: Battles tam anlamıyla biçilmiş kaftan. Fiyatının da uygun olması sebebiyle göz atmanızı tavsiye ederim.