Tabii ki tüm bunların kontrolünü ele geçirmek biraz zaman alıyor. Kanca, wingsuit veya paraşüt arasında geçiş yapmayı öğrenmek kolay değil ve çaba sarf etmek gerekiyor. Sorunsuz olarak mekanikleri çözmem en azından birkaç saatimi aldı. Yine de hâlâ yüzümün toprağa yapıştığı anlar olmuyor değil. Aynı zamanda Just Cause 3 oyuncuya mekanikleri açıklamak konusunda da pek başarılı değil. Yapımcı, oyuncuların tüm bunları bildiğini varsaymış ve birçok faydalı ipucu da sadece bekleme ekranlarında karşımıza bir yazı olarak çıkıyor.

Bekleme ekranlarından bahsetmişken, burada çok vakit geçireceğinize emin olabilirsiniz. Özellikle oyunun ilk loading kısmı inanılmaz derecede uzun sürüyor. Daha sonra oyun içinde de bazen aynı durum tekrar ediyor ve çok küçük alanlar veya uzaklıklar için gereksiz bir bekleme ekranı karşımıza çıkıyor. Bu da oyunun yeterince "cilalanmadığını", çıkmadan önce son kontrollerin yapılmadığını hissettiriyor. Tabii bahsetmek gerek, aynı zamanda kare oranları (frame rate) da çoğu zaman sabit değil ve yavaşlamalar olabiliyor. Aslında bu oyundan aldığım zevke engel olmadı ama yine de kendini hissettiriyor.

Frame rate problemlerini göz ardı edersek, Just Cause 3 büyüleyici bir dünyaya sahip. Göklerde süzülmek, dağların zirvesini görmek güzel bir his. Her şey çok renkli ve göze hitap ediyor, patlamaları izlemesi zevk veriyor. Sonunda hiçbir şey bulamasam dahi, devasa yolları aşıp bir yerlere gitmek eğlendiriyor. Ayrıca önceki oyunlarda olduğu gibi bunda da çeşitli Easter Egg sürprizleri bulunuyor. Yine de eminim ki tamamını bulmak birkaç hafta alacaktır. Ayrıca Avalanche'nin yakın zamanda çıkaracağı performans yamalarıyla bu frame rate sorunlarını da çözeceğini düşünüyorum.

Sözün özü, Just Cause 3 kesinlikle not edilmesi, edinilmesi gereken bir tecrübe olmuş. Kendini tekrar etse de, bundan sıkılmıyorsunuz ve oynamadan edemiyorsunuz. Bana kalırsa önceki oyundan bu yana çıkmış olan en iyi sandbox aksiyon oyunu Just Cause 3 olmuş diyebilirim. Sanırım tamamen tadını almak için, birkaç düzine saat daha Just Cause 3 oynamam gerekecek.