Bağımsız oyunları hep sevmişimdir. Özellikle, daha önce görülmemiş bir konsepte imza atan bağımsız oyunları. Her Story de bu tarz nadir oyunlardan biri. Çok popüler olmasa da, kesinlikle pozitif ilgiyi hakediyor.

Hikayeyle ilgili çok fazla bilgi vermek istemiyorum, çünkü hikayeyi kendi kendinize öğrenmeniz oyunun en önemli kısmı. Fakat size şunu söyleyebilirim; Her Story, bir kadının kayıp kocasıyla ilgili polise verdiği ifadelerin kayıt altına alınmış görüntüleri eşliğinde oynanan bir oyun. Videolarda karşımıza çıkan oyuncu Viva Seifert, dikkat çekici bir performans sergilemiş. Ayrıca, oyunun hikayesinde sizi kuşkuya düşüren muhteşem bir olaylar dizisi mevcut.

Her Story, bir yandan güzel bir oyun sergilerken, bir yandan bambaşka bir havaya bürünüyor. Ararsanız sürekli izleyecek videolar bulabileceğiniz bir video kütüphanesi olabiliyor ya da kendi kendinize öğrenebileceğiniz bir görev olabiliyor. Oyun bir veritabanı açık halde bekleyen bir masaüstü bilgisayar ile başlıyor. Karşınızda sizin tıklamanız için sabırla bekleyen MURDER (CİNAYET) araması bekliyor. Tıkladığınız zaman karşınıza izlenecek beş adet video çıkıyor. Bu videoları izledikten sonra (Bazıları 3 saniye kadar sürebiliyor), bir hikaye karşınızda beliriyor. Bu hikaye yani kadının hikayesi (her story), sizi oyuna bağlı tutacak olan şey. Hiç beklemediğiniz, tahmin etmediğiniz şekilde gelişebilir olaylar ya da herkesin çözdüğü süreden daha kısa sürede çözebilirsiniz bazı şeyleri. Fakat kesinlikle olayları çözmeye çalışırken, yaşanan olayları kendinizde bulacak ve yeni şeyler öğreneceksiniz.

Oyunun en önemli noktası dinleyebilmek ve anlamak. Bu yüzden İngilizce'nizin iyi olması şart (Oyunun Türkçe yaması çıktı mı bilmiyorum). Oyunda videoları izlerken anlatılanları anlamak ve önemli noktaları seçebilmek çok önemli. Böylece seçebildiğiniz bu kelimeleri veritabanında aratıp yeni bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Ordan da yenilerine... Oyun bu kelimeleri bulduğunuz zaman ilerleme kaydediyor. Bazı zamanlar aradığınız kelimelerin hiçbirisi veritabanında bir sonuç vermiyor. Tecrübe ile sabit.

Yeterli sayıda video izlediğiniz zaman bir pencere açılıyor ve size bitirip bitirmediğiniz soruyor. Eğer daha fazla keşfetmek isterseniz 'no' ya tıklıyorsunuz ve izlemeye devam ediyorsunuz. İzlediğiniz video sayısı oyundaki masaüstü bilgisayarda görülebiliyor. Veritabanında arayacak kelimeniz kalmadığı zaman ise 'yes' e tıklıyorsunuz ve sizin izlediğiniz kadının hikayesi bir sonuca bağlanmış oluyor.

Her Story herkese hitap edecek bir oyun kesinlikle değil, çünkü çok farklı bir oynama şekline sahip. Alışmak biraz zaman alabiliyor. Oyundaki bütün videoları izlemeden oyunu bitirseniz bile size manevi anlamda kattığı değerlerden bir şey kaybetmiyor. Fakat istediğiniz zaman geri dönüp o videoların hepsini izleyebiliyorsunuz. Farklı bir oyun oynamak isterseniz eğer Her Story bu çağrınıza cevap verebilecek bir oyun.