Türk oyuncu kitlesinin genellikle ilk oynadığı çevrimiçi oyun muhtemelen ya Ultima'dır, ya da Knight Online'dır fakat ben MMO'lara ilk adımı 2004 yılında GunZ Online ile atmıştım. MAIET'in ürettiği oyunu uzun bir süre zevkle oynamıştım fakat sonra yapımcı konulu sıkıntılardan ötürü bir daha erişemez olmuştum. GunZ: The First Duel, yıllar sonra geri döndü: GunZ: The Second Duel.

Bu "ikinci düello" ile bir kere daha sevdiğim GunZ alemine geri dönmüş oldum ve her ne kadar eski tadı, eski hâli bulamasam da memnun kaldım. Eski GunZ severlerin muhtemelen ilk merak ettiği o oyuna özgü olan ve "tadından yenmeyen" K-Style, Butterfly gibi tekniklerin yer alıp yer almadığı. Maalesef ilk oyundaki bu teknikler sadece "kopya" halleriyle bulunuyorlar ve oyun biraz daha kolaylaştırılmış. Buna rağmen Colosseum ve Mansion gibi eski ve unutulmaz haritaları tekrar görmek güzel olmuş.

GunZ 2'nin en büyük değişikliği, artık bir sınıf sistemine gidilmiş ve hepsine ayrı ayrı seviye atlatabiliyoruz. Seviye atlamak ve kısa sürede maksimum level olan 20'ye ulaşmak aslında epey kolay. Ayrıca her maç sonunda ödüller ve altın kazanıyoruz, bunlarla da yeni silahlar, karakterler ve zırhlar alabiliyoruz. Oyun free-to-play mantığına tamamen hakim ve para harcamanıza hiç gereksinim duymuyorsunuz. Buna rağmen, eski tarzı çok daha oynanabilirliğe sahipti çünkü ağırlığımıza göre silah alabiliyorduk ve kısıtlanmıyorduk. Şimdi ise sınıfımızın izin verdiği eşyaları kullanmak zorundayız. Ayrıca artık bir "güç metresi" de bulunuyor ve yeterli puanı toplayınca özel yetenekler kullanabiliyoruz.

Oyunda maalesef artık bir bölge kısıtlaması var ve Türkiye Avrupa bölgesinde yer almıyor. Geçip oynayabileceğiniz ülkeler sadece Suudi Arabistan, Irak, Suriye gibi ortadoğu ülkeleri olarak ayarlanmış ve bu gerçekten çok kötü. Çünkü zaten sunucuda çok az oyuncu ve bir maça girmek için dakikalarca bekleyebiliyorsunuz. Aslında Amerika ve Avrupa sunucularına da geçmek mümkün fakat bunun için sizi ya birinin davet etmesi gerekiyor, ya da proxy kullanarak IP numaranızı değiştirmelisiniz. Bu da meşakatli bir iş oluyor hâliyle. Zaten dedicated sunucular da olmadığı için sık sık gecikme sorunu yaşayabiliyorsunuz. Böylece oynanabilirlik keyfi azalıyor.

Oyunlar 2v2 veya 4v4 tarzında oynanıyor ve oldukça hareketli geçiyorlar. GunZ 2 ciddi derecede hızlı bir oyun ve bir an bile yerinizde dursanız ölümle sonuçlanıyor bu. Özellikle "pusu kurup" oynamayı sevenlere göre hiç değil çünkü daima hızlı olmalısınız, hareketli ve gözü açık olmalısınız. Aynı şekilde yakın dövüş silahlarına da hakim olmalısınız çünkü yakalandığınız halde kendinizi anında ölü olarak bulabiliyorsunuz.

Görsel olarak bence online ve düşük bütçeli bir oyuna göre gayet başarılı. Herhangi ciddi bir bug veya hataya rastlamadım. Özellikle anti aliasing açınca grafikler gayet tatmin edici oluyor. Vuruş hissini ise gerek ses konusunda, gerek görsel anlamda gayet iyi alıyorsunuz. Hatta yakın dövüşler çok daha zevkli geçiyor.

GunZ: The Second Duel, bana kalırsa tamamlanmamış bir oyun olmuş. Yapımcı firma biraz daha ilgilense ve aktif olsa, belli sorunlara çözüm bulsa ciddi bir oyuncu kitlesi olabilirdi fakat şu durumda gerektiği ilgiyi göremiyor. Türk oyunculara gönül rahatlığıyla tavsiye ederim yine de.