Kendine özgü, benzersiz ve estetik açıdan etkileyici bir oyun yapmak bugünlerde hiç kolay değil. Neredeyse her türe, her fikre el atıldı ve denendi çünkü. Bugüne kadar hep pixel art türünde oyunlarla karşımıza çıkan Deconstructeam de sevdasından vazgeçmiyor ve Gods Will Be Watching ile çok farklı bir hava yakalıyor.

Gods Will Be Watching, pek çok türden nitelikler taşıyor. Oynanış olarak point and click adventure gibi gözükse de, asıl teması hayatta kalma üzerine kurulu ve sıra tabanlı stratejilerden de izler bulunduruyor. Oyun bir kıyamet senaryosunda geçiyor ve zorlu şartlar altında bir grup insanı hayatta tutmaya çalışıyoruz. Bu noktada da bildiğimiz oyunların aksine reflekslerimizin değil, kafamızın çalışması gerekiyor. GWBW insan ilişkileri üzerine odaklanıyor ve bizden farklı durumlara göre farklı kararlar vermemizi istiyor. Fazlasıyla gerçekçi olduğu için de, kolay modda dahi en ufak hatanız ölüme sebep olabiliyor. Kısacası, epey zor!

Oyuncuyu devamlı tehlikeli ve gergin durumların içine sokan yapımda koşullar da aleyhimize işliyor. Değişik senaryolar arasından bir örnekle açıklayayım: henüz oyunun hemen başlarında bulunan bir sahne var. Burada bir gemiye zorla giriyoruz, rehineleri alıyoruz ve güvenlik ekibini uzak tutmamız gerekiyor. O sırada da takımımız bilgisayarı hack ederek, gerekli verileri çalmakla uğraşıyor. GWBW'in zorluğu da burada başlıyor işte. Durumu tamamen kontrol altında tutmak zorundasınız. Bir yandan güvenlik ekibini yaklaştırmamak zorundasınız. Bunun için elinizde farklı seçenekler var; rehineleri öldürmekle tehdit etmek, ateş etmek veya rehine takas etmek. Her durum farklı sonuçlara yol açıyor. Örneğin ateş ederek püskürtmeyi denediğinizde başarılı olsanız da, rehin tuttuğunuz insanlar endişelenebiliyor. Sonucunda da farklı tepkiler gösteriyorlar; size saldırmak, kaçmayı denemek gibi. Aynı şekilde fazla rahatlamaları da kaçmayı denemelerine sebep oluyor ve bu noktada da bağırmak, tekmelemek veya silahla yaralamak gibi seçenekleriniz oluyor.

Gods Will Be Watching'in tüm senaryoları yukarıda anlattığım temel şablonu takip ediyor. Etrafta daima baş etmeniz gereken sorunlar oluyor. Yönetmeniz gerekiyor, insanları etkilemeniz gerekiyor ve zor kararlar vermeniz gerekiyor. Görsel tasarımı ziyadesiyle kaliteli olan oyunun oynanabilirliği ise başta bahsettiğim zorluk problemi nedeniyle yer yer can sıkabiliyor. Bölümler çok zorluyor, defalarca kendini denettiriyor ve bu da bir yerde oynayanı sıkabiliyor. Bu yüzden de eminim ki GWBW'i oynamayı bırakan birçok kullanıcı olacaktır. Yine de yapımcı firmanın asıl hedef kitlesi belli olduğu için, bu durum çok da sorun teşkil etmiyor.

Gods Will Be Watching, herhangi bir seslendirmeye sahip olmayan, altyazılarla, basit seslerle ve eski usül grafiklerle ilerleyen değişik bir oyun. Negatif yönleri olsa da, pozitif olanlarla bunun üstünü çok iyi şekilde kapatıyor. Görkemli bir estetiğe, ilginç, taze ve karakteristik bir fikre sahip. En azından denemenizi tavsiye ederim.

open website women love to cheat
website women who cheat on men online
online cheat on my wife redirect
online cheat on my wife redirect
go redirect my wife cheated
reasons why women cheat why women cheat with married men reason why husband cheat
how many guys cheat catch a cheat why do women cheat on their husbands
open read why do wife cheat