Roman, dizi, oyunlar, ürünler derken Game of Thrones adı çoktan dünya çapında bir "marka" hâline geldi bile. Açıkçası her alanda başarılı olan bu isim, nedense video oyunları konusunda fena çuvallamıştı. Bunun en büyük sebebi de kalitesiz yapımcıların Game of Thrones haklarını alarak kalitesiz oyunlar üretmesiydi. Bu sebeple macera oyunlarında artık uzmanlaşmış olan Telltale Games bir Game of Thrones oyunu yapmaya başladığını duyurunca büyük sevinçle karşıladım. Biraz bekledik ve sonunda Game of Thrones - A Telltale Games Series'in ilk bölümü bizlerle oldu.

Elbette hepimizin merak ettiği oyunun nasıl bir senaryoya sahip olacağı, öne çıkan karakterlerin yer alıp almayacağı ve hangi tarafta bulunacağımızla ilgiliydi. Bu yeni model Game of Thrones macera oyununda beş tane oynanabilir ana karakter bulunuyor ve tamamı Forrester Hanesi mensubu. Seri için 13 farklı yeni karakter yaratılmış ayrıca. İşin ilginç yanı ise, Forrester Hanesi dizide hiçbir zaman yer almamıştı ve serinin beşinci kitabında sadece kısa bir yerde bahsedilmişti. Kendileri Kuzey Westeros'ta Ironrath adlı bir kaleye sahipler ve oldukça değerli olan Ironwood ormanını kontrol ediyorlar. Özellikle ordu için silah ve gemi üretiminde önemli yere sahip olan Forrester Hanesi, Stark Hanesine bağlılığıyla tanınıyor. Iron From Ice adlı bu ilk bölüm ise meşhur Kızıl Düğün ile başlayıp devam ediyor.

Birkaç saat sürüp tadı damakta bırakan bu bölüm boyunca aynı zamanda seride yakından tanıdığımız Ramsay Bolton, Tyrion Lannister ve Cersei Lannister gibi karakterle de karşılaşıp etkileşime geçiyoruz. Bu modeli açıkçası ben çok beğendim ve zaten yeterince tanıdığımız hane üyeleriyle oynamaktansa, tanınmamış bir aileyle olaylara dahil olmak gayet güzel olmuş. Zaten hikâye konusunda kimsenin eline su dökemeyeceği Telltale Games de bir kez daha işinin ehli olduğunu kanıtlıyor. Oyun hiçbir dakika sizi sıkmıyor ve birebir olarak Westeros dünyasına girmenizi sağlıyor. Belki de tek eksiği olayların ve kararların birbiriyle bağlantılı olmasına rağmen, son kararı hiçbir zaman veremeyişimiz oluyor. Yani ne yaparsak yapalım, bazı şeylerin önüne geçemiyoruz.

Diğer Telltale Games oyunlarıyla kıyaslayınca, Game of Thrones'un da aksiyon yönü onlara benziyor. Yani çarpışmalara çok nadir giriyoruz ve bunları belli anlarda belli tuşlara basarak gerçekleştiriyoruz. Kaldı ki Game of Thrones evreni siyaset ve taht oyunlarından ibaret olduğu için, fazla kavga dövüş zaten mantıksız olurdu. Bunun yanında keşke konuşma seçenekleri de daha çeşitli olup, birbirlerinden daha keskin çizgilerle ayrılsalarmış diyorum.

Oyunun grafiklerine baktığımızda hem klasik Telltale Games'i görüyoruz, hem de daha pastel, daha "tablo vari" bir görsellikle karşılaşıyoruz. Birçok sahneye bakınca, özellikle arka planları inceleyince sanki karşımızda bir ressamın elinden çıkmış yağlı boya çalışmaları duruyor. Ben grafikleri çok beğendiğimi söyleyebilirim, birkaç bug ve ekran kırılması sorunu haricinde. Sesler ve müzikler de aynı şekilde ve tamamen orijinal olarak kullanılmışlar. Diziden tanıdığımız karakterleri kendi oyuncularının seslendirmesi çok güzel olmuş.

Yazıyı çok fazla uzatma niyetinde değilim çünkü daha sırada beş bölüm daha var ve ilk bölüm beklenildiği gibi bir çırpıda bitiyor. Şu sebepten mutluyum, sonunda "adam akıllı" bir Game of Thrones oyununa kavuştuk.

how many women cheat redirect why are women unfaithful
wife cheat will my wife cheat again read here
open read here husband cheat
i want an affair why people cheat love affairs with married men
women affairs online cheat husband
reasons why women cheat click here reason why husband cheat
what makes women cheat why do husbands have affairs open