" Futbola bir kere aşık olmuştum, daha sonra kadınlara da olduğum gibi; aniden, izah edilemez biçimde, eleştirmeden ve getireceği acıyı, yıkımı hiç tahmin edemeden".

Nick Hornby, güzel bir insan ve futbolu bu kelimeleriyle belki de en iyi özetleyen adam. Futbol da güzel bir oyun, hayat gibi. İkisi de dürüst, ikisi de paylaşımla ilgili ve ikisi de birer takım oyunu. Yıllardır bir nebze de olsa bize bir futbol takımını yönetme hissini yaşatan Football Manager serisinin son halkası da öyle. Ne kadar iyi bir takım kurarsanız kurun, oyuncularınızda bir "takım ruhu" yoksa kendinizi kaybederken bulacaksınız. Ve tabii unutmayın, birinciyseniz birincisinizdir. İkinciyseniz, hiçbir şey.

Dışı farklı olsa da, içi aynı duruyor
Football Manager 2015'i açtığınızda ve kariyerinize başladığınızda ilk dikkatinizi çeken menajer yaratma seçenekleri, ardından da ciddi değişim göstermiş arayüz olacak muhtemelen. Öncelikle artık çok daha gerçekçi bir profil seçeneği sunuluyor. Birden fazla takımın taraftarı olabiliyorsunuz, menajer puanlarınızı taktiksel veya mental olarak belli bir denge içinde dağıtabiliyorsunuz, hocalık lisansınızı seçebiliyorsunuz. Örneğin, Uluslararası A Lisans'la başlayıp, zaman içinde kurslara katılarak Pro Lisans çıkarma şansınız mümkün. Fakat siz kurstayken, takımın antrenman verimi de bir oranda düşebiliyor.

Arayüz kısmına gelirsek, bana kalırsa hem olumlu, hem de olumsuz bir değişiklik olmuş. Olumsuz yönü şu; her sene yapılan bu farklılıklar artık yorucu hâle geliyor ve geleneksel, devamlı oyuncular dahi bir alışma süreci geçiriyorlar. Artık her yıl en azından iki saati menüleri çözmekle harcıyoruz ve bence bu gereksiz bir zaman kaybı. Diğer yandan da yeni arayüz oldukça kullanışlı, isabetli bir seçim olmuş. Her şey açık seçik şekilde karşımıza çıkıyor, elimizin altında oluyor. Seçtiğimiz takıma göre bir renk paleti kullanılıyor. Taktik ekranı daha derli toplu, kullanışlı şekilde sunuluyor. Aynı zamanda oyun hâlâ Türkçe olsa da, çeviriler üzerinde pek değişikliğe gidilmemiş ve birçok yazım hatası karşımıza çıkıyor.

Bunlar dışında oyunda ne yenilikler var? Açıkçası daha önceki yıllara baktığımızda devrim niteliğinde sayabileceğimiz üç beş şey görüyorduk. Klasik modun gelmesi, çeşitli mücadeleler, oyun esnasında lig eklenip çıkartılması gibi. Bu yılki oyunda ise maalesef kayda değer pek bir gelişme bulunmuyor. Bunun yerine yenilenme yoluna gidilmiş ve bir önceki oyunun veritabanı, maç moturu ve diğer özellikleri güncellenerek bize sunulmuş. Evet, hâlâ müthiş bir veritabanına, futbol bankasına sahip ama farklı şeyler de beklerdim açıkçası.

Gelelim yine her sene geliştirildiği söylenen ama bir türlü beklentileri tam anlamıyla karşılayamayan üç boyutlu maç motoruna. Evet, bu sene de birtakım vaadlerde bulundu SI Games ve bir nebze de gerçekleştirdiklerini söyleyebilirim. Oyuncu hareketleri geliştirilmiş, tepkiler daha doğal duruyor ama hâlâ olmayacak derecede saçma şeyler yaşanabiliyor. Şöyle diyeyim, defans oyuncunuz kalenize delice abanarak kendi kalesine gol atmış oluyor mesela. Recep Çetin'in Malmo maçında attığı efsanevi vole geliyor ardından akıllara.

website my fiance cheated on me why do married men cheat on their wives
open go husband cheat
women affairs online cheat husband
reasons why women cheat click here reason why husband cheat