Far Cry 3'ün çıkışından bu yana epey zaman geçti ve açıkçası Ubisoft gibi bir firma, en azından Assassin's Creed serisinden gördüğümüz kadarıyla bu denli beğenilen ve para kazandıran bir oyunu bu kadar uzun sürede çıkarmazdı. Aslında Far Cry 4 duyurulduğunda hepimiz biliyorduk, üçüncü oyunla birçok anlamda benzer olacak ve yine grafik motoru olarak Dunia Engine 2 kullanılacaktı. Ve tabii ki beklenen de oldu. Peki, bu FC 4'ün kötü olduğu anlamına mı gelir? Pek sanmıyorum.

Tanıdık bir istikamet...
Senaryo, annesinin küllerini memleketi üzerine serpmek isteyen ve bunun için de Kyrat'ı ziyaret eden Ajay Ghale'in hikâyesini anlatıyor. E tabii ki gider gitmez de eksantrik kötü kahramanımız Pagan Min tarafından esir alınıyor. Pagan Min, aslında üçüncü oyundaki Vaas Montenogro'nun bir kopyası gibi. Dördüncü oyundaki en büyük değişiklik ise artık farklı liderlerin de olması ve bizim de buna göre bir yol seçip (Amita ve Sabal arasında), birbirinden ayrılacak görevler yapıyor olmamız. Tahmin edeceğiniz gibi, hikâyemiz yine biraz sıkıcı ve merak ettirmeyen cinsten ama buna rağmen çeşitlilikten zevk aldım. Örneğin, Amita'nın tarafına katıldığınızda Sabal sinirleniyor ve artık görevler dışında karakterlerin kişilikleri biraz daha öne çıkmış durumda. Yine de dediğim gibi, üçüncü oyunla kıyaslayınca aralarında epey benzerlik bulunuyor.

Elbette bu oyunların asıl parladığı nokta oynanabilirlik kısmıdır. Karakolları basmak, hayvanları avlayıp craft ederek yeni eşyalar üretmek ve bulmaca vari kulelere tırmanıp keşifler yapmak bunlardan birkaçı. Güçlü hayvanları tuzağa düşürmek için kullanılan yeni yem sistemi hariç, üçüncü oyundaki tüm formül muhafaza edilmiş ve Far Cry 4'te de aynen karşımıza çıkıyor diyebilirim. Zaten başarılı olduğu için, yapımcı firma bence çok kurcalamamakla iyi etmiş ama yine de birkaç yeni özellik daha eklenebilirdi.

Muhtemelen en büyük eklenti ve en özel şey oyunda bulunan yeni harita düzenleyicisi. Map editor yardımı ile yeni karakollar yaratmak, avlanma görevlerini çoğaltmak ve eğlenmek için farklı şeyler ortaya çıkarmak mümkün. Düşünülmesi kesinlikle iyi olmuş ve stres atmak için bire bir diyebilirim.

Tıpkı önceki yapım gibi, Kyrat'ın dünyası da sanal bir oyun alanını andırıyor. Görsel kalite yeni nesil konsollarda kesinlikle muhteşem ve oyunda birçok kez sırf manzarayı izlemek adına göreve ara verip öylece durdum. Bu demek değil ki oyunu ve görevleri sıkıcı buldum, hayır aksine devasa bir dünya Kyrat ama dediğim gibi, önceki oyunla birçok kez birbirini andırıyor. Aslında ben hâlâ Far Cry ekibinden bu adalara dinozorlar eklemesini ve böyle bir hayatta kalma oyunu yapmalarını bekliyorum. Kulağa ürkütücü gelmiyor mu?

Her ne kadar defalarca üçüncü oyuna çok benzediğini söylesem de, FC 4'te yeni özellikler de hiç yok değil. Örneğin, artık bir tırmanma kancamız bulunuyor ve bunla yüksek mesafelere çıkabiliyoruz. Yine de ne yazık ki, tahmin edeceğiniz gibi bunlar önceden belirlenmiş script tasarımlı bölgelerle sabit kalıyor. Yeni autodrive sistemiyle de araba sürerken ateş etme zahmetinden kurtuluyorsunuz ve istikameti çizdikten sonra size sadece hedef alıp ateş etmek kalıyor. Ayrıca söylemek zorundayım, sürüş dinamikleri kesinlikle korkunç!

how many women cheat redirect why are women unfaithful
redirect i dreamed my wife cheated on me how do i know if my wife has cheated
women affairs marriage affairs cheat husband