Tıpkı diğer birçok insan gibi, Fallout 3 benim için de adeta bir takıntıydı. Dünyası, keşif hissi ve perk sistemi tamamiyle ilgi çekiciydi. Üstelik oyunu birden fazla yolda oynayabiliyorduk ve bu harika bir tecrübe sunuyordu. Bethesda bu süre zarfında uzun yıllar boyunca Fallout 4'ü geliştirdi ve beklenen oyunu, bazı yeni eklemelerle, değiştirilmiş ateş etme mekanikleriyle ve keşfedecek devasa bir dünyayla tekrar bize sundu. Hatta muhtemelen Fallout 4, bu yılın "en geniş" oyunu ünvanını da alabilir.

Fallout 4, önce bombalar düşmeden önce başlıyor ve kısa bir süre sonra Massachusetts'te, Commonwealth'ta gözlerimizi açıyoruz. Aradan 210 yıl geçmiş oluyor ve nükleer savaş dünyanın sonunu getiriyor. Aslında pek de getiriyoruz diyemiyoruz çünkü hâlâ Commonwealth'ta çokça hayat ibaresi var, her ne kadar bunların büyük kısmı tehlikeli olsalar da.

Oyuncuların karakterleri tamamen barınaklarıyla ilgili. İlk ve en başta demek gerekir ki, aksiyon zamanındaki shooting öğeleri hariç, Fallout 4 büsbütün bir RPG oyunu. Önce karakterimizi görsel olarak yaratıyoruz ve kendimize göre bir şeyler ayarlıyoruz. Ardından özel yeteneklerini ayarlıyoruz ve skill dağıtıyoruz fakat bunlara bağlı kalmak mecburiyetinde değiliz. Çünkü Fallout 4, özgürlük tanıyan bir RPG ve oyun devam ederken, tecrübe kazanıp yeni yetenek puanı elde ettikçe, isterseniz S.P.E.C.I.A.L yeteneklere puan harcayabiliyorsunuz, isterseniz de farklı skill ağaçlarındaki çeşitli perk'lere. Bu perk'ler de, daha çok cephane yağmalamaktan tutun, bazı silahlarla daha fazla hasar vermeye kadar çeşitli özelliklere sahipler. Çok fazla özel, kendine has yetenek var ve bunları harmanlayarak bir sinerji yaratmak mümkün.

Fallout 3 hayranlarının bu oyunda fark edeceği en önemli şey, vuruş hissinde ve dövüş mekaniklerinde yapılan düzeltmeler olacaktır şüphesiz. Bu sefer gerçek zamanlı çatışmalar çok daha iyi gözüküyor. Oyunda eskiden beri devam eden VATS (Vault-Tec Assisted Targeting System) yine mevcudiyetini koruyor. VATS ile eğer eski oyunları denediyseniz hatırlarsanız, size bu sistem hedefi seçmenizde ve zayıf noktalarını görüp, belirli bir bölgesine ateş etmenize yardımcı oluyordu. Yine karakterimiz güçlenip biraz seviye atladıkça VATS da devreye giriyor ve açıkçası bazen oyunu yavaşlatıyor da. Ek olarak, kritik vurma sistemi de biraz değişmiş ve düşmanı yavaşça sipere girerken görüp, VATS'dayken "critical hit" seçeneğini aktif ederek zayıf noktasına garanti bir atış yapmak mümkün oluyor.

Crafting sistemi de Fallout 4'te daha modernize edilmiç biçimde karşımıza çıkıyor ve Skyrim oyununu epey andırıyor. Oyunun geçtiği evrende kendi eşyalarımızı yapabileceğimiz birçok istasyon bulunuyor. Örneğin, kimya istasyonlarında bağımlılık yapan uyuşturucular yapabiliyoruz veya tıbbi malzemeler meydana getiriyoruz. Bir silah yapma istasyonunda ise silahlar için her çeşit modifikasyon bulunuyor. Dürbün, daha sıkı atışlar veya diğer eklemeler gibi. Ayrıca artık hiçbir silah birbirine benzemiyor ve zırhlar da tamamen özelleştirilince, hayatta kalma şansımız epey artıyor.