2005’teki orijinal versiyonunu oynamadım ama Fahrenheit Remastered’ı denemek istediğim için çıktığı gibi oynadım oyunu. Herhangi bir tecrübem ya da beklentim yoktu, sadece merakım vardı ve bu merak beni oyunun sonuna kadar götürdü.

Quantic Dream tarafından geliştirilen ve 2005’te yılında Atari tarafından yayınlanan oyunun remastered versiyonunun yayıncığını ise Aspyr Media üstleniyor. Oyun ilk yayınlandığında Quantic Dream oyunun dublajını ‘interaktif film’ adı altında yaptırdı. Bu nedenle oyunun sunumunun eşi benzeri yok. Oyun kesilmiş ekranlar, ayrı anlatılan hikayelerin birleşimi şeklinde anlatılıyor.

Fahrenheit: Indigo Prophecy Remastered, mükemmel bir giriş için bütün öğelere sahip. Oyunun ilk birkaç dakikasında Lucas isimli karakter bize tanıtılıyor: Ana karakter, bir şeyin etkisi altındaymış gibi görünen, bir restorantın tuvaletinde birisini bıçaklayarak öldüren bir karakter. Etkileyici sahnelere mükemmel uyum sağlamış bir soundtracke sahip bir oyun Fahrenheit.

Böyle bir girişten ve ana karakter başarılı bir kaçış gerçekleştirdikten sonra bu olayı araştıracak olan detektifler tanıtılıyor: Carla ve Tyler. Oyuncu olay mahallini araştırırken iki karakter arasında değişiklik yapabiliyor. Her iki karakter, kendi kişiliklerine ve özelliklerine göre başka sonuçlar bulabiliyorlar. Zaten Fahrenheit’ın oyuncular tarafından ilginç olarak bulunmasının ana sebeplerinden biri de bu: Hikaye anlatım çeşitliliği. Karakterler arası diyalog zamanı gerçek zamanlı, yani konuşmalarda seçimler hızlı yapılmaya zorlanıyor.

Oyunda sizi içine çeken asıl etken hikayeye adapte olurken karakterler arasında gidip gelmeniz ve olayı her açıdan görüp bir nevi yaşamanız. İlk oyunun en büyük sorunu ise, yayınlanırken kontroller gamepad dönüştürülmesi olduğu için oynama zorluğu doğurmuştu. Ana karakter Lucas’ın halüsinasyon gördüğü sahnelerde ya da başka bir karaktere saldırma sahnelerinde kontroller biraz başınızı ağrıtabiliyordu ama alıştıktan sonra elbetteki sorun olmuyordu. Bu sürümünde bunların biraz daha düzeltilmiş olduğunu görmek yüzümüzü güldürdü. Birtakım kamera açısı sorunları halen devam etmekte ne yazıkki.

Görsel olarak ise eklenen yüksek çözünürlüklerden dolayı oyuncu yüzü güldürüyor. Ancak, oyunun diğer her tür grafik ayarı ile oynanmamış: Kaplamalar, modellemeler, gölgeler hiçbir şekilde güncellenmeden aynı şekilde bu oyunda da sunulmuş. Genel olarak Fahrenheit, günümüzde de hala oynanabilirliğini korur durumda. Oyunu oynayan kesimin büyük bir çoğunluğu oyunu başyapıt olarak görüyor. Bakalım siz ne düşüneceksiniz.