Son yıllarda kart oyunlarının popülaritesinde ciddi bir artış var ve bu konuda başı şüphesiz Hearthstone, Magic The Gathering ve Hex gibi oyunlar çekiyor. Aslında birkaç sene evvele gidince pek de strateji kart oyunlarını sevdiğimi söyleyemem ama şu aralar epey ilgimi çekiyor. Kickstarter'da başarılı bir kampanya düzenleyen, Greenlight onayını da aldıktan sonra Steam'e gelen Faeria da bunlardan birisi. Erken erişim fiyatı 39 TL olan oyun, fiyatına göre epey geniş bir oynanabilirlik vaad ediyor.

Oyun bir arazi üzerinde oynanıyor ve diğer kart oyunlarının aksine, sadece kartları kullanmıyorsunuz, aynı zamanda bu araziyi de çeşitli şekilde doldurarak rakibe ulaşmaya çalışıyorsunuz. Örneğin orman arazisi var ve bazı kartlar bundan belli sayıda istiyor. Beş tane orman kutucuğu koymadan, o kartı oynayamıyorsunuz. Kartların diğer oyunlardaki gibi çeşitli özellikleri, özel yetenekleri bulunuyor. Bunları tek tek açıklamayacağım çünkü bilindik şeyler. Bu konuda çeşitlilik oldukça fazla ve seçebileceğiniz birçok kart var. Tabii ki yine bu kartlarla çeşitli desteler de yaratmak mümkün. Her ne kadar oyun içi satın almalar bulunsa da, adil bir kullanım sunulmuş ve oyun sonlarında yeni kartlar açılıyor ve sizi ekstra ücret ödemeye de mecbur bırakmıyor. Hatta Hearthstone'dan örnek vermek gerekirse, ona göre çok daha ucuz rakama bütün kartları almak mümkün.

Twitch'le de entregre olarak çalışan oyunda canlı yayınlar yapmak mümkün ve en güzel yanı da, yakın bir tarihte oyun mobil platformlar ile konsollara da gelecek. Şu anda sadece PC ve Mac uyumlu olsa da, entegrasyon tam olarak tamamlandığında Faeria'nın oynanabilirliği daha da artacak. Örneğin PC'de oynamaya başladığınız bir maçı, evden çıkarken tabletinizde devam ettirebileceksiniz. Yapımcı firma şu anda testlerin sürdüğünü ve kısa sürede diğer platformlara oyunun çıkacağını belirtiyor.

Oyunun en güzel yanlarından birisi de oldukça hızlı tasarlanması, hızlı bir oynanışa sahip olması. Ortalama bir Faeria oyunu yaklaşık 11 dakika sürüyor ve bu süre zarfında araziyi çeşitli yaratıklarla, kartlarla dolduruyoruz. Üstelik Faeria, muadillerine göre çok daha derin bir oyun ve kesinlikle basitlik hissi uyandırmıyor. Yani TCG türü oyunları sevenler için kesinlikle bağımlılık yaratacak ve uzun saatler başında oturtacak.

Hoş müziklere ve ses efektlerine sahip olan yapım görsel anlamda da tatmin edici ama erken erişim aşamasında olduğu için zamanla geliştirmeler yapılacaktır. Hatta daha interaktif bir harita, daha tatmin edici saldırı efektleri ve kart şekilleri de eklenirse Faeria çok daha fazla göze hitap eder. Türü seviyorsanız, muhakkak denemeniz gereken bir yapım çünkü şu anda piyasada ondan daha iyisi yok gibi duruyor.