Yapımcı Turtle Rock, Evolve'u oyunculara sunmak konusunda hiçbir zaman "utangaç" kalmadı. Geçen yıl her etkinlikte yapımı tanıtan firma, çıkıştan önce meraklı bekleyenlere uzatılmış alfa ve beta sezonları da sundu. Üstelik bu "tadımlık" deneyimler, oyunun temel mekaniklerini de başarıyla yansıtıyordu ve asıl oyunda bizi nelerin beklediğine dair bilgilendiriyordu. Uzun bekleyişin ardından, Evolve sonunda çıktı ve işin en güzel yanı da, beta aşamasında ne gördüysek karşımıza o çıktı. Demem o ki, Evolve özel bir formata sahip olan ve tekrar oynanabilirliği yüksek bir yapım.

Av mı, avcı mı?
İlk Left 4 Dead'in yapımcısı olarak tanınan ve daha sonra Valve ile yollarını ayıran Turtle Rock, bildiği şeyi Evolve'da da yapıyor ve co-op aksiyon üzerine odaklanıyor. Hikâye olarak pek de bir şey vaad etmeyen oyunumuz, dev yaratıklar tarafından istila edilmiş Shear gezegeninde geçiyor. Bir de tabii "kendini iyiliğe adamış" avcılar bulunuyor ve bunlar yaratıklarla mücadele edip, kurtarabildikleri kadar sivili kurtarmaya çalışıyor. Açıkçası hikâyede pek bir "olay" yok ve asıl ilgi çekecek nokta da multiplayer. Oyunda bulunan 4v1 modu kesinlikle fazlasıyla orijinal. Doğal olarak biraz kısıtlı kalsa da, daha önce bir oyunda görülmemiş deneme olmuş. Olay kısacası şu, ya dört avcının yer aldığı takımda olacaksınız, ya da dev bir yaratığı yöneterek avcıları yok etmeye çalışacaksınız.

Evolve'da her ne kadar anlatım biraz kötü olsa da, oynanabilirlik maksimum seviyeye erişmiş hâlde. Hangi tarafta yer alacağınıza bağlı olarak iki farklı tecrübe sunuluyor ve Shear'ın yabani canavarlarından birinin kontrolünü ele almak epey keyifli. İşin ilginç yanı, dışarıdan belki pek öyle gözükmese de, avcı olup yaratık avlamak da aynı şekilde zevk veriyor. Özellikle işin içine takım oyunu girince tam bir köşe kapmaca yaşanıyor.

Her ne kadar Evolve oynamak için başkalarına ihtiyacınız olmasa da, hatırlatmak gerek; oyunun tek kişilik kısmı sadece botlarla oynanan maçlardan ibaret ve yapay zeka da sizi her zamanki gibi pek hoşnut etmeyecektir. Gerçi bilgisayar kontrolünde olan yaratıklar ne zaman saldıracaklarını ve geri çekileceklerini iyi bilseler de, aynı şeyi avcılar için söyleyemem. Avcı botlar kesinlikle yeteneksiz ve takım oyunu gerektiğinden en ufak hata her şeyi bitirebiliyor. O yüzden ben size online seçeneklerde takılmanızı öneririm. Üstelik sözlü iletişim de pek gerekli olmadığından, tanımadığınız kişilerle rastgele eşleşip de beraber oynayabilirsiniz.

Maçlar size şaşırtıcı şekilde adil geçiyor ve kimin oynadığı pek etkilemiyor. Bana kalırsa karakterler ve yetenekler arasında muazzam bir denge sağlanmış. Dolayısıyla yeni başlasanız bile galibiyet - yenilgi oranınız arasında uçurum yaşanmıyor. Ayrıca bir de Evacuation modu var ve bunda sivilleri kurtarıyorsunuz. Tabii diğer tarafı seçerseniz de yok etmeye çalışıyorsunuz. Bu da CS oyunlarındaki tipik rehine kurtarma görevlerini hatırlatıyor, tabii ki daha aksiyon odaklı olarak. Oldukça beğendiğimi söylemeliyim.

how many women cheat why men have affairs why are women unfaithful
website redirect why do married men cheat on their wives
reasons why husbands cheat read unfaithful spouse
redirect i dreamed my wife cheated on me how do i know if my wife has cheated
types of women who cheat cheat on husband reasons why women cheat on their husbands