Oyunun temel mekaniklerine etki eden bir diğer önemli faktör ise "gece" oluyor. Dying Light "gerçek zamanlı" olarak ilerliyor ve güneş doğuyor, yükseliyor, ardından batıyor. Tüm bu süre içinde Kyle olarak sıradan yavaş zombilerle, daha hızlılar ve bazı "özel zombilerle" yüzleşmemiz gerekiyor. Gece olunca ise tamamen karanlık tarafından etrafımız sarılıyor ve sadece el feneriyle etrafı görüyoruz. Burada oyunun yarattığı tansiyon, gerginlik muazzam derecede başarılı olmuş. Gece çıkan zombiler üstelik tam bir baş belası ve Kyle'ı amansızca kovalıyorlar. Kendilerine karşı savunma yollarımız ise epey sınırlı oluyor! Bu sırada eğer bir "safe house (güvenli ev)" bulursak kendimizi içine atabiliyoruz. Bu evlere hem gündüz, hem de gece girebiliyoruz. Amacı ise geceyi içinde geçirmek ve çantamızdan gerekli eşyaları almak. Belki şimdi soracaksınız, "Gündüz rahatça avlanmak varken neden gece dışarı çıkayım o zaman?" diye ama işin aslı biraz daha farklı. Geceleri kazanılan tecrübe puanı ikiye katlanıyor ve heyecanı da çok ayrı oluyor.

Oyunda gelişmiş bir upgrade sistemi de mevcut ve bu şekilde Kyle kendi silahlarını yapabiliyor. Tabii ki sadece silahlar değil, aynı zamanda ilkyardım çantaları, kilit açmak için anahtarlar ve zombileri "yakıp kavuran" molotof kokteylleri de üretebiliyoruz. Aynı Dead Island'da olduğu gibi Dying Light'ta da silahların bir "dayanabilirliği" oluyor ve bir süre sonra işlevsiz kalıyor. O zaman yakın dövüşe girerim diye de düşünmeyin çünkü fazla dövüşünce Kyle yoruluyor, nitekim o da bir insan!

Dying Light'la ilgili aslında çok daha fazla ayrıntı verebilirim ama anlattıklarım dışında çoğu tahmin edeceğiniz şeyler olduğundan gerek görmüyorum. Buna rağmen açık dünya oyunlarında karşılaşılan tipik sorunlar da yok değil. Özellikle görsel buglar sık sık yaşanıyor, kaplamalar ve çimler birbirine giriyor, zombiler "sapıtıyor". Aynı zamanda görev yapısı da yer yer sıkıcı ve "klişe" hâle geliyor çünkü bir süre sonra kendisini tekrar ediyor. Bol bol "dejavu" yaratmaktansa, Techland daha yaratıcı görevler sunmalıydı bence. Görseller bahsettiğim kaplama sorunları ve bazı fizikler dışında gayet iyi gözükse de, asıl değinmek istediğim işitsel özellikler. En ufak ayak sesinden tutun, mükemmel müzik albümüne kadar Dying Light adeta kulaklara bir "şölen" sunuyor.

Ufak tefek sorunları rahatlıkla göz ardı edebileceğiniz Dying Light, son yılların en başarılı açık dünya FPS'lerinden biri olmuş. Saatlerinizi harcayacağınız senaryo modunun yanı sıra, defalarca oynanacak co-op ve multiplayer seçeneklere de sahip. Kaçırmayın derim!

website redirect why do married men cheat on their wives
website want my wife to cheat online
redirect husband cheated wife how do i know if my wife has cheated
online reason women cheat redirect
go women who love to cheat my wife cheated
what makes women cheat wife cheat story open
website open read
types of women who cheat cheat on husband reasons why women cheat on their husbands
types of women who cheat my boyfriend cheated on me with a guy reasons why women cheat on their husbands
women that cheat on their husbands cheaters how many women cheat on husbands