Neredeyse bir yıllık ertelemenin ardından merakla beklenen yarış oyunu Driveclub nihayet PlayStation 4 platformuna konuk oldu. Yapımcı Evolution Studios'un amacı ise klasik tarzda bir şeyler sunmaktan öte, oyunculara daha sosyal bir yarış oyunu getirmekti. Birçok noktada bunu başardıklarını görüyoruz ama tabii her güzelin de bir kusuru vardır. Driveclub bazı yönleriyle de çıkmaya hazır olmayan bir oyun izlenimi yaratıyor.

Birkaç şeyi kaçırsa da, hız ihtiyacını gideriyor Driveclub...
Driveclub'ta pek bir hikâye bulunmuyor açıkçası. Aslında hiç yok! Bunun yerine oyun yarışa odaklanıyor ve bunu alışa gelmişin dışında, başarılı bir şekilde kotarıyor. Her türlü yarış sırasında oyuncuların hedefi birinci olmak ve iyi bir performans sergilemek oluyor. Buna rağmen her yarışta da ufak challenge denilen meydan okumalar bulunuyor. Örneğin, belli bir drift puanı yapmaya çalışıyorsunuz veya belli bir ortalama hızda kalmaya uğraşıyorsunuz. Bunların tamamı da online skorunuzda gözüküyor. Böylece oyun sizi sadece yarış yapmanın yanı sıra başka aktivitelere de sokmuş oluyor. Hem meydan okumaları gerçekleştirmeye çabalarken, hem de yarışı en ön sırada bitirmeye çalışıyorsunuz.

Driveclub'ta oldukça geniş bir tur modu var. Codemasters oyunlarındaki gibi, bunda da belli yarışları kazanıp hedefleri gerçekleştirmeniz gerekiyor. Her yarış sonunda yıldızlarla ödüllendirilerek yeni etkinlikleri hatta şampiyonaları açabiliyorsunuz. Bu etkinlikler de oldukça çeşitli. Kimisinde sıradan yarışlar varken, kimisi de drift yarışmalarından oluşuyor.

Devamlı gelişen bir sürücüsünüz.
Tabii ki oyunda bir de gelişim sistemi bulunuyor ve oyuncunun seviyesi git gide artıyor. Oyuncunun her yarıştaki başarısına bağlı olarak puanlar kazanılıyor ve sürücü seviyesi değişiyor. Başka bir arabayı arkadan ne kadar rahatsız ederseniz, pistleri ne kadar iyi tamamlarsanız veya uzun driftler yaparsanız puanlarınız da aynı oranda artış gösteriyor. Aynı zamanda pistten dışarı çıktığınızda veya başka arabalara çarptığınızda ise puanınız düşüyor. Bu şekilde ilerliyorsunuz ve seviye atladıkça da yeni araçları ve boyaları açıyorsunuz.

Oyunda aynı zamanda kullanıcılar kendi kulüplerini de açabiliyor veya bir diğerine katılabiliyor. Böylece arkadaşlar arasında beraber yarışlar yapabilmek de multiplayer yoluyla mümkün hâle geliyor. Kulüpler de tıpkı bireysel oyuncular gibi yarıştıkça puan kazanıp seviye atlıyor. Bu süreçte de yine yeni araçlar ve boya şemaları açılıyor. Ayrıca kulüp yarışlarına bireysel olarak da katılabiliyorsunuz. Yani bütün üyeler aynı anda katılım sağlamak mecburiyetinde de değiller. Bir yanda da kulüple veya solo olarak yapabileceğiniz meydan okumalar da bulunuyor ve bunlar epey zor demeliyim. Meydan okumaları tek tuşla PSN'deki herkese davet olarak yollayabilmek de ayrı güzel olmuş.

how many women cheat redirect why are women unfaithful
wife cheat will my wife cheat again read here
i want an affair click love affairs with married men
how often do women cheat on their husbands men having affairs online
redirect i dreamed my wife cheated on me how do i know if my wife has cheated
what makes women cheat wife cheat story open
how many guys cheat click why do women cheat on their husbands