Genelde pek sık yaptığım bir şey değildir aslında araştırmadığım veya daha önce duymadığım bir oyunu almak ama Coma: Mortuary tesadüf eseri Steam'de karşıma çıktı. Hem bağımsız proje olması, hem Greenlight onayı, hem de çok sevdiğim Dear Esther'den taşıdığı izler olsun ilgimi çekti fakat maalesef aradığımı bulamadım.

Coma: Mortuary'de hayatın anlamını artık kaybetmiş bir adamın rolüne bürünüyoruz. Her ne kadar adını öğrenemesek de, neler yaşadıkları hakkında bilgimiz var. Kahramanımız, karısının trafik kazasındaki ölümünden sonra biraz alkol alır ve intihar etmeye karar verir, üstelik aynı yerde ve aynı şekilde. Kazadan sonra uyandığında ise kendisini "World of Dead" denilen ölüler diyarında bulur. Şimdi yapması gereken ise bir çıkış yolu bularak hayata geri dönmektir. Aslında karakterimizin bir buçuk saatlik yolculuğu başlamadan önce buranın ölüler diyarı olduğuna nasıl karar verdiğini de bilmiyorum, yani bu bilgiyi nereden edindiğini. Zaten oyunun genel sorunu kafa karışıklığı yaratması ve baştaki umut vaat eden açılış sahnelerinden sonra yarattığı hayal kırıklığı. Senaryonun ne olduğuna ancak oyunun son sahnesinde karar veriyoruz ve ancak o zaman Coma biraz ilgi çekici hâle geliyor.

Tema olarak Dear Esther'i andıran, korku oyunu olarak da Amnesia ve Outlast gibi yapımlardan bazı ipuçları alan yapımın maalesef oynanabilirliği onlar kadar zekice değil. Coma'da da kendimizi savunmak için herhangi bir şansımız bulunmuyor ve tek yapmamız gereken düşmanlardan kaçmak. Elimizdeki tek ekipman olan el feneriyle yolumuzu aydınlatıyoruz. Aldığımız tek talimat ise ışığı takip etmemiz yönünde oluyor. Etkileşim ise sadece kaldıraçları çekmekten ibaret. Bir diğer sıkıntı ise tamamen yürüyerek ilerlediğimiz çizgisel bir oyunda hızlı koşma seçeneğimizin olmaması ki karakterimizin hızı ziyadesiyle yavaş. Ayrıca zıplama vesaire gibi seçenekler de bulunmuyor.

Oyunda ne zaman hayaletler belirse kamera o tarafa dönüp ilgimizi çekiyor ve bizi korkutmaya çalışıyor fakat bunu çok ama çok nadir başarıyor. En azından ben sadece baştaki sahnede biraz ürktüm ve bunun dışında en ufak bir gerilim yaratmadı diyebilirim. Bir de düşünün, korkudan Amnesia ve Outlast gibi oyunları oynayamayan biriyim. Buna rağmen Coma'nın gayet güzel bir atmosferi var. Her saniyesinde korkacağınızı, her köşeden ürkütücü bir şey çıkacağını hissettiriyor. Oyunun başlarında sıkça, anlamsız şekilde öleceğinizi de söylemeliyim.

Coma: Mortuary tam anlamıyla bir karmaşıklıktan ibaret. Oyunun Steam sayfasında kontrolcü desteğiii olduğu yazsa da, kullandığınızda sadece yürüyüp etrafa bakabildiğinizi fark ediyorsunuz. Kaldıraçlarla etkileşime geçemiyorsunuz, el fenerini yakamıyorsunuz hatta oyunu durdurup menülere dahi giremiyorsunuz. Oyunu durdurmaktan bahsetmişken, aslında bu da geçersiz bir işlem çünkü durdurduğunuzda oyun arka planda devam ediyor. Dediğim gibi, Coma henüz tamamlanmamış bir yapım.

Coma: Mortuary ciddi derecede başarısız bir yapım bana kalırsa. Her ne kadar bağımsız oyunları daima desteklesem de, bunda eksik olan bir şeyler var. Üzerinde daha çok çalışmaları gerekiyordu, senaryonun üstünde, oynanış mekaniklerinin üstünde. 10 liralık fiyatına aldanmayın, yine de uzak durun derim.

website my boyfriend cheated on me quotes why do married men cheat on their wives
open why do husband cheat women love to cheat
reasons why women cheat click here reason why husband cheat
women that cheat on their husbands read here how many women cheat on husbands
cheat on my husband women that cheat website