Birçoğunuz gibi, ben de bir Battlefield oyunu düşündüğümde, binaları patlatan tankları, havada patlayan jetleri, üstü C4 ile döşenmiş bir jipi düşman gurubunun içine sürmeyi, inanılmaz sniper vuruşlarını ve hiçbir zaman helikopter uçurmayı beceremeyen oyuncuları düşünüyorum. Aslında ben hiç sevmem helikopter ya da herhangi bir araçla Battlefield'a girmeyi. Elime silah verin düşmanın üstüne koşayım.

Dead Space serisiyle tanınan Visceral Games, Battlefield'a bakış açınızı değiştirmeyi amaçlamış. Merak etmeyin hala Conquest modunu koruyor oyun ama ana tema değişmiş; temayla birlikte oynanışta da değişimler yaşanmış. Hardline'ın teması Hırsızlar ve Polisler. Hem single hem de multiplayer modda oynarken kendinizi iki tarafta da oynuyor bulacaksınız.

Temayı Battlefield'a çok güzel uyarlamış Visceral Games ve bu da single player oynama zevkini arttırmış. Aslına bakarsanız Battlefield Hardline, muhtemelen oynadığınız en iyi hikaye modlu Battlefield oyunu olacaktır. Hikaye modunu televizyon dizisi biçiminde bölüm bölüm olarak 10 bölüm oynuyorsunuz. 'Bir sonraki bölümde...' tarzında, yüksek kalitede yazılarla geçiş görüntüleri izliyorsunuz.

Hikayesi çoğu zaman tahmin edilebilir oluyor fakat gayet güzel. Karakter çeşitliliği oldukça fazla. Dizinin yıldızı senaryosu ve diyaloglar. Visceral Games oyunun yapımında; Justified, Empire, The Americans, The West Wing, House of Cards, CSI, The Shield, Castle, Hawaii Five-O, ve Bones dizilerindeki isimler ile çalışmış. Oynarken yetenekleri zaten siz de farkedeceksiniz. Alexandra Daddario ve Benito Martinez gibi... Senaryo Justified'ın herhangi bir bölümü gibi; dramayı kaldırabilecek bir ciddiyet ama yeri geldiğinde zekice hazırlanmış mizah unsurları...

Hikaye modu herşeyden biraz katmış kendine. Görünüşte Hardline, 80'ler, 90'lardaki araba takibi sahneleri gibi olsa da oyun onu yansıtmıyor, hatta bir ya da iki tane araba takibi sahnesi var. Görevleri yaparken istediğiniz taktiği siz belirliyorsunuz. İster görünmeden halletmeye çalışın, ister bütün silahları çekip düşmanın üstüne yürüyün. Susturuculu silahlarla görünmeden suçluları hapise atabilirsiniz ya da en ağır silahları alıp düşmanın olduğu binayı yerle bir edersiniz.

Gelelim multiplayer moduna. Bence oyuncuların en çok zorlandığı yer, bunun bir Battlefield oyunu olduğunu kabul etmek olmuştur. Bazı yerlerde oyunun temasını Battlefield'a yerleştirmeye çalışıyorsunuz, bazı yerlerde de sanki başka bir oyun yapım aşamasında gibi hissediyorsunuz. Bazı haritalar ve oyun modları gerçekten heyecanlı ve güzel ama bazıları da var ki sizi adeta esnetiyor.

Battlefield Hardline, oyunda 4 farklı grubun olduğu ilk Battlefield oyunu. Oynarken çok fazla dikkat çekmese de, bazı haritalara göre gayet mantıklı. Suçlular ve polisler, iki tarafta kendine has silahları var, fakat karakter grupları birbirine çok benzer. İki tarafta da olmayan silahlar, roket ve ağır taramalılar gibi, haritanın belirli bölgelerinde belirli aralıklarla çıkıyor. Yani oyunda savaştığınız şeylerden biri de bu silahlar. Ayrıca kullandığınız araçlara da silahlar modifiye edebiliyorsunuz. Araç demişken, oyunda 27 tane araç var. Hardline'ın diğer Battlefield oyunlarından bir diğer farkı da bu araçları kullanırken hissediliyor: koşma hızı, tekrar doğma hızı ve araçların hızı diğer Battlefield oyunlarına göre biraz daha fazla. Bu da oyunun temasına uygun halde tabii ki.

Battlefield 4'teki kadar olmasa da Battlefield Hardline'da da fazlaca yıkım olayı var. Hepsi farklı taktik ve moda göre tasarlanmış 9 haritada yıkımlar küçük patlamalar halinde gerçekleşiyor. Duvarların arkasında kesinlikle güvende değilsiniz.

Benden şimdilik bu kadar. Umarım oyunu oynayıp siz de kendi kendinize bir incelersiniz.