Pixeleap adlı ufak çaplı fakat yetenekli bir ekip tarafından geliştirilen, ücretsiz aksiyon oyunu BattleSouls, geçtiğimiz günlerde açık beta aşamasına geçti. Bir süredir kapalı betasında deneme fırsatı bulduğum, şimdi de açık betasını oynadığım oyun, hızlı temposuyla ve yoğun aksiyonuyla dikkat çekiyor.

Free to Play olan ve tek başınıza oynama imkanınızın olmadığı BattleSouls'u Steam'den rahatlıkla indirip oynayabilirsiniz. Yapımcı firmanın kullanıcı önerilerini aldığı, buna göre geliştirdiği BattleSouls, küçük-orta ölçekli bir harita üzerinde oynanıyor ve kırmızı ile mavi olmak üzere, iki takım karşı karşıya geliyor. Temel olarak bakıldığında, mantık League of Legends benzeri MoBA oyunlarına benziyor fakat minionlar yok, skill sayısı daha az ve üçüncü şahıs bakış açısından oynanıyor. İki takımın da bir ruh kristali oluyor ve takımlar ortadaki kristalleri ele geçirdikten sonra, bunları yok etmeye çalışıyor. İlk önce kristali yok olan takım ise haliyle oyunu kaybediyor.

Oyunda beş özel sınıf bulunuyor ve bunların her birinin özel yetenekleri var, oynanış tarzları var. Kimi karakter yakın dövüş ağırlıklıyken, kimisi ise menzilli veya büyücü tarzında diyebileceğimiz türden. Tabii ki takım oyunu da önemli bir role sahip ve sınıflar birbirini dengeliyor. Örneğin ben healer-priest sınıfını epey sevdim ve bu şekilde takım arkadaşlarınızın daha gerisinde durarak destek olmanız mümkün. Aynı zamanda tank, DPS benzeri sınıflar da mevcut. Hasar verdikçe, kristal ele geçirdikçe veya destek puanı topladıkça oyun sonlarında seviyeniz de artıyor. Ayrıca en güzel yanı da, oyun esnasında sınıfları anlık olarak değiştirebiliyorsunuz. Yani iki dakika oynadıktan sonra sıkılırsanız, hemen başka bir karaktere geçiş yapmanız mümkün. Harita sayısı şu anda 4 ve tek bir oyun modu var ama zaman içinde artacaklar. Ayrıca haritalarda sadece kristaller değil, belli bölgelerde özel güçlendirmeler oluyor ve geçici bir süre karakterinizi daha özel hale getiriyorlar.

Oyun son derece hızlı bir yapıya sahip ve maçlarda 15-20 dakika arası sürüyor. Sunucular da gerçek oyuncular yokken botlar bulunuyor ve maalesef şu anda sunucular çok dolu diyemeyiz. Yoğunluğa göre 20-50 arası bir oyuncu kitlesi var ama yine de rahatlıkla pingin az olduğu bir Avrupa sunucusu bulabilirsiniz. Son derece renkli bir çevreye sahip olan BattleSouls, Unity motoruyla yapılmış ve görsel olarak çok şey vaad etmese de, renk paletiyle kendini sevdirmeyi başarıyor ve buglar da bulunmuyor.

En azından şimdilik tamamen F2P olan yapım, arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz için oldukça ideal olmuş diyebilirim. Tür ilginizi çektiyse, göz atmanızı tavsiye edebilirim.