AION - Tıkla oyna

Kullanıcı Adı:
şifre:
şifreyi Anımsa
şifrenizi mi unuttunuz?     ÜYE OL

Tüm Forumlar
 Kültür - Sanat - Bilim - Yaşam
 Gündem & Güncel
 Tarih, Günümüz Türkiyesi ve Uyutulan Gençlik (Biz)
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Yazıcı Dostu
Sonraki Sayfa
Yazar Önceki Konu Konu Sonraki Konu
Sayfa: / 5

Turgay Atacan
Seçkin Üye

Turkey
İleti 285

İletim - 28/08/2006 :  03:16:16  Bilgileri Göster  Turgay Atacan'in MSN Messenger adresini görmek için tıklayın  Alıntı yaparak Yanıtla
not:Evet arkadaşlar alengirli bi konu ama lütfen fanatiklik yapmadan seviyeli bi tartışma ortamı yaratalım...
Öncelikle günümüz siyasetine odaklanmadan tarihteki bazı olaylara bakalım

2.Viyana Kuşatması neden başarısız oldu?
Çoğu insan ordunun modernizasyonu yoktu hede hödö masalıyla insanı uyutur ama böyle bir şey yok.Bozgunun en büyük sebebi orduya yapılan içeriden bir ihanettir;
Murat Giray adındaki hainin komuta ettiği birlik ordunun batısındaki köprğyğ düşman taarruzuna karşı tutmakla yükümlüydü ama nedeni belli olmasada gelen haçlı orduları karşısında yana çekilmiş,haçlılar orduya yandan dalıp bizi mağlup etmişlerdir

2-1.Dünya Savaşı'na gerçekten biz isteyerek(mi) girdik?
Malum mevzu biliyorsunuz iki Alman kruvazörü Osmanlı'ya kaçar biz bunları satın alıp Ruslar'a saldırırız
Şimdi sorulması gereken şu:
O dönemde herkes birbirinin az-çok nasıl bir kuvveti olduğunu biliyordu...
Peki Biz neden Rusya'ya saldırdıkta önümüzdeki Yunanistan'a saldırmadık?Bu Osmanlı Devleti açısından daha kazançlı olmaz mıyıdı?
Belki de öyle ama savaşa girmemizde vuku bulan olaya dönelim;
Yavuz-Midilli(O 2 Alman gemisi)'nin gönderine Türk bayrağı,tayfaların başına fes(dikkat elemanlar Alman)çekilir.Bunlar gidip Rus limanlarını vurur.Neden sonuç ilişkisine bakarsak Osmanlı Devleti 1.Dünya Savaşına afedersiniz b.k yoluna girmiş oldu.Belki inandırıcı gelmedi bu ama dahası var...
Enver Paşa'nın meşhur Sarıkamış Harekatı.Hani 90.000 Vatan evladının bir mermi atamadan şehit olduğu Türk Ordusunun yaptığı(bence) en başarısız harekat
Soru:
Kışın Rusya gibi hayatı kar olan bir ülkeye neden bodoslama dalınır?

Cevap:
Harekatı Almanya yönetiyorduda ondan.1.Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Ordusuna genel olarak Alman Komutanlar komuta etmiştir(Çanakkale gibi istisnalar hariç sonucu nasıl oldu belli)

Nerden vardın derseniz size 2.Dünya Savaşı sırasında Hitler'in Barbarossa Harekatını gösterebilirim gene kış ve geneaynı inat ve kaç milyon asker telef oldu

Gelelim Enver vatanseverdir diyenlere:
Eğer o kadar vatanseverse neden Mustafa Kemal Trablusgarp'ta Vatanı savunurken o İstanbulda Bab-ı Ali'yi basıp savaşın ortasında darbe yapıyordu?

Atatürk Rusya'ya burayı komünist yapıcam diye söz verip bunu yapmadığı için ona çok kızanlar olmuş..
Bende onlara soruyorum Atatürk böyle bir sözü nerede vermiştir.Atatürk Kurtuluş Savaşı'nın bütün olaylarını 'Nutuk'ta ayrıntılarıyla açıklamıştır.Rusya'dan Karadeniz yolu ile baya bi silah yardımı aldık bu doğrudur ama biz vatanımızı kurtarmak,Rusya ise kendine yakın bir tehdidi uzaklaştırmak istiyordu.Sonuçta herkes kazançlı çıktı

Buraya kadar olanlar ve konu ne alaka diyeceksiniz.Şöyle alakalı tarihte her zaman için her şey araştırılmalı ve her olasılığın üzerine ciddiyetle gitmek gerekmetedir.Şimdi size gördüğüm kadarıyla Cumhuriyet'imizin en büyük problemlerini yazacağım.Sizden isteği olayı sen-ben kavgasına çevirip doğrudan uzaklamamamız ve her görüşe saygı duymamızdır...

Türkiye Cumhuriyet'i Milliliğinden Uzaklaştırılıyor
Yabancı dilde eğitim yapılan okullar başta olmak üzere Türkçemiz ciddi bir tehdit altındadır.
Bunun nasıl olduğunu soranlara Fransızlar'ın Cezayir de,İngilizler'in İskoçya'da yaptıklarını örnek gösterebilirim
b)Birbirine kaynaşmış toplumların arasına nifak sokularak ülke bölünmeye çalışışıyor
PKK(Partiye Karkera Kürdistan - Kürdistan İşçi Partisi)'nın yaptıklarını biliyoruz.İlk kurulduğu zaman Sovyet Rusya'dan yardım alabilmek içinde böyle bir adı seçtiğini şimdi bir denklem kuralım
ABD-Avrupa Türkiye'yi bölmek istiyor.Bunun içinde Kürt kökenli vatandaşlarımızı kışkırtarak böyle bir oluşum yaratıyor ve bu oluşum Sovyet yardımı alıyor.Peki Rusya bunun böyle olduğunu bilmiyor muydu?
O zaman başlarım ben böyle soğuk savaşa
Soğuk Savaş dediğimiz şey ABD ve Rusya'daki silah şirketlerinin inanılmaz yararına olmuş ve o dönem hayal bile edemeyeceğimiz silahlar üretilmiştir bu silahlara ne oldu?Muhtemelen 3.Dünya Savaşın'da gün ışığına çıkacakları vakti bekliyorlar
Soğuk Savaş ayrıca halkları uyutmak için bile çok iyi bir söylemdi ABD'liler Ruslar bizi,Ruslar ABD'liler bizi parçalayacak korkusuyla söylenen her lafa peki diyordu.Ayrıca ülkemizde bir sağcı-solcu kavgası çıkarılmış ilgilenmemiz gereken çok önemli sorunlar olduğu halde vay bu gomunist,vay bu faşo diyerek Türk evlatları birbirini katletmiştir...
Neden kimse düşünmedi 'Ulan biz birbirimizi doğrarken atı alan Üsküdar'ı geçti diye'
Ama amaç buydu.Amaç halkı uyutmaktı çokta güzel yaptılar şimdi laik-dinci kavgası ile aynı şey yapılıyor şimdi adam öldürme nedeni olan suçlara bir bakalım
Komünist
Faşist
Dinci
Laik

Komünizm:
Önce çıkış nedenine bakalım.Kapitalist burjuva kesimi emekçi halkı sömürüyor.Ama üretim araçları kapitalistlerin elinde olduğu içinde halk sesini çıkaramıyor.Bunun sonucunda da komünizm doğuyor
Halka vaadi;Üretim araçlarının emekçi halka dağıtılması,herşeyin devlet kontrolünde olması.Peki bende soruyorum.Üretim araçları devletin elinde olunca bu kez onlar zorbalık yapmayacak mı,onlar emekçileri sömürmeyecekler mi?Ve rejim artık demokrasi gibi yaradana sığınıp konuşamayacak kadar katılaşıyor.Demekki bu iyi bişi diil

Faşizm:En kaba haliyle bir ırkın diğer ırktan daha üstün olduğu gibi saçma bir inanca dayanan bir düşünce yapısı
En somut örneğini 3.Reich Hitler Almanyası'nda görüyoruz.Katledilen onlarca Yahudinin suçu neydi?Şimdi içinizde kabaran nefreti hissediyorum 2hafta önce Lübnan'da olanları da onlar yapmadılar mı diye.Biraz sabır Orayada Geleceğim
Hitler'in hayali sarışın-gözlü üstün Alman Irkı'nı yaratmaktı.Ama dünya'da safkan bir halk olmadığını iyi kötü herkes biliyor yüzyıllarca herkes birbiriyle karıştı.Buna göre en saf Irk'ın İsrailoğulları olması yaman bir çelişki değilde nedir?Nedeniyse Yahudiliğin kan yolu ile geçmesidir.Yani Baba Yahudi - Anne Yahudi ise çocuk Yahudi'dir.Baba başka bişi - Anne yahudi ise çocuk yarı Yahudi'dir.Anne başka bişi ise çocuğun Yahudi olma şansı yoktur çünkü bu anneden çocuğa aktarılır(bu konuda bir yanlışım varsa lütfen düzeltin)

Dincilik(Dindarlık değil):İslam kurallarına uygun bir yaşayışı ve ona uygun bir devleti öngörür ve bu saydıklarımız içindeki en iğrenç düşüncedir.Bunu yazdım ya hemen dini bütün insanlar diyecek vay gavur diye ama lütfen sonuna kadar okuyun
Öncelikler İslam'ın tartışılan 1-2 konusuna göz atalım
-Allah'ın 99 tane adı vardır
Allah'ın 99 tane adı yoktur.Allah'ın Arapça'da 99 adı vardır.Sorarım bu 99 adın içine God'ta dahil midir.Bu konuda hemfikirsek ikinci soruna
-Yaradan'a Müslümanlar Allah,Hırıstiyanlar Tanrı der
Tamamiyle yalan ve acilen düzeltilemsi gereken bir olgudur
Allah,Yaradan'ın Arapça'daki ismidir,Tanrı ise özbe öz Türkçesidir.Türkler Orta Asya'da iken Şaman dini içerisinde tek bir göktanrıya inanıyordu ve ona 'Tengri' diyorlardı.Dilimizin uzun serüveni sonunda Tengri=>Tanrı olmuştur yani Türkçe Yaradan Tanrı'dır.Bunun Hırıstiyan söylemi olduğu fikrini Malkoçoğlu,Battalgazi filimleri yaratmıştır ve aslında iyi niyetli bir çabadır.Nedeni;
Cüneyt abi sürekli Bizans'ı yıkar ama nedense herkes filimde Türkçe konuştuğu ve bir Hırıstiyan'ın Allah demesi biraz abes kaçacağı için bölye bir kullanım yapılmış ama amacından sapmıştır
-İbadet Arapça olmalıdır
Bu aslında Müslüman toplumların gözünü açmasını istemeyen yöneticilerin ve o toplumları sömürmeyi amaç edinenlerin bir yalanıdır;
Bir kere mantıklı olarak düşünürsek İslam evrensel bir din ise ve bütün insanlığa gönderilmişse bunun tek bir dile bağlı kılamassın.Eğer bir toplum o dili bilmiyorsa nasıl ibadet yapacak?
Ama bu çıkar çevrelerinin toplumu sömürmesi için bir amaçtır...
En basit örneği ile evlerimizde mevlut okuturuz hoca gelir bişiler söyler,etli pilav dağıtılır vs. peki biz hoca ne diyor biliyor muyuz?Belki hoca bilide değil biraz Arapçası olan sarık takıyor İngilizce'deki gibi I - am,He-She-It - is,They - are gibi birşeyler söyleyip gidiyor ve ne acıdır ki üzerine para alırlar ve bunu çok açık söylüyorum mevlut karşılığ para alan Müslüman değildir.Bir kere ibadet Allah rızası için yapılır.İkincisi bu ibadeti yapmak için değil hocaya para vermek evine götürecek ekmeği olmayanlar ne yapacak ve size soruyorum.Yaradan böyle bir adaletsizliğe izin verir mi?
-İnsanlar şeyh,ermiş ve bilimum diğer başka sıfattakilere inanır ona paralarını veririler ama o bunlarla insanlara yardım etmez kendi gezer
Maalesef eğitimsizliğin bir başka boyutu böyle yerlerde insanlar devlet düşmanı olarak yetiştirilmekle kalmayıp paralarıylada rezil olmaktadırlar.
Onlar haaa-huuu diye kafa sallarken o şeyh x5'e biner,Karısı İtalya'dan getirttiği kumaştan başörtüsü yaptırır,RayBan gözlük takar.
Madem o kadar müslümansın ne diye gavur malı kullanıyosunuz sorarım size?
-Kara çarşaf,Türban
En çetrefilli konulardan biriside bu.1-2 şey söyleyeceğim gerisi hakkında fikirlerinizi yazmanısı rica ediyorum.
Bir kere İslam dini'nin doğduğu yeri ele alalım.Neresi?
Dünya'nın en sıcak yerlerinden biri bizim yazın 3 ay of-puf dediğimiz havanın on mislini onlar genel olarak yaşıyor.O zamanda klima vb. olmadığına göre ne yapacak bu insanlar?Tabikide üstlerini örtecekler özellikle erkeklere göre daha narin olan kadınlar...Ama bu kadını hakir gören Arap halkının kadını aşağılamak için kullandığı bir araç olmuştur.Türk Milleti kadına,İslam Dinine geçişe kadar ki dönemde en yüksek değeri vermiştir.Ama sonra bir hata yapılmış İslam dini ile birlikte Arap Kültürü'nüde almışızdır.Bunun sonucu malum.Araplar bu yönden ne kadar aşağı olduklarını hala gösteriyorlar
Hatta Peygamber Efendimiz(S.A.V)'Ben Arab'ım ama Araplar benden değil ile olaya son noktayı koymuştur.
Birazdan Hz.Muhammed sonrasına bakalım.4 Halife Döneminde bu 4 Halife'den sadece 1(bir)'i doğal yolla hayata gözlerini kapamıştır yani kalan 3'ü çeşitli suikastlere kurban gitmiştir.
Ve nasıl oluyorsa Araplar'ın içinde önüne gelen kendini Halife ilan etmiştir.Emevi devleri Avrupa'ya ulaştığı zaman(Bugünkü İspanya'nın altı)Emevi iktidarı devrilmiş.Abbasiler iktidara geçmiş ve Abbasi ailesinin bütün erkek fertlerini kılıçtan geçirmiştir.Yalnız biri kurtulup Güney İspanya'da Endülüs Emevi Devleti'ni kurup kendini halife ilan etniştir.Anlayacağınız etrafına belli bir kitle toplayabilen rahatça halife olabiliyordu.

Demokrasi fikrini gelecek sefere işlemek istiyorum ve bir konuya değimek istiyorum.Doğrular tartışılarak bulunur.Eğer birinin inancına hakaret etmişsem şimdiden affola saat 03:09 ve bazı dizgi hataları yapmış olabilirim.Genel olarak bu tip tartışmalarda herkes kendini doğru ilan eder sonunda kavga çıkar ve doğruya ulaşılamadan herkes kendi inançlarına doğru\yanlış daha da gömülür.Amaç bilgi ile doğruyu bulmaktır.Lütfen herkes fikilerini eleştiri ve farklı bakış açıları ile dile getirsin şu an toplum olarak buna çok ihtiyacımız var..
İyi geceler..
bir not daha:Foruma bulunduğum yer dolayısı ile giremiyordum(Bodrumdayım hava 39 derece artı yüzde bilmem kaç nem ölüyorum:))
eniştem gelirken dizüstünüde getirmiş sağolsun şimdi oradan yazıyorum elimden geldiğince foruma katılacağım hepinizi gerçekten özlemişim...

Türk demek Türkçe demektir.Ne mutlu Türküm diyene!
Turgay Atacan'ın biriminden saygılarla

RoM3o
Seçkin Üye

Turkey
İleti 1372

İletim - 28/08/2006 :  03:51:40  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Hocam öncelikle böyle bir konu yazdığın için seni kutluyoruum vede helal olsun diyorum bi solukda okudum vede tamamını okudum lütfen okumayanlar yorum yapmasın diyorum vede şöyle dediklerini gözden geçiriyorum
alıntı:
Turgay Atacan tarafından yazılan:

Allah'ın 99 tane adı yoktur.Allah'ın Arapça'da 99 adı vardır.Sorarım bu 99 adın içine God'ta dahil midir.Bu konuda hemfikirsek ikinci soruna
-Yaradan'a Müslümanlar Allah,Hırıstiyanlar Tanrı der
Tamamiyle yalan ve acilen düzeltilemsi gereken bir olgudur
Allah,Yaradan'ın Arapça'daki ismidir,Tanrı ise özbe öz Türkçesidir.Türkler Orta Asya'da iken Şaman dini içerisinde tek bir göktanrıya inanıyordu ve ona 'Tengri' diyorlardı.Dilimizin uzun serüveni sonunda Tengri=>Tanrı olmuştur yani Türkçe Yaradan Tanrı'dır.Bunun Hırıstiyan söylemi olduğu fikrini Malkoçoğlu,Battalgazi filimleri yaratmıştır ve aslında iyi niyetli bir çabadır.Nedeni;
Cüneyt abi sürekli Bizans'ı yıkar ama nedense herkes filimde Türkçe konuştuğu ve bir Hırıstiyan'ın Allah demesi biraz abes kaçacağı için bölye bir kullanım yapılmış ama amacından sapmıştır

Kesinlikle Haklısın!Tanrı'nın 99 ismi vardır.Buna Esma-ul Hüsna (yanlışsa düzeltin) denir vede God diye bir kelime yoktur tamamen saçmalık..

Ayrıca Bize verilmeyen iki tane denizaltına ne diyceksiniz savaştan çok önce ihtilaf devletlerinden 2 tane denizaltı siparişi vermiştik vede onların parasını tüm yurt canla başla herşeyini vererek ödemiştik sonuç?O denizalt ları hala ülkemize yaklaşmadılar bile tarihimizde daha bunun gibi kaç yüz tane örnek var..

Hele Almanların yaptıkları ohoo gemilerinin isimlerini yavuz ve midilli yaptılar vede rus limanlarını bombaladılar..gerçektende 1. dünya savaşına afedersiniz dandik bir sebeple girdik ! Turgay Atacan haklı tamamen..

Member Since ~ 2004

God is busy, May i help u? :)

Sayfanın En Üstüne Git

CrAzY_IVAN
Editör

İleti 6191

İletim - 28/08/2006 :  09:37:45  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Yazıları uzun uzun okuyamıyorum eve gidince daha ayrıntılı inceleyeceğim ama gözüme çarpanlardan;

"Tanrı'nın 99 ismi vardır.Buna Esma-ul Hüsna (yanlışsa düzeltin) denir vede God diye bir kelime yoktur tamamen saçmalık.."

Hı? Nerde neyi aradığının farkında mısın? "God"ı 99 isim içinde aramak ve olmayınca çok saçma demek daha da saçma oluyor. İncil ve Kur'an-ı Kerim, farklılıklar mevcut.

"Hele Almanların yaptıkları ohoo gemilerinin isimlerini yavuz ve midilli yaptılar vede rus limanlarını bombaladılar..gerçektende 2. dünya savaşına afedersiniz b.ktan bir sebeple girdik !"

2. Dünya Savaşına girdik mi biz? 1 olacak o. Ayrıca yazdığımız kelimelere de dikkat edelim, sansürleyince yazabiliriz anlamına gelmiyor.
Sayfanın En Üstüne Git

RoM3o
Seçkin Üye

Turkey
İleti 1372

İletim - 28/08/2006 :  11:23:39  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Düzelttim..

Member Since ~ 2004

God is busy, May i help u? :)

Sayfanın En Üstüne Git

HASS000
Seçkin Üye

İleti 299

İletim - 28/08/2006 :  17:13:02  Bilgileri Göster  Alıntı yaparak Yanıtla
Öncelikle Allah'ın 99 ismi değil; 99 sıfatı vardır. Türkçe'ye tercüme edersen Türkçe'de de 99 sıfatı olacaktır. Arapça'da 99 değil, her dilde 99 sıfattır.

Ayrıca isteyen Allah, isteyen Tanrı der; kimse de karışamaz. CD'yi "si-di", tarayıcıyı "brovsır", mp3'ü "em-pi-üç", renault'u "reno" diye okurken nasıl kimse gocunmuyorsa; Allah diyenleri de rahat bırakın artık.

2. Dünya Savaşı'na da dediğin gibi iki gemi alıp da bunlar Rus limanlarını bombaladı diye kazara girmedik. Osmanlı Hükümeti İngiltere tarafından savaşa girmek için defalarca diplomatik çaba sürdürmüş fakat İngiltere'nin kısaca "Sen dur bir kenarda, savaş bitince sana döneriz" diye tabir edebileceğimiz tutumu üzerine tarihi bir hata yaparak Almanya tarafından savaşa girmiştir. Hatta Dünya Savaşı sırasında son anlarını yaşayan Abdulhamid'e savaşa giriş kararı bildirildiğinde dünya haritası istetir, harita üzerinden İngiltere'nin sömürgelerini gösterir, dünyanın dört bir yanı ve Müslüman ülkeler İtilaf Devletlerinin sömürgesidir. Almanya'nın sömürgelerini sorar; İttihatçılar haliyle bir şey gösteremezler... Tepki basittir: "Felaket..."

Darbeye gelince; 27 Mayısçılar, 12 Martçılar, 12 Eylülcüler ve hatta Yıldırım Ordusunu sevkedip padişahjı tahttan indiren darbeciler... hepsi de vatan haini midir darbe yapmak hıyanet ise?

Hainlik; bilerek ve isteyerek ülkeye zarar vermektir. Enver Paşa hain değildi ama dahi de değildi, uçuk hayaller peşinde koşuşturuyordu.
Sayfanın En Üstüne Git

R_Van Der VAARTTT
Seçkin Üye

Turkey
İleti 419

İletim - 28/08/2006 :  17:49:19  Bilgileri Göster  R_Van Der VAARTTT'in MSN Messenger adresini görmek için tıklayın  Alıntı yaparak Yanıtla
Eğer yanılmıyorsam, İngiltere(İtilaf Devletleri'nden biri)'den satın almak istediğimiz iki filoydu.O savaşta kimin tarafında olacağımız belli değildi, İngilizler de o filoları Girit'le Kıbrıs(bunda emin değilim) arasında götürüp getirdi, Almanlar, Rusya'yı bombalayınca da filo falan vermediler bize.

Ender mevzusuna gelince ... Sarıkamış Faciası diye adlandırdığımız o olayda, Enver Paşa ordaki ordu komutanlarına planını söylemişti, Rusların beklemediği bir anda, kışın ortasında o kadar kişiyle onlara sürpriz bir saldırı yapacaktı, ordaki komutanların diretmesine rağmen Ender Paşa planını uygulamaya kararlıydı.Ordaki çoğu ordu komutanı, askerleri bile bile ölüme sürüklemek istemediklerini belirtip istifa ettiler.Askerlerimiz de yola çıkınca malum, o facia yaşandı.Allah-ü Ekber dağları elbette çok soğuktu, ama askerlerimiz sürekli hareket halinde oldukları için donacak kadar üşümüyorlardı, ama ayakları buz kesilmişti.Bu yüzden, ağaçların üstüne çıkıp ayaklarını hareket ettirmeye çalışmış olacak askerlerimiz.Çoğu zaten öyle donarak öldü diye rivayet ediliyor.Ruslara tek bir kurşun atamadan döndüğümüz doğru sanırsam, ama yine de sivil halkın oluşturduğu bir dağınık ordu(kuvay-i milliye diyebilir miyiz emin değilim)Ruslara karşı kahramanca direndi, ama yine de Rusların, Erzurum'a kadar ilerlemesine engel olamadı.

Enver Paşa'nın hain olduğunu zannetmiyorum ben de, ama gerek o yıllardaki şartlar, gerek de zaman zaman bulundukları aynı konumlardan dolayı Enver Paşa'nın, Mustafa Kemal'i deliler gibi kıskandığı söyleniyor.

Yağmurlu, bir günde, görmüştüm seni
Üstünde, çubuklu, formalar vardı
Bir anda, tutuldum, aşık oldum ben
Hayatın, anlamı, Siyah-Beyaz'dı.
Ölümle, yaşamı, ayıran çizgi ..
Siyahla, Beyazı, ayıramaz ki,
Her yolun, sonunda, ölüm olsa da,
Sevenleri kimse ayıramaz ki !!
Sayfanın En Üstüne Git
Sayfa: / 5 Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Sonraki Sayfa
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla